14.ETAP ALAKİLİSE-FİNİKE-30 KİLOMETRE

14.ETAP ALAKİLİSE-FİNİKE-30 KİLOMETRE

14.ETAP

ALAKİLİSE-FİNİKE-30 KİLOMETRE

Bu etap yürüyüş açısından zorlu bir etap olacak. Devamlı dik tırmanışlar yapılan bir etap olduğu için yola erken çıkmalısınız. Konakladığınız Ala Kilise noktasından yürüyüşe başlayın.


 

Ağaçlarda bulunan işaretler sizi ormanlık bir patika yola sokacak. Bu yolda yürürken karşınıza çıkacak olan vadi ve yemyeşil orman kokusu sizi kısa bir mola vermenize neden olacak. Etrafınıza iyi bakın, bulunduğunuz alan yaban geyiklerinin ve keçilerinin en çok görüldüğü noktalardan biri.


 

Bu orman yolu yumuşak tırmanışlara dönüşerek zig zaglar çizecek ve en sonunda yükseklerden orman içinden yürüdüğünüz yol sizi düz bir patika yoluna çıkaracak.


 

Bu patika yolda ilerlemeye devam edin. İşaretler sizi bir traktör yoluna çıkaracak. Bu yolda yüzlerce ağaç kütüğü ile karşılaşacaksınız.


 

İşaretler konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Bu etapta işaretler belirgin olarak gözükmekte. Bu kütükler arasından traktör yolunda ilerlemeye devam edin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta traktör yolunda ilerlerken yolun kenarında bulunan baba'lara dikkat etmeniz. Çünkü yol bir süre sonra traktör yolundan değil, tekrar orman içinden ilerlemeye devam edecek. Orman içinde bulunan patika yol yumuşak bir inişle sizi geniş bir düzlüğe çıkaracak.


 

Bu düzlükten sonra artık yumuşak inişler yapacaksınız. Bu iniş yaklaşık 3 saat kadar devam edecek. İniş sonunda orman içinde bulunan patika yola tekrar gireceksiniz. Burada kısa aralıklarla arkanıza dönün ve bakın. Ala Kilise etabında gördüğünüz dümdüz Demre seralarını aşağılarda göreceksiniz. Bu inişin sonunda hafif su akıntısı bulunan bir dere yatağına çıkacaksınız. Dere yatağından ilerlemeye devam edin. Burada karşınıza iki seçenek çıkmakta. Eğer bu dere yatağını dümdüz ilerlerseniz Finike'ye çıkarsınız. Ama Belos Antik Kenti'ni görmek isterseniz dere yatağının hemen sağında bulunan patika yoldan içeri girmeniz gerekecek. Ben ilk seçeneği seçtim ve dere yatağını dümdüz takip ettim. Dere yatağı boyunca ilerleyin, yatak boyunca bir iki noktada işaret sıkıntısı çekeceksiniz ama telaşlanmayın, dere yatağı boyunca dümdüz ilerleyin. Bu yol sizi bir yamaca çıkaracak ve bu yamacın sonunda Belen Köyü'ne ulaşacaksınız. Yol boyunca çok sık yılan göreceksiniz, Belen Köyü civarında yılanlar çok fazla.


 

Belen köyü içinde işaretler sizi tekrar sıkıntıya sokacak. Köyün içinden geçen yolu takip edin. Eğer tereddüt ederseniz köylülere sorun, Finike yolunu size göstereceklerdir. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; köy yolu boyunca kırmızı beyaz işaretleri göreceksiniz ama köylülerin size gösterdiği Finike yolunun tam aksi istikametinde. Haklı olarak tereddüt edeceksiniz, bu gördüğünüz işaretler yalancı işaretler, Dalyan istikametinde kamp alanı, çadırlık mevki açan köylülerin kendi elleriyle boyadıkları işaretler bunlar yani yasak ve kuralsız yapılan işaretler. Bu yüzden siz köyün içinde bulunan toprak yolu takip edin.


 

Artık yürüyüşü kolay ve bol su kaynağı bulunan toprak yolda ilerliyorsunuz. Birazdan karşınıza işaretlerde çıkacak ve yumuşak bir inişle Finike'ye devlet hastanesi yönünden ulaşacaksınız. Likya Yolu'nun artık en zevkli etaplarını yürüyeceksiniz bundan sonra. Portakalı ile ünlü Finike'de iyice dinlenin, festival zamanı geldiyseniz park alanında kurulan açık hava festival alanına atın kendinizi. İsterseniz Finike kumsallarında yorgunluğunuzu atın. Bundan sonraki etaplarınız çok zevkli geçecek çünkü.