19.ETAP PHASELIS-GEDELME-21 KİLOMETRE

19.ETAP PHASELIS-GEDELME-21 KİLOMETRE

19.ETAP

PHASELIS-GEDELME-21 KİLOMETRE

Phaselis Antik Kenti'nde tarih dokusu içinde umarım güzel bir gezi yapmışsınızdır. Likya Yolu'nu bitirmenize artık sayılı etaplar kaldı. Ve bu etap yürüyüş açısından çok zevkli bir etaptır. Phaselis Antik Kent girişinde bulunan Likya yolu tabelası önünden yürüyüşe başlayın.


 

Hemen antik kent girişinde bulunan dik bir tırmanış ile orman içine gireceksiniz. Buradan yumuşak bir yürüyüş yolu patika ile orman içinde yürümeye devam edin. Birazdan yolun sonunda Antalya otoyoluna çıkacaksınız. Bu yolda isterseniz yoldan geçen minibüs veya araçlara binebilirsiniz ve Çamyuva sapağına gidebilirsiniz. İsterseniz yine bu yolda yürüyerek Çamyuva sapağına ulaşabilirsiniz. Çamyuva sapağına geldiğinizde anayoldan sapın ve ilçe içine yürümeye başlayın. Karşınıza çıkan köprüyü geçin ve yürümeye devam edin. Yol sizi Aşağıkuzdere Köyü'ne çıkaracak. Yolun sonunda yol ikiye ayrılacak, sağ tarafa yönelin ve köy içinden yürümeye devam edin. Su kaynakları açısından çok rahat bir etaptır bu etap. Köy yolu boyunca her direkte işaretleri göreceksiniz. Yürüdüğünüz yol asfalt yol olduğu için rahat ve tempolu bir yürüyüş olacak. Sağınızda ve solunuzda bir çok pansiyon ve otel göreceksiniz. Bu yolun sonunda solunuzda bir mezarlık göreceksiniz. Sağınızda ise geniş bir dere yatağı ve ufak barajlar göreceksiniz. Aynı istikamette ilerleyin.


 

Asfalt yol boyunca kayalara işaretlenmiş işaretleri takip edin.


 

Uzunca bir yürüyüş sonrası ki yürümek istemezseniz yoldan geçen araçlara otostop yapabilirsiniz Roma Köprüsü'ne ulaşacaksınız.
 

Roma Köprüsü'ne sapın, burada yer alan dinlenme alanında kısa bir mola verebilirsiniz. Dinlenme ardından aynı istikamette ilerleyin. Likya Yolu tabelasını göreceksiniz.


 

Yola devam edin, hemen ilerde bulunan su kaynağında isterseniz yine kısa bir mola verebilirsiniz, çünkü artık yumuşak tırmanışlar şeklinde yola devam edeceksiniz.
 

Asfalt yol boyunca ilerleyin, yine yol boyunca kayalıklarda işaretleri göreceksiniz.


 

Burada dikkat etmeniz gereken nokta; asfalt yol boyunca belli bir süre ilerledikten sonra yol dönüş noktasında bir çeşmeye rastlayacaksınız, çeşmenin hemen yanından saparak nehir yatağına ineceksiniz ve Likya yoluna devam edeceksiniz. Asfalt yola devam ederseniz Likya yolu'na sapmadan Gedelme'ye ulaşabilirsiniz ama Likya yolu'nu yürümemiş olursunuz. Yumuşak iniş dere yatağı boyunca devam ettikten sonra dik bir tırmanış yapacak. Bu tırmanış sizi çam ağaçları içinde devam eden patika bir ormanlık yoluna çıkaracak.


 

Bu patika yolda ilerlemeye devam edin, bu yolun sonunda ilk önce yürüdüğünüz asfalt yola çıkacaksınız. Bu çıkışta yer alan su noktasında kısa bir mola verin. Yine bu noktada Likya yolu tabelasını göreceksiniz.
 

Likya yolu tabelasında bir sonraki etap olan Göynük Yaylası bilgileri'de yer almakta.
 

Asfalt yolu takip edin, yaklaşık 1 km sonra Gedelme'ye ulaşacaksınız. Gedelme yeşillikler içinde bir köydür. Köyün içindeki köy yolundan ilerleyin. Yolun sonunda sağınızda köyün camisini göreceksiniz. Caminin karşısında buluna yola sapın, bu yolda kısa bir süre yürüdükten sonra karşınıza yaşları binleri bulan tarihi çınar ağaçları çıkacak. Kesinlikle bu çınarları görün.


 

Çınarlarda fotoğraf çektikten sonra hemen yolun üstünde bulunan tarihi Bizans Kalesi'ni gezebilirsiniz.
 

Kalenin fazla bir çekiciliği yok ama yinede ayakta bulunan surlara dokunabilirsiniz. Gedelme'de konaklayacak birçok pansiyon bulunmakta, isterseniz çadır da atabilirsiniz. Artık Likya yolu bitimine son 2 etap kaldı, heyecanınız had safhada ve ayaklarınız artık son demlerini yaşamakta. Ama az kaldı artık. Gedelme'de yeşilin ve doğanın tadını çıkarın.,