21.ETAP GÖYNÜK KANYONU-HİSARÇANDIR-19 KİLOMETRE

21.ETAP GÖYNÜK KANYONU-HİSARÇANDIR-19 KİLOMETRE

21.ETAP

GÖYNÜK KANYONU-HİSARÇANDIR-19 KİLOMETRE

Farkında mısınız tam 20 etap boyunca yürüdünüz, artık zafere ulaşmanıza son 1 etap kaldı, ayaklarınız ve kalbiniz coşmuş vaziyette. Ve zafere ulaştıracak son etap için yollara düşme vakti. Bu son etap baştan sona dik tırmanışlar şeklinde gerçekleşecek, su sıkıntısı çok fazla. Bundan dolayı sabahın erken saatlerinde yola çıkmalısınız, ve yanınıza en az 5 litre su almalısınız. Etap başlangıcı Göynük Milli Parkı girişinden başlamakta. Burada bulunan Likya yolu tabelası istikametinde kanyon girişine yürüyün.


 

Kanyon girişine geldiğinizde sizi orman içine sokacak yumuşak bir tırmanış başlangıcı olan patika yol karşılayacak. Bu patika yol boyunca yürüyün, sağınızda buz gibi suyuyla akan dere boyunca ilerleyin. Sol tarafınızda bir çeşme göreceksiniz, bu dere ve çeşme sizin son su kaynağınız olacak, sakın unutmayın. Bu patika yol boyunca ilerleyin, yavaş yavaş yumuşak tırmanışlar dik ve yorucu tırmanışlara dönüşecek. Bu tırmanışlar boyunca suyunuzu çok dikkatli kullanın.


 

Bu dik tırmanışlar sonunda devasa kaya kütleleri karşınıza çıkacak, bu kayalar arasından ilk geçişinizi yapacaksınız, bu geçtiğiniz kaya geçidinin adı Yarıktaş Geçidi.


 

Bu geçiş sonrasında patika yol düzleşecek ve çam ağaçları ile kaplı bir orman içinden patika yolda ilerlemeye başlayacaksınız. Bu noktadan sonra çok dikkatli olun çünkü patika yol çam ağaçlarından düşen dikenler ile belli olmamakta ve onlarca belli belirsiz yol sizin yürüdüğünüz patika yola benzemekte. Siz telaş etmeden dikkatlice baba'lara bakın ve arayın. Buralarda işaret maalesef bulunmamakta, babalar size yol göstermekte.
 

Bu yumuşak ve düz orman yolu sizi geniş bir meydana çıkaracak. İşte burası en çok dikkat etmeniz gereken yer. Maalesef en çok kaybolma olayları bu meydanda gerçekleşmekte. Bende tam 45 dakika boyunca işaret aradım ve kayboldum. Bu meydanda yüzlerce yıkılmış ağaç bulunmakta ve son işaretten sonra gözle gözüken bir işaret yok. Bir orman içinde yüzlerce yıkılmış, yıldırımdan yıkılmış ağaçlar içinde işaret arayacaksınız. Yol aldığınız patika yol ise bıçakla kesilmiş gibi son bulmakta. Hiç telaş etmeyin, sırtçantanızı bırakın ve en yakın gözünüze kestirdiğiniz bir ağaca tırmanın. Tepeden bakın, yanmış, yıkılmış ağaç gövdeleri üzerinde yüzlerce taş göreceksiniz. Hayır, sakın aldanmayın, onlar doğru taşlar değil, ama 2 ya da 3 ya da 4 taş üst üste bir gövdede görürseniz hemen atlayın ağaçtan ve o taşların bulunduğu gövdeye çıkın. Dikkatlice etrafınıza bakın, burada önemli bir nokta daha var, babalar rüzgardan devrilebiliyor, bu yüzden çok dikkatli hareket etmeniz lazım. Telaş etmeden baba'ları arayın, bulduğunuz baba'nın hemen yakınında bulunan diğer ağaç gövdelerine bakın, büyüyen otlardan dolayı görmeniz zorlaşacak ama çok dikkatli baktığınızda patika yolun bu yüzlerce ağaç içinde sağ tarafa eğim yaparak dik tırmanış şeklinde yükseldiğini göreceksiniz.BİR KEZ DAHA YAZMAK İSTİYORUM; BU NOKTA KAYBOLMALARIN EN ÇOK OLDUĞU NOKTA, EĞER İŞARET BULAMAZSANIZ TELEFON AÇIN VE YARDIM ÇAĞIRIN, SU KAYNAĞI YOK, ÇADIR ATMA İMKANINIZ YOK!!!


 

Patika yol boyunca dik tırmanışlar halinde ve bol zig zag çizerek yol alacaksınız, bu tırmanış gerçekten zor ve yorucu bir tırmanıştır. Bu tırmanış sonunda patika yol iki büyük kaya kütlesine çıkaracak sizi, DAYISI GEÇİDİ.


 

Dayısı Geçidi çıkışı yumuşak bir iniş yapacaksınız, bu arada tam karşınızda tırmanmanız gereken Sarıçınar Dağı'nı göreceksiniz. Orman içinden devam eden patika yol boyunca devamlı dik tırmanışlar yapacaksınız, bol bol mola verin çünkü bu tırmanış çok yorucu ve can sıkıcı bir hale gelmekte. Bu eziyetli tırmanış sonrasında patika yol sizi yumuşak bir inişle orman içinde düz bir yola ve meydana çıkaracak.


 

Bu meydanın sonunda sol tarafınızda kilometreler sonra karşılaştığınız ilk su kaynağı olan çeşme var, burada bolca su takviyesinde bulunun.


 

Çeşmeyi solunuza alıp patika yol boyunca tekrar kısa ama dik tırmanışlar yapacaksınız, yorucu ve sıkıntı veren bu tırmanışlar sonunda ilk köy yerleşim alanına ulaşacaksınız. Burada Likya yolu tabelasını ve hemen yanında tahta bir çardak göreceksiniz. Burada kısa bir mola verin. Çünkü yolunuz daha uzun.


 

Tabela istikametinde yürüyün, sağ tarafınızda tahta çitler, sol tarafınızda kayalıklardan oluşmuş bir yolda ilerleyeceksiniz, bu yol sonunda ilk köy evlerine ulaşacaksınız. Köy evleri içinden yürümeye devam edin, yol sizi toprak bir yola çıkaracak, bu yol aynı zamanda traktör yolu. Buradan itibaren toprak yolda dümdüz bir iniş yapacaksınız, her iki tarafınızda çam ormanları olacak. Yaklaşık 2 saat süren bu iniş sonrasında karşınıza bir meydan ve ilk evlerden biri çıkacak.


 

Evler sağ tarafınızda kalacak şekilde yol boyunca ilerlemeye devam edin, toprak yol boyunca yürüyün. Bu yol devamlı yumuşak inişler yapacak ve karşınıza bir çeşme çıkacak.


 

Bu çeşmede su takviyesi yapın, çeşme sağınızda kalacak şekilde yürümeye devam edin. Dayanın, az kaldı bitiş noktasına. Toprak yolda ilerlemeye devam edin, bu yolun sonunda yol bir kavşak noktasına çıkacak. Likya yolu tabelasını göreceksiniz. Artık bitiş noktasına son 2 kilometre kaldı.


 

Toprak yol boyunca ilerleyin. Yol üstünde bulunan kayalıklarda işaretler bulunmakta ve yaklaşık 2 km yürüdükten sonra bu toprak yol sizi Hisarçandır Köyü'nün ilk evlerine çıkaracak.


 

Artık son gücünüzle yürüdüğünüzü ve yorgunluktan ayakta duramaz halde olduğunuzu tahmin ediyorum, dayanın, az kaldı. Toprak yol boyunca ilerleyin, attığınız her adımda bitiş noktasına az kalmakta.


 

Toprak yol belli bir süre sonra asfalt köy yoluna bağlanacak, aşağılarda köyün camisini göreceksiniz, işte o cami Likya yolu bitiş noktasının bulunduğu nokta. Asfalt yol boyunca ilerlemeye devam edin, artık köyün içinden yol alıyorsunuz.


 

Ve en sonunda asfalt yol bitiminde camiye ulaşacaksınız, TEBRİKLER… LİKYA YOLU'NU BİTİRDİNİZ.
 

Fethiye'den başlayıp Antalya'da bitirdiğiniz bu noktada artık zafer sizindir. Bitiş tabelasının bulunduğu yerde Hisarçandır Köyü'nün camisi bulunmakta. Bu cami içinde bulunan teras içine çadır atabilir ve deliksiz bir uyku çekebilirsiniz. İsterseniz Hisarçandır'dan kalkan minibüsler ile Antalya'ya gidebilirsiniz. Yalnız günde 2 defa minibüs seferi olmakta, sabah ve akşam. İsterseniz yoldan geçen araçlara otostop yapıp Antalya'ya ulaşabilirsiniz. 509 kilometrelik Likya Yolu bitiminde zafere ulaştınız, bir başka yol macerasında buluşmak üzere…