15.ETAP MAVİKENT-GELİDONYA FENERİ-20 KİLOMETRE

15.ETAP MAVİKENT-GELİDONYA FENERİ-20 KİLOMETRE

15.ETAP

MAVİKENT-GELİDONYA FENERİ-20 KİLOMETRE

Likya Yolu'nun en zevkli ve en kolay etabına hoş geldiniz. Finike'de başlayan etabımız masallar diyarı Gelidonya Feneri'nde son bulacak. Finike'den Mavikent'e yaklaşık 25 kilometrelik yolu dolmuşla gelmeniz gerekiyor. Mavikent dolmuşlarına bindiğinizde sürücüye Gelidonya Feneri yolu dediğinizde sizi bir cami önünde indirecek. Bu caminin önünde başlayan asfalt yoldan ilerlemeye başlayın. Bu arada sahil kısmına baktığınızda çok değişik, birbirinden farklı ama çok güzel olan onlarca tahtadan yapılmış bungalov evler göreceksiniz. Buranın yerli halkının yaşadığı bu evlerin bir kısmı şimdilerde kiralık olarak yabancı turistlere hizmet vermekte.
 

Asfalt yolda ilerlemeye devam edin, birazdan sağ tarafınızda likya yolu tabelasını göreceksiniz.
 

Amacımız 8 kilometre ilerde bulunan Karaöz Köyü'ne ulaşmak, yol asfalt yol olduğu için düz bir yürüyüş yapacaksınız, ama işin kolayına kaçıp otostop yapabilirsiniz, boşu boşuna yürüyüp enerjinizi kaybetmeyin. Karaöz Köyü'ne geldiğinizde sahile ilerleyin, Gelidonya Feneri yolumuz buradan devam etmekte.


 

Asfalt yol sahildeki son marketten sonra yavaş yavaş tırmanış şeklini alarak deniz seviyesinden yukarıya çıkacak. Bu yolda ilerlemeye devam edin, her iki tarafınız çam ağaçlarıyla çevrili nefis bir ormanlık yoldan ilerliyorsunuz. Sağınızda uçsuz bucaksız Akdeniz, solunuzda yemyeşil çam ağaçları. Likya yolunun en zevkli etaplarından birinde ilerliyorsunuz.
 

Artık deniz seviyesinden bayağı yükseklere çıktınız, toprak yolda ilerlemeye devam edin, yol birazdan ikiye ayrılacak, soldaki taraf dağ tepelerine çıkan yol, biz sağdaki yolu yani araç trafiği olan yolu tercih edeceğiz, yine aynı yoldan ilerlemeye devam edin. Bayağı uzun bir yürüyüş mesafesi olacak bu yolda yürümeniz ama araç yolu olduğu için çok rahat yol alacaksınız. İsterseniz istediğiniz yerde kısa molalar verip nefis koyları seyre dalabilirsiniz. Yol boyunca 4 farklı noktada seyyar çeşmeler göreceksiniz yani su sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Toprak yoldan ilerlemeye devam edin, hiçbir yere sapmıyorsunuz, dümdüz ilerliyorsunuz, sağınızda ve solunuzda seralar görmeye başladınız artık, yol boyunca ağaçların gövdesinde kırmızı ve beyaz işaretleri göreceksiniz. Yol boyunca ilerlemeye devam edin. Birazdan Gelidonya Feneri tabelasını göreceksiniz.


 

Tabelanın olduğu patika yoluna sapın, şimdi sizi dik ve yorucu bir tırmanış bekliyor. Bu patika yolu oldukça dik bir tırmanışa sahip. Her iki tarafınız çam ağaçlarıyla dolu bu orman yolunda yürüdüğünüz patika yol rahat ve kolay yol almanızı sağlar ama gitgide yükselen eğim ve tırmanış yavaş yavaş sizi zorlamaya başlayacak. Kısa aralıklarla mola verin, birazdan Likya Yolu'nun en güzel manzarası işe karşılaşacaksınız. Patika iki keskin dönüş yapacak ve son dönüşten sonra karşınıza eşsiz manzarası ile Gelidonya Feneri çıkacak.
 

Fenerin manzarası karşısında diliniz tutulacak, eminim. Sırtçantanızı fenerin önünde olan çardağa bırakın, yılın her ayında olağanüstü rüzgarlı olan Gelidonya Feneri'nin manzarasının tadını çıkarın. Bundan sonraki etabınız olan Adrasan için iyice dinlenin. İsterseniz burada çadır atabilirsiniz ama rüzgar çok kuvvetli eser burada. Diğer seçenek ise geldiğiniz yolu geri dönmek ve yol boyunca karşılaştığınız sera bahçeleri içinde bulunan çardaklara çadır atmak. Böylesi daha güvenli ve dinlendirici olacaktır. Şimdi manzaranın tadını çıkarın. İyi dinlenmeler…