13.ETAP DEMRE-ALAKİLİSE-21 KİLOMETRE

13.ETAP DEMRE-ALAKİLİSE-21 KİLOMETRE

13.ETAP

DEMRE-ALAKİLİSE-21 KİLOMETRE

Demre'de güzelce dinlenmişsinizdir umarım çünkü bu etabımız gerçekten zorlayıcı bir etap olacak. Yol açısından bazı işaretlerin noksan olması kafa karıştırıcı ve yanıltıcı yollara sokabiliyor yürüyüşçüleri. Bu yüzden detaylı ve fotoğraflı bir yürüyüş olacak. Yanınıza bolca su takviyesi almalısınız. Örnek vermek gerekirse bugüne kadar yürüdüğünüz etaplarda içtiğiniz total su miktarının 2 katı kadar bir su takviyesi yapmalısınız. Çünkü bu etap zorlayıcı ve su sıkıntısı çekilen bir etap. Myra antik kenti önünden yürümeye başlayın. Traktör yolunu takip ettiğinizde Köçkerler Köyü ve Belören Köyü tabelalarını göreceksiniz. Traktör yolu bir süre sonra ikiye ayrılacak. İlk likya yolu tabelasını göreceksiniz. Belören Köyü istikametinde yürümeye başlayın. Hemen ilerde karşınıza bir köprü çıkacak. Köçkerler Köprüsü. Köprüden geçin ve aynı istikamette yürümeye devam edin. 


 

Birazdan karşınıza iki Likya yolu işareti çıkacak, kırmızı ve beyaz olan. Bu iki işaret sizi şaşırtmasın, burada Likya yolu size iki seçenek sunmakta; isterseniz toprak yoldan ki burası traktör yolu olarak kullanılmakta-yola devam edebilirsiniz. İsterseniz dik patika çıkışlı yolu tercih edebilirsiniz. Bu çıkış dik ve yorucu bir çıkış olacak. Ama sonuçta her iki yol sizi Belören Köyü'ne çıkaracak.
 

Biz patika yoldan devam edeceğiz. Yol keskin kayalıklardan oluşan bir zemine sahip. Patika yolda ilerlemeye devam edin. Yavaş yavaş patika yol yükselmeye ve dik tırmanış halini almaya başlayacak. Tırmanışa geçmeden önce dönün ve arkanıza bakın, Demre'nin seralarını göreceksiniz.
 

Patika yolu dar ve zorlayıcı bir yol halinde ilerleyecek, pes etmeyin ve tırmanışa devam edin. Kayalıklardan oluşan bir alan ve otlak çıkacak karşınıza. Yaklaşık 3 saatlik bir tırmanış sonrası Demre manzarası bu olacak.


 

Patika yolda yaptığınız son tırmanış sizi Zeytin Köyü'ne çıkaracak. Köy meydanında kısa soluklanmanızı tavsiye ederim. Meydanın tam karşısında ise ikinci tabelayı göreceksiniz.


 

Artık Demre'den çok yükseklerdesiniz. Köy yolundan ilerlemeye başlayın. Yaklaşık 100 metre sonra kayalık yolda ilk işareti göreceksiniz.
 

Patika yol sağdan devam edecek. Kısa bir tırmanış sonrası patika yumuşak bir inişle sizi toprak bir yola çıkaracak. Traktör yolu olarak ta kullanılan bu yolda kayalarda işaretleri göreceksiniz. Etrafınız kayalıklardan oluşmuş bir tepe ile çevrili olacak, ayaklarınız altında ise çam ve zeytin ağaçlarından oluşan bir ormanlık…


 

Bu traktör yolunda ilerlemeye devam edin. Yolun sonunda Likya yolu tabelasını göreceksiniz.


 

Dikkat etmeniz gereken suyunuzu çok dikkatli kullanmanız gerektiği çünkü burada hiç su kaynağı yok. Bu yol boyunca ilerleyin. Yol üstünde birçok arı kovanı göreceksiniz. Tam kovanları gördüğünüz yerden tekrar orman içine gireceksiniz.


 

Burada ilerleyin, karşınıza birazdan yaz kış burada yaşayan Ali amca ve eşi çıkacak. Bu noktada mola verin, doya doya su için. Size su ikramında bulunacaklardır.


 

Burada kısa bir molanın ardından aynı istikamette yürümeye başlayın. Traktör yolu sol tarafınızda kalacak, yaklaşık 50 metre sonra ilk işaretinizi göreceksiniz.


 

Bu patika yol sizi Ala kilise düzlüğüne çıkaracak. Zemin küçük kaya parçalarından ve otlardan oluşmakta, yürümek biraz zorlayıcı olacaktır. Yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş sonrasında genişçe bir ova içinde Ala Kilise'yi göreceksiniz.
 

Burada bulunan köy evlerinin bahçelerinde veya tahta teraslarında çadır atabilirsiniz. Etap sonunda çok yorulduğunuzu tahmin ediyorum. İyi bir dinlenme yapın, köylülerle sohbet edin. Çünkü bir sonraki etabımız daha yorucu olacak.