11.ETAP APERLAI-KEKOVA-13 KİLOMETRE

11.ETAP APERLAI-KEKOVA-13 KİLOMETRE

11.ETAP

APERLAI-KEKOVA-13 KİLOMETRE

Aperlai'nin büyüsünden çıkıp yine nefis bir büyülü güzelliğe çıkacak olan Kekova etabımız konakladığınız restaurant yanından başlamakta. Şimdi yürüyeceğiniz etap o kadar zevkli ve güzel ki… Fotoğraf makinanızın, cep telefonunuzun şarjlarını kontrol edin, çünkü yol boyunca nefis kareler çekeceksiniz. Aperlai'den yürümeye başladığınız ufak yol bir süre sonra bir küçük koy ile buluşacak. Patika yolu takip ettiğinizde çok geniş bir ovaya çıkacak. Artık patika yolumuz bizi kara seviyesine yönlendirmeye başladı. Ovanın ortasında büyük bir sarnıç göreceksiniz, patika bu sarnıcın yanından devam etmekte. Bu daracık patika yolundan ilerleyin, sık sık ufak koylar ile kesişecek yolunuz. Bundan sonrası düz ve ara sıra makiler ile önünüzü tıkayan bir patika yolunda yürüyeceksiniz,Önünüze çıkan ufak kayalıktan ileriye bakın, artık Üçağız sınırlarına geldiniz. Üçağız'ın içinden devam eden yol köyün merkezine gelmekte. Burada kısa bir soluklanma yapabilirsiniz.


 

Sahilde bulunan son lokantanın arkasından yolunuza devam edin, artık yol traktör yoluna dönüşmüş vaziyette, gelip geçen arabalar ya da ellerinde fotoğraf makinası koşturan yerli turistleri göreceksiniz, bunun sebebi hemen sağınızda deniz seviyesinde yer alan çok sayıda lahit. Sizde bu nefis lahitleri fotoğraflayın derim. Ben burada yaşayan arkadaşımda kaldığımda onun kayığı ile denizden fotoğrafladım bu güzellikleri.
 

Yol boyunca ilerlemeye devam edin, yavaş yavaş yol alçalacak, bir eğimle beraber deniz seviyesine ineceksiniz. Burada karşınıza bir tersane çıkacak.


 

Tersaneyi geçtiğinizde yolun kenarında Likya yolu tabelasını göreceksiniz. Yol size mezarlık yanını gösteriyor. Hayır, orayı bir sonraki etaba bırakacağız. Şimdi kafanızı kaldırın ve tepenin üstünde bulunan kaleye bakın, orası Simena Kalesi. Kale tarafına doğru antik taş yoldan tırmanmaya başlayın. Kaleye ulaşacaksınız, yol boyunca nefis manzaralar sizi bekliyor, kalenin eteğinde ise o nefis görüntü; suya batmış lahit karşılayacak sizi.
 

Şimdi Simena Kalesi'ndesiniz. Tüm Kekova manzarası ayağınızın altında.


 

SİMENA KALESİ: Günümüzde Kaleköy olarak adlandırılan antik Simena küçük bir Likya kıyı kenti olup, M.Ö.4.yy'dan günümüze iskan görmüş stratejik bir noktadır. Bu özelliğini en canlı yansıtan kalıntı günümüze kadar sağlam kalmış tek kale olup, buradan Kekova ve çevresinin en mükemmel Manzaralarını izleyebilirsiniz. Kaleye ulaşıldığında ilk göze çarpan kalıntı doğal kayaya oyularak inşa edilmiş, 7 oturma sıralı, 300 kişi kapasiteli tiyatrodur.


 

Kalenin hemen altında ise labirent gibi sokakları, zeminde bulunan mavi ok işaretleri ile nereye gideceğinizi gösteren şirin Kaleköy bulunur. Bu köy o kadar güzel ve şirin ki sokaklarında kaybolmaktan korkmayın, her yol sizi deniz kıyısına götürür.
 

Kaleköy'de uzun bir zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Burada nefis ve sıcacık bir ortama sahip pansiyonu olan Saffet size her türlü konaklama imkanı sunacaktır. İsterseniz kesinlikle görmeniz gereken Batık Kent için yapmış olduğu turlara katılabilirsiniz.

MEHTAP PANSİYON- 0 535 592 12 36

BATIK KENT: Bölgeye adını veren ada, Kale Köyü'nün önünde uzanan büyükçe bir adadır. Ucunda yer alan Tersane Koyu'na tekneler yerleşebilir. Burada Bizans Devri'ne ait bir kilisenin apsisi ile karşılaşılır. Kazı yapılmadığı için tarihini bilmediğimiz bu adanın her tarafı kalıntılarla doludur. Tersane Koyu'na göre sağ tarafta denize batmış dükkânlar ile sol tarafta batık şehrin su içindeki kalıntıları görülebilir. Kıyıya takip ettiğimizde, evlerin yarısının sulara gömüldüğünü ve merdivenlerin denize indiğini görebiliriz. Ayrıca denizin içinde temeller ve ev tabanlarını da görmek mümkündür.


 

Burada kesinlikle iyi vakit geçireceksiniz. İyi dinlenin burada, çünkü bir sonraki etabımız bayağı yoracak sizi.