2.ETAP FARALYA-KABAK KOYU-7 KİLOMETRE

2.ETAP FARALYA-KABAK KOYU-7 KİLOMETRE

2.ETAP

FARALYA-KABAK KOYU-7 KİLOMETRE

2.etap yürümesi çok zevkli, rahat, bazı yerlerde kısa süreli zorluk derecesi yaşatan bir etap. Amacımız muhteşem manzarası, turkuvaz renkli denizi ve sıcacık suyuyla Kabak Koyu. 2.etap için 2 farklı yol var takip edebileceğiniz; bunlardan ilki köy yolu içinden asfalt yoldan ilerleyip karşınıza çıkacak toprak yola sapıp çam ormanlarıyla kaplı Likya yolu parkuruna girmek, ikincisi sahil yolundan gitmek. Ben 2.seçeneği tercih ettim, çünkü muhteşem deniz manzarasını görmek, tuz kokusunu hissetmek istedim. Zaten belli bir zaman sonra bu iki yol kesişecek. George Pansiyon yanından sahil yolu işaretlerine sapıp, denizi sağınıza alıp yürümeye başlayın. Daha ilk adımı attığınız andan itibaren çam ağaçlarıyla dolu uçsuz bucaksız bir orman içine dalacaksınız. Deniz hep sağınızda kalacak. İşaretler burada bazı yerlerde sarı kırmızı olarak işaretlenmiş ama problem yok, güzel ve görülmesi kolay yerlerde. Orman içinde işaretler yaklaşık 10 mt aralıklarla kayalıklarda yada ağaçlarda gözükmekte, yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta şu; yürüme patikası olarak bariz bir yol yok, yani siz sadece işaretlere göre hareket edin, kestirme bir yönden by pass yapayım, tekrar patika yoluna çıkarım diye düşünmeyin.


 

Çam ağaçlarıyla dolu ormanda ilerleyin, zemin birden topraktan kayalık zemine geçecek, ki bundan sonra bu kayalık zemine iyi alışın, çünkü likya yolunun sizi sinirden deli edecek jilet gibi keskin kayalık zeminlerinin alıştırmasıdır bunlar. Orman içinde patika yolundan ilerlerken dik kaya tırmanışları karşılayacak sizi, bu etap boyunca birkaç defa karşılaşacaksınız bu dik tırmanışlarla, kayalardan sarkıtılan halatlar ile bu dik kaya tırmanışlarını yapacaksınız ama çok dikkat edin, halatlara tırmanmadan önce ağırlığınızı sabitleyin, halatların sağlamlığını test edin. Bu halatların düzenli olarak bakımı yapılmakta ama işinizi yine de sağlama alın.


 

Kayalık zeminler bazen sırtçantanızla zor geçebileceğiniz daracık kayalar arasında size zorluk çıkaracak ama pes etmeyin, birazdan güzel bir inişle tekrar deniz seviyesine varacaksınız.


 

Deniz bu arada hep sağ tarafınızda, kafanızı çevirip bulunduğunuz yüksek mevkiden bu manzaranın tadını çıkarın ve soluklanın. Orman içinde ilerlemeye devam edin, birazdan önünüze geniş bir açıklık çıkacak ve biraz daha yol aldıktan sonra orman çıkışına ulaşacaksınız. Çıkışta sizi bir otel inşaatı karşılayacak. Buranın sahipleri Nuri ve Mustafa Köroğlu kardeşler uzun yıllar İngiltere'de çalışmış ve sonrasında yurda kesin dönüş yapmış iki kardeş. Turizm kökenli olan bu 2 kardeş burada şirin bir otel açmak için hummalı bir şekilde çalışmakta. Burada yapmış oldukları inşaat için hiç ağaç kesmeyen ki orman yan taraflarında hemen-parayla tomruk satın alan, bahçeler için binbir çeşit fideler diken, yollarda yetişen kekikleri toplayıp sıcacık çaylar yapan bu 2 kardeş büyük bir mutlulukla karşılar sizi, burada çayınızı için, soluklanın. Eğer orman içinde işaretleri kaybedersiniz arayın, size çıkış noktasını tarif eder, sizi beklerler.

NURİ KÖROĞLU-0 553 311 55 91-0 505 909 91 60

Burada çayınızı içtikten sonra yol size 2 seçenek sunacak; ya yine orman içinden yola devam edecek ve karşınıza çıkacak toprak yoldan geçerek Alınca mevkiine çıkacaksınız, ya da Kabak Köyü'nün evleri arasından geçerek deniz seviyesine doğru iyice alçalan patikayı takip etmek ve deniz seviyesi boyunca uzun süre adımlamak. Ben 2.seçeneği tercih ettim. Kabak Köyü içinden toprak yolda yürümeye devam edin. Karşınıza bir tabela çıkacak, sol taraf Kabak Koyu, sağ taraf Roma Mezarlığını gösteriyor. Bu mezarlardan daha çok göreceksiniz, sapıp vakit kaybetmeyin. İşaretler sizi bir evin içine yönlendirecek, şaşırmayın, likya yolu bu evin bahçesinden geçmekte. Bahçeden geçin, hemen önünüzde tekrar çam ağaçlarıyla dolu ormana gireceksiniz, orman içinde yumuşacık bir inişle yola devam edeceksiniz. Burada da işaretler çok belli, yani kaybolma ihtimaliniz pek yok.


 

Orman içindeki yürüyüşünüz kuş sesleri, daldan dala atlayan sincaplar eşliğinde en sonunda denize sıfır olacak şekilde açık bir alanda son bulacak. Deniz tüm heybetiyle sağınızda olacak. Bu açık alanda karşınıza çıkan ağaç evlerden oluşan, çadır atma yerleri olan tesis AKTAŞ BEACH CAMPING. Burası etabınızın kırılma noktası, çünkü bu yolu yürüyenlerin büyük çoğunluğu buradan dümdüz devam etmekte yola ve Alınca dağ eteklerine doğru tırmanmakta ki bu yol YANLIŞ!!! Siz hemen Aktaş Beach'in sağ tarafına kıvrılacaksınız ve deniz kıyısına ineceksiniz. Bu arada AKTAŞ CAMPING sahibi Fatih oralarda olursa bir çay molası verebilirsiniz. Fatih ailesi ile beraber işletmekte burayı, çok hoş sohbet, yardımsever, uzun uzun likya yolu hakkında konuştuk. İsterseniz burada bir gece kalabilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

AKTAŞ BEACH CAMPING-FATİH SEMERCİ-0 530 200 37 30


 

Artık Kabak Koyu'na doğru denize sıfır, kayalıkların üstünde yürüyorsunuz. Az sonra yol tekrar yumuşak bir patika ile orman içine kıvrılacak. Deniz seviyesinde dalgalar, tuz kokusu eşliğinde yürümek eminim size de güç vermiştir. Kayalar üstünde 2 tane şezlong göreceksiniz, uçsuz bucaksız deniz ve yanında bulunan kayalık alanda 2 şezlong… Çok ilginç gelecek size de… Oturun orada, kısa bir mola verin, belki de sadece bundan dolayı buradalar, likya yolu ziyaretçilerine kısa bir soluklanma yaşatmak için.


 

Artık açık alanlardan oluşan ama sağ tarafınızda yine denizin olduğu bir orman parkuru içindesiniz. Denizden biraz yüksektesiniz. Orman içinden yürüdükten sonra yolunuza çok geniş bir alan çıkacak. Burada işaretler maalesef silinmiş ve biraz aramanız gerekecek. Fakat telaş yapmayın, tam önünüze etrafı dikenli tellerle çevrilmiş mavi renkte bir kulübe çıkacak. Kulübenin etrafından dolaşın ve açık alanın tam ortasına gelin. Burada çok belli bir baba göreceksiniz. BABA bundan sonra tüm likya yolu yürüyüşünüz boyunca 3 ya da 5 kaya parçasının üst üste konulmasıyla oluşmuş, peribacalarına benzeyen, işaret niyetine size yol gösteren taş yükseltileri. Burada size 2 ok ile işaretlenmiş yine farklı 2 yol seçeneği sunan bir işaret göreceksiniz. Bir tanesi patika yolunu gösterecek, diğeri dik bir tırmanış ile sizi traktör yoluna çıkaracak. Patika yolunu tercih edin, çünkü diğer yoldan daha kısa. Patika yola saptıktan sonra yaklaşık 30 dk boyunca yarı dik bir tırmanış yapacaksınız, bu dik tırmanış sonunda yine yarı eğimli bir patikadan yürüyeceksiniz. Artık çok az kaldı Kabak Koyu'na. Yolun bitiminde bu patika Hisarönü'nden gelen ve burada sonlanan toprak yola bağlanacak. Evet, artık Kabak Koyu'na sadece dakikalar kaldı. Bu toprak yoldan ilerleyin, önünüzde köylerin evleri, otlanan keçiler ve tatilciler çıkacak. Ve yaklaşık 15 dk yürüdükten sonra muhteşem Kabak Koyu karşınıza çıkacak.


 

Kabak Koyu'na iniş yine toprak yoldan yapılıyor, buralarda artık pek işaret yok çünkü araba yolu olduğu için ve her taraf pansiyon olduğu için yayıla yayıla kumsala inebilirsiniz. Sadece kumsala inerken tek tük ağaç gövdesinde kırmızı beyaz işaret göreceksiniz ki artık ona bile itibar etmeyeceksiniz.


 

Kabak Koyu muhteşem denizi, nefis kumsalı ile hala bozulmadan duran doğa harikası. Buradan hemen ertesi gün yola devam edeceğim diye tutturmayın. En az 3 gün kalın imkanınız varsa. Bu tertemiz kumsal, sıcacık deniz nefis bir yenilenme yapacak bedeninizde. Kabak'ta THE HOUSE dinlenmeniz için tek adres olsun. Sahibi Özgür ve Meltem çifti köpekleri Gispy ile sizi ağırlamaktan memnuniyet duyar. Hoşsohbetleri, ev yemekleri ile memnun kalacağınıza eminim.

THE HOUSE-ÖZGÜR DOYRAN-0 530 409 36 85-KABAK KOYU
 

Kabak koyunda geçireceğiniz zamanı iyi değerlendirin, rahatlayın. Bundan sonra likya yolu parkurumuz yavaş yavaş zorlaşmaya başlayacak.