LİKYA YOLU MALZEME LİSTESİ

LİKYA YOLU MALZEME LİSTESİ


 

#erdemgursesilelikyayolu yürüyüşüm 01 Mayıs 2014 tarihinde Fethiye Hisarönü'nden start aldı...


 

03 Temmuz 2014 tarihinde tam 64 gün sonra zafer ile Antalya Hisarçandır'da bitiş noktasında bitti.


 

Normal planlanan süreden daha kısa sürede bitirdim yürüyüşümü. Son etaplarda gerçekten insanüstü bir gayret ile yol aldım. Bu 64 gün boyunca kullandığım malzeme listesi ise aşağıda; ilk halleri ve son hallerini görebilirsiniz.

LİKYA YOLU KULLANILAN MALZEME LİSTESİ

509 km boyunca etap etap yürüdüğüm Likya Yolu'nda kullandığım malzeme listesi aşağıda bulunmakta. Eğer sizlerde Likya yolunu yürümek isterseniz, benim gibi baştan sona bir seferde veya etap etap hiç fark etmez, dikkat edeceğiniz en önemli madde sırtçantanızın mümkün olduğunca hafif olması. Likya Yolu'nun nam-ı diğer adı Keçi Yolu, yani öyle yollar, tırmanışlar, patikalar ve iniş-çıkışlar var ki… Belli bir zaman sonra çantanızda taşıdığınız 750 ml'lik şampuan bile ağırlığı ile eziyete dönüşmekte, omuzlarınız cayır cayır yanmakta. Bu yüzden aşağıda verdiğim liste genel anlamda tam tamına kullanabileceğiniz, kişisellik dışında pek eksiği bulunmayacak bir liste. Elbette kişisel olarak herkesin farklı bir takım malzeme listesi olacaktır ama genel anlamda kullanacağınız malzeme listesi hemen hemen aşağıdakiler olacaktır; farklı markalar olabilir her haliyle…

1-YÜRÜYÜŞ BOTU

Yine sitemde Merak Edilenler bölümünde ''Herşey Güzel de Uygun Ayakkabı Seçimi Nasıl Olacak?'' başlığı altında ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları yazdığım bir yazım bulunmakta. Outdoor botları farklı kullanım biçimlerine göre üretilir. Yani bir outdoor botunu belki sadece bir hafta sonu kullanımı için kullanıp belki 3 ay kullanmazsınız. Ya da başka bir outdoor botunu örneğin İstanbul'da kış hava şartlarında kullanırsınız, hoşunuza gider ama gerçek doğa koşullarında yani keskin kayalar, su birikintileri, çamurlu alan geçişlerinden sonra bir bakarsınız ki çok sevdiğiniz bot paramparça olmuş. Likya Yolu gibi uzun süreli yürüyüşlerde kullanacağınız botun havalandırmasının çok iyi olması lazım. Likya Yolu etapları yürüme zorluğu açısından değişkenlik gösterir. Zeminlerin yarısından fazlası keskin kaya ve taşlarla doludur. Bu iniş ve çıkışlı patika yollarında kullanacağınız bot bileklerinizi koruması açısından bileği saran bir bot olmalı. Ve bu botun tabanı kaymaz olmalı, çıkışlar zor olsa da inanın inişler bazen daha zor ve tehlike teşkil etmekte Likya Yolunda. Bu inişlerde tabanı kaymaz bir bot sizi çok mutlu edecektir. Su geçirmemezlik ise üstünde ayrı durulacak bir kavram burada. Eğer yaz aylarında yürüyecekseniz su geçirmeyen bir bota pek ihtiyacınız yok, etaplar kuru, zaten ayda belki bir yağmur geçişi olmakta. Ama kış aylarında veya yağmur geçişlerinin çok olduğu bahar aylarında bu yürüyüşe çıkacaksanız elbette kullanacağınız botun su geçirmeme özelliğinin olması gerekiyor.

Likya Yolu yürüyüşümde de kendi adıma test ettiğim ve 509 km sonrasında benden kocaman bir aferin alan bir marka oldu, ASOLO.

ASOLO markası 30 yıllık bir aile geleneğini yansıtıyor. Avrupa üretimi, dayanıklılığı ile ön plana çıkan bir koleksiyon. Limit tanımayan, dünyanın en önemli dağlarını sponsor olduğu atletlerin ayağında fethetmiş, kalitesini ortaya çıkarmış ve herkese ispatlamış bir marka.
 

Asolo 'nun kullanmış olduğum botu 509 km boyunca ayağımda kalitesini ispatladı. Sahip olduğu Natural Shape teknolojisi adını verdikleri teknoloji sayesinde insan ayağını ve hareketlerini 3 boyutlu olarak inceleyip deyim yerindeyse bir ayakkabı yerine içi boş bir ayak tasarlayarak, ayakkabı yada botun hantal ve ağır yapısını ortadan kaldırmış, diğer trekking botlarından %30 daha hafif ve daha esnek bir ürün ortaya çıkarmış.
 

YUKARDA YER ALAN FOTOĞRAFLAR LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜNE ÇIKMADAN 1 GÜN ÖNCE ÇEKTİĞİM FOTOĞRAFLAR. ASOLO BOTUN 509 KM'LİK YÜRÜYÜŞ TESTİNE ÇIKMADAN ÖNCEKİ FOTOĞRAFLARI.


 

Peki ben neden ASOLO markasını kullandım, test ettim; özellikle bu kullandığım botun bir çok farklı özelliği bulunmakta;

-Yüksek su ve sürtünme dayanımına sahip 1,8 mm Süet deri ve polyesterden oluşan üst kısım botun ağırlığını azaltırken nefes alabilirliğini de desteklemekte. Tüm etaplarda çok rahat bir yürüyüş ve nefes alınabilirlik sağladı bana. Hafifliği ise gerçekten ayaklarda adım atarken dahi hissedilmiyor.

-Gore Tex astar %100 su geçirmez ve nefes alabilir yapısıyla ayağınızın kuru ve konforlu kalmasını sağlamakta. Bu özelliğini sadece Likya Yolu yürüyüşüne ilk başladığım günler yağan ve 2 gün boyunca hiç dinmeyen yağmur altında test ettim. O sıralar Belceğiz etabında bulunuyordum, o kadar şiddetli yağıyordu ki yağmur, mağaraya sığınmak zorunda kalmıştım. Yağan yağmur altında yaklaşık 20 dk boyunca yürüdüm, çadırı toplamak ve odun toplamak için. Su birikintilerinde sert adım atışları yaptım. Herhangi bir su geçişi olmadı bot içine. Onun dışında diğer tüm etaplarda hava kuru ve sıcaktı.

Gore-Tex, santimetrekaresinde 1,4 milyar adet gözenek içeren çok ince bir kumaştır. Bu delikler o kadar ufaktır ki sıvı haldeki su zerreciği geçemez ama buhar molekülü rahatlıkla geçebilir. Gore-Tex malzeme, nylon veya polyester gibi yüksek performanslı sentetik kumaşlar üzerine lamine edilerek (ısıl işlemle yapıştırma) su ve rüzgar geçirmez fakat bunun yanında nefes alabilir giysiler, eldivenler, şapkalar ve ayakkabılar üretilir. Bir kumaş su basıncına kadar ne kadar karşı koyabilirse o kadar su geçirmez anlamına gelir. Yani 3,1 PSI su basıncına dayanabilen bir kumaş 3 PSI basınca dayanıklı kumaştan daha fazla suya karşı dayanıklıdır.
Gore-Tex kumaşlar 65 PSI su basıncına dayanabilirler. Bunu daha açık bir örnekle anlatalım: 85 kiloluk bir kişi oturduğunda pantolonda oluşan basınç yaklaşık 3 PSI olur, diz çöktüğünde ise diz bölgesindeki basınç değeri 16 PSI değerine kadar yükselebilir. Gore-Tex malzemenin sahip olduğu bu yüksek basınç değeri sizi şartlar ne olursa olsun kuru tutmaya yeterli olacaktır
.

-Ayağınıza en uygun şekle sahip Natural Shape tasarımı ayağınızı bir çorap gibi sararak rahat ve güvenli bir kullanım sağlamakta. Evet bu ismi verdikleri teknolojisi sayesinde gerçekten ayağınızı tam sarıyor, gerektiği yerlerde esneme yaparak ayakları rahatlatıyor. Aşağıda bu teknolojinin bir videosu var.

 
 

 
 

-Anatomik forma sahip çıkarılabilir iç taban konforunuzu arttırır. Yukarda iç tabanını çıkardığım fotoğraftan bakabilirsiniz.

-EVA destekli orta taban zeminden gelen darbeleri başarılı bir şekilde emiyor. Dolayısıyla zeminle ilgili daha fazla hissiyat ve daha iyi kontrol sağlıyor yürüyüş esnasında.

-Vibram Natural Shape taban farklı zemin türlerinde ideal tutunma özelliklerine sahip. Bu taban sistemini Likya Yolu'nun her etabında farklı şekillerde gözlemleme olanağım oldu. Hiç unutamayacağım etaplardan biri olan UFAKDERE-APERLAI etabında zemin jilet gibi keskin kayalardan oluşmakta idi, inişler gerçekten tehlike arz ediyordu. Yine GELİDONYA-ADRASAN etabında dik tırmanışlar ve heyelan bölgesinde bulunan kayalık zeminde mükemmel yol tutuşu sağladı.

-Botun ön kısmındaki çarşak bandı, ayağınızı ve botu dışarıdan gelecek darbelere karşı korumakta.

AŞAĞIDA YER ALAN FOTOĞRAFLAR LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ BİTTİKTEN 1 GÜN SONRA ÇEKTİĞİM FOTOĞRAFLAR. ASOLO BOTUN 509 KM'LİK YÜRÜYÜŞ TESTİNDEN SONRAKİ FOTOĞRAFLARI. YÜRÜYÜŞ BİTTİKTEN HEMEN SONRA BOTLARI ÇAMAŞIR MAKİNASINA ATTIM, YIKADIM, ORTAYA ÇIKAN YIPRANMALARI VE SAĞLAM BÖLGELERİ DAHA İYİ ANALİZ ETMEK İÇİN.
 

Fotoğraflardan da gördüğünüz gibi ASOLO botlar 509 km Likya Yolu yürüyüşü sonunda sadece yan tabanlardan doku kaybına uğradı, kayalık zemin jilet gibi kestiği için yanlardan lime lime aşındı ama bunun dışında ön koruma çarşak bandı bölümünde, üst ve alt bölümde neredeyse ilk günkü gibi görüntüsünü muhafaza etti. Özellikle o sıcaklarda 509 km yürüyüş sonunda ayaklarımda en ufak bir koku yapmadı, her gün bitişinde çoraplarımı yıkadım ve ertesi gün temiz halde giydim. ASOLO Bot bu tip zorluk derecesi yüksek aktivitelerde gerçekten kullanıcı dostu bir bot olarak ilk tercihim arasına girdi.

2-SANDALET

Likya Yolu yürüyüşünüz sırasında etap bitişleri ya da dinlenme zamanında ayaklarınızın rahat etmesi açısından başka bir ayakkabı veya sandalete ihtiyacınız var. Genel anlamda çadır attığınızda, yol boyunca karşılaştığınız nefis koylarda denize girmeler esnasında veya en basiti botunuzla ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda sizi yolunuzdan alıkoymayacak bir sandalet veya ayakkabı. Dikkat ettiyseniz, parmak arası terlik demiyorum. Ayaklarınız yanlış bir bot seçiminden dolayı hırpalanabilir, belki havadar bir şekilde yürümeniz gerekecek. Parmak arası terlikle sırtınızda sırt çantanız Likya yolunda yürüyemezsiniz, bu ayaklarınızı daha da tehlikeli bir zorlamaya sokar. Sandalet kullandığınızda ise bir nebze bot kadar olmasa da belli bir süre bir etapta yürüyebilirsiniz.


 

KEEN sandalet benim yıllardır kullandığım, yaptığım her yolculukta sırtçantamda olan marka. KEEN markasını yıllardır kullanmaktayım, botlarını ve sandaletlerini her ortamda kullandım, gerçekten bu işin profesyoneli bir isimdir. KEEN SANDALET tercihinizde ise size şunları sağlamakta;

-KEEN SANDALET ile her türlü su ortamında rahat edersiniz, denizde, suyun içinde ki ben yüzerken bile bu sandaleti kullanıyorum çok rahat bir kullanım sağlamakta.

-Tamamı polyesterden oluşan üst kısmı yıkanabilir özellikte olup, hızlı kurumakta.

-Son derece dayanıklı üst yapısı esnek kullanıma olanak vermekte. Kordon kilidi ve elastik kapaması rahat bir uyum oluşturmakta. Çok rahat bağlama ve kilitleme sistemi var.

-İz bırakmayan kauçuk dış taban zemine tutunarak kaymayı önlemekte.

-Eva orta taban dışarıdan gelen şokları emerek yorgunluğu azaltmakta.

-Antimikrobiyal EVA taban ayak kokusunu engellemekte. Ama ayak kokusu olarak bir hastalığınız varsa ki bazı kişilerin örneğin şeker hastalarının ayakları hastalıkla bağlantılı olarak kokma eğilimi gösterir ama bu hastalıkla alakalıdır. Buradaki ayak kokusunu önleme herhangi bir semptom dışında örneğin sıcak yaz aylarında oluşan geçici kokulardır.

-Sandaletin arkasında ve önünde bulunan 3M yansıtıcı noktaları gece yürüyüşlerinde görünürlük sağlamakta. Ben sandaletin arkasında yer alan bu yansıtıcı çekçekleri sırtçantasına sandaletleri bağlamak için kullanıyorum aynı zamanda.


 

-KEEN patentli Toe parmak koruması sayesinde parmaklarınız güvende.

-Ve sandaletinizi her türlü kirlenmesinde çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Yalnız unutmayın; deterjan kullanmayın yıkarken, ya da çeşmenin altında istediğiniz kadar yıkayın.


 

3-BUFF

Likya yolu yürüyüşünüz için olmazsa olmazlardan biri. Yine Merak Edilenler kısmında BUFF NEDİR, NE İŞE YARAR?'' başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Likya Yolu yürüyüşümde kafamda kullandığım tek üründü. Likya Yolu hava sıcaklığı ile ün yapmış bir yol. Ense yanığı, atlet tarzı bir giyimde boyun yanığı bazı zamanlar dayanılmaz bir hale gelebiliyor. Buff ile bunlardan hiçbirini yaşamazsınız. Tabi bu benim seçimim. Şapka kullanmak isteyenlerde olabilir.

4-SIRTÇANTASI

Geldik en önemli maddeye, malzemelerimizi nerede taşıyacağız, elbette sırtçantamızda. 509 km boyunca sırtımızdan tıpkı bir kaplumbağa gibi ayırmayacağımız bu yol arkadaşımızın seçimi çok önemli. Bugüne kadar pek çok sırtçantası kullandım. Likya Yolu yürüyüşümde ise ilk defa LOWEALPINE markasını test ettim.


 

İkonik ve tüm dünyada çok sevilen bir marka; "Lowealpine". Birçok markanın aksine, kullanılmayan detayları ürüne eklemekten kaçınmak ve tüm ürünlerde ihtiyaç odaklı tasarım yapmak Lowealpine'ın en önemli prensibi. Uzun yıllar kullanıldıktan sonra bile pes etmeyen bu çantalar sade tasarımları, tüm ihtiyaçlarınıza cevap vermesi, hem en zorlu doğa koşulları, hem şehir kullanımı için çözümler sunması fark yaratmakta. 509 km boyunca uzun süreli kullanım ve kamp faaliyetlerinde etapların yıpratıcı etkilerine karşı koyabilecek sağlamlıkta ve 30 kg ağırlığı bulabilecek kamp yüküyle uzun mesafeler kat edebileceğiniz rahatlıkta bir sırt çantası.
 

Bu çantanın genel özellikleri ise;
-Yüksek yoğunluklu RipStop polyester kumaş, zemin kısmında daha da dayanıklı Ballistic kumaşla desteklenerek çanta için ideal dayanıklılık elde edilmiş. Her türlü zeminde sert çıkarışlarda ve sürtünmelerde çok dayanıklı
-Sırt sisteminde yer alan alüminyum barlar, çantanın dik durmasını ve ağırlık merkezinin kalça seviyesine aktarılmasını sağlamakta. Ağırlık merkezi kalça seviyesine aktarıldığında daha kullanımı kolay bir taşıma olanağı sağlamakta.
-Lowealpine TFX 6 sırt sistemi; gerek bel gerekse sırt kısmında sağladığı ideal destekle ağır yükler altında bile rahat bir kullanım sağlamakta.


 

-Yüksekliği ayarlanabilir sırt sistemi kendiniz için ideal pozisyonu ayarlayabilmenizi sağlamakta.


 

-Ter emici pedlerle desteklenmiş sırt sistemi, bel ve omuz kolonları yüksek konfor sağlar.
-Çantanın iki yan tarafında fermuarla açılan körüklü cepler bulunmakta.
-Şapka kısmının içinde ve dışında fermuarlı cepler bulunmakta. İstediğinizde şapka kısmını yükselterek 20 litrelik ekstra bir hacim elde edebilirsiniz. Uyku tulumu veya diğer hacimli malzeme taşınmasında bu özelliği çok faydalı.


 

-Şapka kısmının dış tarafında yer alan cepte bulunan çanta yağmurluğu ile yağışlı havalarda da çantanızı güvenle kullanabilirsiniz.
-Çantanın yan kısımlarında matara, çadır polü vb. yerleştirebileceğiniz file cepler bulunmakta.
-Çantanın ön kısmındaki elastik büzgü çadır tentesi, kıyafet gibi eşyalarınızı sabitleyebilmek için idealdir.
-Çanta üzerinde uyku tulumu gözünün üzerinde yer alan tokalı perlon bantlar mat ya da çadır taşımak için uygundur.
-Çanta üzerinde baton sabitleyebileceğiniz bir bağlantı noktası bulunmakta.
-Çantanın yan kısımlarında yer alan ikişer tane gerdirme perlonu ile çanta boşken hacmini küçültebileceğiniz gibi çadır polü vb. eşyaları da sabitleyebilmenizi sağlamakta.
Likya yolu yürüyüşüm boyunca gerek kullanım kolaylığı gerekse dayanıklılığı açısından benden tam not aldı. Diğer seyahatlerimde de tercih edeceğim bir marka oldu. Şimdi evde dört gözle çıkacağımız yeni yolculukları beklemekte.

5-UYKU TULUMU

Uyku tulumu seçimi için yine sitemde Merak Edilenler kısmında yazmış olduğum yazı var. Yıllardır kullandığım Loap Iron Uyku Tulumu benim bu yolculuğumda da yanımdaydı. Bu uyku tulumu suya ve rüzgara karşı dayanıklı, ısı kaybını önleyen dolgu malzemesi ile üretilmiş. Anatomik olarak tasarlanmış başlık bölümü bu bölgedeki ısı kaybını minimuma indirmekte. Çift taraflı YKK fermuara sahip. Peki nedir bu YKK Fermuar: "Little parts, big difference (küçük detaylar-büyük fark)" sloganıyla üretilen YKK fermuarları, uzun ömür, yüksek fonksiyonellik ve daha düşük su geçirgenliği sağlamakta. Fermuarları yandan komple açabiliyorsunuz, böylece bir battaniye gibi de kullanabiliyorsunuz.


 

6-ÇADIR

Yine önemli bir maddeye geldik. Likya Yolu 509 km'lik yürüyüş yolu ile dünyanın en uzun yürüyüş parkurları arasında. Etaplar arasında konaklama imkanları bulunmakta ama genel olarak çadır kullanımı olmazsa olmaz maddelerden biri. Yürüyüşünüz boyunca çok sık konaklamak isteyeceğiniz bölümler, kamp alanları olacak. Belki sadece etapların bitişinde pansiyonlarda konaklamak isteyeceksiniz. Ama bazı etaplarda çıkış, iniş ve buna bağlı olarak etapların zorluk derecelerine göre pes ettiğiniz ve çadır atmak isteyeceğiniz yerler olacak. Veya o nefis manzaralar eşliğinde bir çadır romantizmi yaşamak isteyebilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun yine de bir çadırınız olsun yanınızda.
 

Yaklaşık 2 yıl önce başka bir markanın çadırını kullanıyordum. Daha sonra o çadırı sattım ve 2 yıldır kullandığım bu çadırımı aldım; HANNAH DESERT 2 OUTDOOR. Bu çadırımdan çok memnunum. Kullanım kolaylığı, sağlamlığı, su geçirmemesi, çabuk kurulumu ve toplanması gibi nefis özellikleri var.

GENEL MALZEMELER

-Müzekart: Kesinlikle yanınızda olması gereken zat-ı şahane. 509 km'lik Likya Yolu boyunca muhteşem antik kentler ve müzeler sizi bekliyor olacak. Ve yine Patara, Olympos gibi antik kentlerin nefis kumsallarına da bu güzellik ile bedava gireceksiniz.

-Çok Amaçlı Çakı: Çatal, kaşık, açacak ve bıçaktan oluşan bir çakı seti. Hem yemek faslınızda, hem kesme faslınızda olmazsa olmazlarınızdan.

-Güneş Kremi, Güneş Gözlüğü, İlkyardım Çantası, Kişisel Temizlik Malzemeleri (Diş Fırçası, Diş Macunu, Ufak Boy Şampuan veya bunun yerine Sabun olabilir.), Kolonyalı Mendil, Tuvalet Kağıdı, Çakmak veya Kibrit, Koli Bandı, Sivrisinek Kovucu Sprey, Kalem, Ufak Boy Defter.

-Zip-off pantolon: Likya Yolu için ve diğer tüm seyahatlerde kullandığım ve çok memnun olduğum bir eşya. Diz kısımları fermuarlı olan bu pantolonun istediğiniz zaman fermuar kısmını açarak şort olarak kullanabiliyorsunuz. Ben Quechua markasının zip-off pantolonunu kullanıyorum. Maddesi olan Dryway Light kumaş sayesinde çok yumuşak ve hafif. Ayrıca ıslandığında çok hızlı kurumakta. Uzun haliyle de yine her türlü yol ortamında kullanabilirsiniz. Likya Yolu etaplarında bir çok koyda sırtçantamı attığım gibi altımda zip-off denize girdim, denizden çıktıktan sonra tekrar yola devam ettim mola vermeden, çok kısa bir süre sonra kurudu.

-Şort: Deniz için, yedek kullanım için yanınızda bir şort daha bulunması iyi olur.

-Çadır Lambası, Kafa Lambası, El Feneri: Bu üç silahşörler ile akşam karanlığında yol alırken, çadır içinde bir şey ararken v.b kısaca yine yanınızda olması gerekenlerden. Tabi bunların pilleri de yanınızda olmalı.

-Fotoğraf Makinası: Ben Canon G12 kullanıyorum, bataryalı. Sizin fotoğraf makinanız bataryalı değil de pilliyse elbette yedek pillerini yanınızda bulundurun.

-Tişört ve Çorap: En fazla 2 tane almanız yeterli, yol boyunca su kaynaklarında yıkayabilir, çantanıza asıp kurutabilirsiniz. Bundan daha fazlası gereksiz olacaktır.

-Yiyecek ve Enerji: Ufak boyda veya tüplerde bal, çikolata, konserve, lavaş ekmek gibi en azından bir öğününüzde sizi doyuracak ve enerji verecek gıda maddeleri. Tuz tabletleri de bulundurmanız faydalı olacaktır. Vücudunuzun tuz kaybını bu şekilde önlersiniz.

-Harita: Likya Yolu hakkında detaylı bilgiler içeren harita, basılı bir kaynak, telefonunuza indirebileceğiniz koordinat ve navigasyonlar yürüyüşünüzün sıkıntısız geçmesini sağlayacaktır.

-Seyyar Şarj Cihazı: Bu benim kişisel tercihim olan bir madde. Çok işime yaradı ve yarıyor yolculuklarda. Hepimiz akıllı telefon kullanıyoruz, akıllı olmasına akıllı ama şarjları çok çabuk bitiyor. Yollarda iken başınıza ne geleceğini bilemezsiniz ki özellikle benim gibi yalnız seyahat ediyorsanız. Nerede ne şekilde şarjınızın biteceğini bilemezsiniz. Veya istediğiniz anda bir şarj ünitesi veya elektrik bulamazsınız. İşte bu sorunu ben seyyar şarj cihazı ile çözdüm.Ttec EasyCharge Mega Taşınabilir Şarj Cihazı İle
 

11.200 mAh mega kapasitesi, 2 adet USB çıkışı, 2 cihazı aynı anda şarj edebilme özelliği, akıllı pil teknolojisi ile telefonum EasyCharge Mega'ya takılı iken şarj edildiğinde önce telefonumun şarj olması, hafifçe sallayınca görünen LED pil göstergesi gibi özellikleri ile can dostum oldu yollarda. Ben Samsung Galaxy S2 kullanıyorum, telefonumun şarjı tamamen bittiğinde bunu kullanıyorum, telefona taktığım anda tekrar açılıyor, tamamen doldurması yaklaşık 1 saati alıyor ve %100 doluluk oranı ile 5 defaya yakın şarj etme imkanı sunmakta. Sırtçantamın üst gözünde telefonu takıyorum, hem yol alıyorum hem de yol alırken telefon şarj oluyor. Telefonu ve bu şarj cihazını aynı anda şarj edebiliyorsunuz. Yollarda kafam rahat, nerede nasıl şarj bitecek sorusunu sildim attım kafamdan. Bir kamp alanına veya köy yerleşimine indiğimde ise aletin kendisini şarj ediyorum, yaklaşık 6 saatte doluyor. Tabi siz yinede yanınıza cep telefonunuzun şarj aletini almayı unutmayın.
 

-Yağmurluk: Sizi yağmurdan koruyacak ince bir yağmurluk yeterli olacaktır. İsterseniz yanınıza büyük boy bir çöp poşeti alın. Yağmurluk, panço gibi kullanabilirsiniz. Evet, genel anlamda kullanacağınız malzeme listesi bunlar, 509 km boyunca yanımda olan malzemelerdi.. Hepsini de ayrı ayrı kullandığım etaplar oldu.

SON OLARAK ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM; #erdemgursesilelikyayolu yürüyüşümde tek başıma etap etap ara vermeden 64 gün boyunca yürüdüm. Eğer doğa yürüyüşü tecrübeniz yoksa, uzun outdoor etaplarında ve ortamlarında yürümemişseniz, yön bulma, ilkyardım, navigasyongibi konularda eğitiminiz yoksa, herhangi bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE TEK BAŞINIZA LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜNE ÇIKMAYIN!!! KESİNLİKLE YANINIZDA SİZE DESTEK OLACAK BİR YOL ARKADAŞI BULUNSUN, 509 KM'NİN ÇOĞUNLUĞUNDA TELEFONLAR ÇEKMEMEKTE, İŞARETLER NEREDEYSE KAYBOLMUŞ, ARI, YABAN DOMUZU, YILAN TEHLİKESİ HER ZAMAN VAR, SU KAYNAĞI SIKINTISI ÇOK FAZLA Kİ BU LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞ ZAMANINIZA BAĞLI ASLINDA. Bu yüzden yanınızda daima bir yol arkadaşı bulunmasında fayda var…