9.ETAP KAŞ-UFAKDERE-13 KİLOMETRE

9.ETAP KAŞ-UFAKDERE-13 KİLOMETRE

9.ETAP

KAŞ-UFAKDERE-13 KİLOMETRE

Likya yolunun yürümesi zevkli etaplarından birisi de bu etaptır. Bu etap için yanınıza bolca su takviyesi yapın. Yol boyunca su kaynakları çok sıkıntılı. Etabımız Kaş'ın içinden başlıyor. Kaş merkezden ilçenin üst tarafına Büyük Çakıl kumsalına yürüyün.
 

İşaretleri yol boyunca elektrik direklerinde göreceksiniz. Büyük Çakıl kumsalının karşısında Likya yolu tabelasını göreceksiniz. Bu tabeladan devam ettiğinizde ilk önce yolun sağına sapıp kısa bir rampa çıkacaksınız.


 

Bu rampa sizi bir kavşak noktasına götürecek. Bu kavşak noktasında sağ tarafa sapıp patikadan ilerleyin. Artık toprak yoldan çıkıp, zemini keskin kayalarla dolu, kaygan bir patika yoluna girdiniz. Bu patika yolu sizi bazı yerlerde geniş açıklığı olan, bazı yerlerde ise çok sık diken ve maki örtüsü bulunan ormanlık bir alandan geçirecek. İşaretler burada gayet belli, kaybolma riskiniz yok. Patika yolu sonunda sırt çantası ile gayet zor inilen, iki ayağınızın bile sığamayacağı dik bir kayalık inişe getirecek. Bu inişte çok dikkatli olun, iniş sonunda karşınızda çok geniş bir tarla ve yeşillik alan göreceksiniz. Bu tarla boyunca işaretleri takip edin, patika yolu sizi yine sık bitki örtüsü ile kaplı bir su yatağına çıkaracak, yumuşacık bir inişle karşınıza birden Limanağzı Koyu çıkacak.


 

Burası tertemiz suyuyla her daim yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan bir yer. Burada denize girebilir, bir çay molası verebilirsiniz. Limanağzı Koyu'ndan tekrar geldiğiniz yönü geri yürüyüp geniş tarlaların olduğu alana gelin. Burada yön gösteren işaretler neredeyse yok denecek kadar az, belki aralarında 20 ya da 30 metre var, bir de tarlaların otları büyümüşse işaretleri bulmanız çok zorlaşacak.


 

Tarlanın ortasına gelin ve tam karşı istikamete yürüyün. Karşınıza kurumuş bir dere yatağı çıkacak. Bu dere yatağı boyunca ilerleyin, dere yatağı bayağı uzun ve yürürken telaş etmeyin, bu kadar uzun dere yatağı olur muymuş diye ama bu dere yatağı böyle uzun işte. Dere yatağı bazı bölümlerde çok dar, geçmesi ve adım atması çok zor olan kayalık bölümlerden oluşmakta, dikkatlice ve acele etmeden ilerleyin. Buralarda işaretler yok, dere yatağını takip edin. Dere yatağı son bulduğunda 5 dakikalık bir dik tırmanış ile karşınıza açık bir alan ve sonrasında ormanlık bir patika yol gelecek. Bu patika yolu takip edin, şimdi karşınıza eski bir sarnıç ve ara sıra çobanların kullandığı bir kulübe çıkacak.


 

Hemen sağ tarafınızda artık denizi göreceksiniz. Patika yol sizi deniz seviyesine çıkaracak. Keskin kayalar ve kaygan zemine sahip bu yolda dikkatli ilerleyin. Artık denize neredeyse sıfır olarak kayalar üzerinden gidiyorsunuz, Kayalar üzerinde işaretleri göreceksiniz.


 

Kısa bir süre sonra tekrar patika yola çıkacaksınız. Şimdi tam karşınızda turkuvaz rengiyle sizi baştan çıkaran art arda iki kumsal göreceksiniz. Baştaki büyük, sonraki ufak iki kumsaldan oluşan bu plajın adı Çoban Plajı.


 

Burada mola verebilirsiniz. Molanızın ardından patika yolda ilerlemeye devam edin, karşınızda gördüğünüz burun yakın bir tarihe kadar bilinen en eski batığın çıkarıldığı Uluburun.


 

Bodrum Sualtı Müzesi'nde bu batık sergilenmekte. Keskin kayalar üstünde yola devam edin. Hafif tırmanışlar ile deniz seviyesinden yükseleceksiniz ama pes etmeyin, suyunuz büyük ihtimalle tükendi, bacaklarınız iyice ağrıyor ama son bir gayret… Bu tırmanışlar kısa sürecek ve sonrasında yine kaygan bir zemine sahip ormanlık içinde inişe geçeceksiniz. Bu iniş sonunda karşınıza Ufakdere Kumsalı çıkacak.


 

Burada yer alan Ufakdere Beach'te günü bitireceksiniz. Buranın sahipleri olan Özden ve Özkan kardeşlerin daima sıcak çayları var, hoş sohbetleri ve bol kahkahalı geçen okey turnuvaları paha biçilemez. Burada çadır atabilir, tertemiz denizinde saatlerce yüzebilir, isterseniz bahçesindeki hamakta yıldızlar altında uykunun tadını çıkarabilirsiniz.


 

Burada iyi dinlenin çünkü etabın bundan sonraki kalan yarısı gerçekten Likya yolunun en zor etaplarından biri.

Ufakdere Beach Camping-Özden Coşkun-0 553 383 40 34