16.ETAP GELİDONYA FENERİ-ADRASAN-20 KİLOMETRE

16.ETAP GELİDONYA FENERİ-ADRASAN-20 KİLOMETRE

16.ETAP

GELİDONYA FENERİ-ADRASAN-20 KİLOMETRE

Baştan yazıp şevkinizi kırmak istemem ama Likya Yolu'nun en zor etaplarından birini yürüyeceksiniz şimdi. Etap boyunca çok dik iki tırmanış yapacaksınız, su kaynakları ise hiç yok. Bu yüzden yanınıza sizi idare edecek kadar bol miktarda su takviyesi alın. Gelidonya Feneri'nin hemen yanından başlıyor etabımız. Zemini keskin kaya dolu olan patika yolda yokuş yukarı bir tırmanışa başlayacaksınız. Bu tırmanış çok dik ve zorlayıcı bir patika yoldan oluşmakta. Tepeye vardığınızda ise kafanızı çevirip bakın, gördüğünüz manzara için buna değerdi diyeceksiniz.
 

Tepeye ulaştığınız patika yol şimdi sağa doğru kıvrımlar yapacak, artık sağ tarafınızda derin uçuruma karşı paralel yürüyorsunuz. İlerlemeye devam edin, birazdan ilk yumuşak inişe başlayacaksınız.


 

Bu iniş boyunca zemindeki kaya parçacıkları ayağınızın altından devamlı kayacak, belli noktalarda ise dik iniş gerçekleştireceksiniz, bu yüzden ayağınızı sağlam yere basın ve dikkatli olun. Bu iniş sonrasında çok geniş bir çam ormanı içine gireceksiniz. Burada işaretler net bir şekilde gözüküyor. Orman içindeki patika yoldan ilerlemeye devam edin. Birazdan bu yol hafif bir yükseliş eğilimi alacak ve hafif bir tırmanışa geçeceksiniz.


 

Bu tırmanış bu etabın ilk zorlu ve dik tırmanışı. Bu tırmanış sizi çok yoracak çünkü zemin çok kaygan, çok dik bir tırmanış şeklinde yol alacaksınız. Patika yoldan yapmış olduğunuz tırmanış sonrasında geniş bir alana çıkacaksınız. Burada bir mola vereceksiniz. Mola verdiğinizde kafanızı kaldırıp bakın, karşınızda gördüğünüz yüksek dağın en tepesine çıkacaksınız ilerleyen saatlerde. Bu yüzden iyice soluklanın, suyunuzu ise çok dikkatli kullanın, çünkü Adrasan'a kadar en ufak bir su kaynağı bulunmamakta. Şimdi patika yolumuz hafifçe bir iniş yapacak. Bu iniş sonrasında karşınıza bir dere yatağı gelecek, bu dere yatağı boyunca ilerleyin. Şimdi yine çam ağaçlarıyla dolu bir orman içinde yürümeye başlayacaksınız.
 

Bu patika yoldan devam edin, şimdi karşınıza bir heyelan bölgesi çıkacak, tüm bölgenin zemini binlerce taş ve kaya parçasıyla dolu, burası bu etabın en zor ve dik ikinci tırmanışını yapacağınız bölgesi. Patika yol burada bitecek ve siz taşlar ve kayalar arasında yürümeye başlayacaksınız, işaretler ise heyelan ve taşların kaymasından dolayı yok olmuş burada, telaş etmeyin, siz bu tepenin en başına tırmanacaksınız. Zorlu bir tırmanış sonrası tepeye ulaştığınızda karşınızda gördüğünüz koy Adrasan Koyu'dur. Patika yol bundan sonra inişler ile geçecek. Çam ağaçlarıyla kaplı olan ormanlık bir yolda ilerlemeye başlayacaksınız. Burada onlarca patika yolu karşınıza çıkacak ama siz yıllarca yürünmekten artık kahverengi bir renge bürünmüş patika yolunu takip edin. Uzun bir süre bu patika yolda ilerlemeye devam edin. Patika yol bitiminde karşınıza bir traktör yolu çıkacak. Susuzluktan artık adım atamıyorsunuz ama son gücünüzle bu traktör yolunda ilerlemeye devam edin. Yolun sonunda çok geniş bir alan ve sera göreceksiniz. Seranın bahçesinde ise kocaman bir çeşme. Burada uzunca bir dinlenme yapabilirsiniz. Dinlenmenizden sonra tekrar traktör yolunu takip edin, artık sağınızda ve solunuzda onlarca pansiyon ve otel göreceksiniz. Burası Çavuşköy. Sahil ise hemen önünüzde artık. Adrasan sahile indiğinizde sahil hattı boyunca istediğiniz yere çadır atabilir ya da bir pansiyonda konaklayabilirsiniz.
 

Likya yolunun en zor etaplarından birini bitirdiniz. Adrasan sahilinin tertemiz kumsalında yorgun bedeninizi, şişmiş ayaklarınızı dinlendirin. Çadırınıza girdiğinizde ise bu etabın vermiş olduğu yorgunluk ile hemen uykuya dalacaksınız denizin dalga sesleri arasında…