20.ETAP GEDELME-GÖYNÜK YAYLASI-GÖYNÜK KANYONU-26 KİLOMETRE

20.ETAP GEDELME-GÖYNÜK YAYLASI-GÖYNÜK KANYONU-26 KİLOMETRE

20.ETAP

GEDELME-GÖYNÜK YAYLASI-GÖYNÜK KANYONU-26 KİLOMETRE

Artık Likya yolu bitimine son 2 etap kaldı. Bu etap Göynük Yaylası'na kadar yürümesi zevkli ve kısa tempolu ama Göynük Yaylası'ndan sonra hep dik inişli bir etaptır. Dik inişler bazen çıkışlardan daha tehlikeli olabiliyor, su kaynakları açısından sıkıntılı bir etap olduğundan normal tükettiğiniz su miktarından en az 2 kat daha fazla su takviyesi ile etaba başlamanızı tavsiye ederim. Gedelme köy yolundan ilerleyin ve cami önüne gelin. Cami önünde bulunan asfalt yolda ilerleyin. Yol boyunca kayalıklarda işaretleri göreceksiniz. Asfalt yol giderek yumuşak tırmanışlar yapacak ve sizi Gedelme'nin bayağı üstlerine çıkaracak.
 

Her attığınız adım sonrası bu tırmanışta daha yükseklere çıkacaksınız, arkanıza dönün ve bakın, aşağılarda Gedelme'yi ve hemen arkasında kudretli Tahtalı Dağı'nı göreceksiniz.


 

Asfalt yol boyunca yaptığınız bu yumuşak tırmanış yaklaşık 4 km sürecek, sonunda sizi bir kavşak noktasına getirecek, burada Likya yolu tabelasını göreceksiniz.


 

Asfalt yol boyunca yaptığınız bu yumuşak tırmanış yaklaşık 4 km sürecek, sonunda sizi bir kavşak noktasına getirecek, burada Likya yolu tabelasını göreceksiniz.


 

Buradan itibaren asfalt yolu bırakıp kayalık zemine sahip patika yola sapacaksınız.


 

Bu patika yol yine dik tırmanışlar şeklinde sizi geniş bir ormanlık alana çıkaracak.


 

Bu ormanlık alan boyunca yürüyüşünüze devam edin, orman içinde bulunan toprak yol keskin dönüşler yapacak ve sizi Ovacık asfalt yoluna çıkaracak.
 

Bu asfalt yolu takip edin, yol sizi ilk önce bir inşaat alanına çıkaracak, ilerlemeye devam edin, sağınızda Jandarma Hatıra Ormanı'nı göreceksiniz. Tam bu noktada yol ikiye ayrılacak, maalesef buralarda işaretler yok, ama yolun sonunda ufacık ta olsa Göynük Yaylası evlerini gördüğünüzden sağ tarafa sapıp heyelan bölgesini geçin, asfalt yolda ilerlemeye devam edin. Birazdan karşınıza ilk Göynük Yaylası evleri çıkacak.
 

Yayla içinden geçen toprak yolu takip edin, bir süre sonra yolun sonunda bir cami göreceksiniz, camiye varmadan önceki sapakta ise Likya yolu tabelasını göreceksiniz.


 

Bu noktada su kaynaklarından su takviyenizi yapın, kısa bir mola verin. Çünkü molanın ardından çok dik bir inişle Göynük etabına ulaşacağız. Molanın ardından tabela istikametinde ilerleyin, köy yolu içinden geçerek tekrar ormanlık bir patika yola gireceksiniz. Bu yol boyunca zemini irili ufaklı kayalıklardan oluşmuş bu patika yolda devamlı dik inişler yapacaksınız.


 

İşaretler konusunda tereddüt etmeyin, her 20 metrede bir Jandarma kontrol noktası işaretleri ve yön tabelaları bulunmakta. Tek dikkat etmeniz gereken suyunuzu çok dikkatli kullanın, çünkü su kaynağı tüm iniş boyunca maalesef yok. Dik iniş şeklinde patika yoldan inişe devam edin, yaklaşık 3-4 saatlik bir iniş sonrası karşınıza muhteşem Göynük Kanyonu çıkacak.


 

İnişin sonunda Ovacık yazan büyük bir kaya parçası göreceksiniz ve yanındaki kayada ise Canyon yazıyor. Burada iki seçeneğiniz var, canyon yazan işaretli yolu inerseniz Göynük Kanyonu içine çıkarsınız, isterseniz orada dinlenebilir ve canyon kapısından çıkarak Milli park girişine kadar yürürsünüz. Eğer diğer yolu takip ederseniz dik bir inişle Milli park çıkışına gelmiş olursunuz. Biz canyon yapmadan dik bir inişle Milli park çıkışına geleceğiz ve etap sonunda detaylıca Göynük Kanyonu'nu gezeceğiz. Dik iniş sizi bir su kanalına çıkaracak, kanalın hemen karşısında ise işaretli yol dere içinden devam ediyor, yani siz botlarınızı çıkarıp dere geçişi yaparak yolun karşısına geçeceksiniz.
 

Yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş sonrası Göynük Kanyonu Milli Parkı kapısına ulaşacaksınız. Burada artık son 1 etabınızın kaldığı içinizi sevinçle dolduracak Likya yolu tabelasını göreceksiniz.


 

Milli Park çıkışında bulunan çadır alanında çadır atabilirsiniz. Bunun dışında burada konaklama imkanı bulunmamakta, yaklaşık 3 km daha yürüyüp Göynük ilçe merkezine gidip pansiyon konaklaması yapabilirsiniz. Çok yorulduğunuzu tahmin ediyorum, artık son etabınız kaldı, burada bol bol dinlenin, Göynük Kanyonu içinde yorgunluğunuzu atın. Zafere az kaldı…
 

GÖYNÜK KANYONU MİLLİ PARKI

Eco Fun Adventure Park adı altında Göynük Kanyonu Milli Parkı yaklaşık 5 yıldır Milli Park statüsünde ziyaretçilerine kapılarını açmakta. Suyun 80 milyon yılda oluşturduğu bu kanyon ziyaretçilerine çok farklı bir macera deneyimi sunmakta. 5 TL'ye bilet alıp sabahtan akşama kadar bu muhteşem doğa içinde zamanınızı geçirebilirsiniz. Endemik bitkiler ve yabani hayatın gözlemlendiği bu parkta ben 2 gün boyunca gezdim, dinlendim, yaban geyikleri ve yavrularını kayalıklarda gördüm ki nefis bir tecrübeydi, kanyon içinde bol bol yüzdüm ve gezdim. Kanyon içinde bulunan dinlenme tesisi işletmecileri Emin Bey, Süleyman Bey ve Seylan Bey konuklarına karşı çok nazik ve yardımsever.


 

Yeşillikler içinde su üstünde bulunan çardaklarda nefis balık keyfi yapabilir veya buz gibi bira keyfi yapabilirsiniz. Buradan çıkışla isterseniz yürüyerek, isterseniz ücretsiz ziyaretçileri götüren araç ile Göynük Kanyonu içine ulaşabilirsiniz. Kanyon yetkilisi Varol Bey ve Seren Bey aynı naziklikte ve sıcakkanlılıkla sizleri karşılamakta. Belli bir ücret karşılığı can yeleğinizi, su botlarınızı ve kaskınızı takıp kanyon gezisine başlıyorsunuz.
 

Bol eğlenceli ve ilaç gibi gelen su keyfi sonrasında dinlenme yerinde sıcacık çayınızı içebilir ve tüm günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

İnfoqecofunadventurepark.com

www.ecofunadventurepark.com