3.ETAP KABAK KOYU-BELCEĞİZ-26 KİLOMETRE

3.ETAP KABAK KOYU-BELCEĞİZ-26 KİLOMETRE

3.ETAP

KABAK KOYU-BELCEĞİZ-26 KİLOMETRE

Bu etap için oldukça erken bir saatte yola çıkmanız gerekiyor çünkü bu etabınız gerçekten zor ve yorucu olacak ama moralinizi bozmayın çünkü yol boyunca sizi yine muhteşem güneş ülkesinin manzaraları bekliyor. Kabak Koyu'na sırtınızı dönün ve karşı yamaçta bulunan dağa bakın, işte bugünkü etabınız o dağın tepesinden geçecek. Deniz seviyesinden yaklaşık 700 mt yükseğe çıkacağız.


 

Su takviyenizi sağlam yapın çünkü bu etapta su sıkıntısı kendini gösterecek. Kabak Koyu sahilden yürüyüşe başlayın, kırmızı beyaz işaretleri takip edin, yavaş yavaş dar bir patika yoluna gireceksiniz. Yolunuzun üstünde eski mezar taşları çıkacak ve hemen ilerde çam ağaçlarıyla kaplı orman yoluna gireceksiniz. Bu yolda ilerleyin, artık patika yavaş yavaş yükselmeye başladı. Adımlarken hissedeceksiniz çünkü dik bir tırmanışa geçeceksiniz. Burada yürüdüğünüz parkur belirgin ama yine de etrafında bir çok patika göreceksiniz, bunlara sapmayın. Bunlar hayvan sürülerinin ya da çobanların uzun yıllar boyunca git gel yapmalarından dolayı oluşmuş ikincil patikalar.


 

Yol boyunca bir dere yatağı göreceksiniz, hep solunuzda kalsın. Böylece işaretleri takip ederken kaçırsanız bile bir risk almazsınız. Bir süre ilerleyin, şimdi karşınıza yeşillikler içinde bir boş alan çıkacak. Karşınızda ise bir kayalık alan göreceksiniz. Önünüzdeki patika yine hafif eğimlerle beraber keskin bir dönüş yapacak ve tırmanışa geçeceksiniz. Bu tırmanış biraz yorucu ve zorlu olacak. Yaklaşık 1 saate yakın bu tırmanış devam edecek, sık sık mola verin ve su yudumlayın.


 

Tırmanış bittiğinde devam ettiğiniz patika sizi bir pınara çıkaracak. Burada su takviyesi yapabilirsiniz. Şimdi ilerlemeye devam edin, önünüze ufak bir keçi ağılı çıkacak, kafanızı kaldırın şimdi; Alınca Köyü yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Yorulduğunuzu tahmin ediyorum. Bundan sonrası yine zorlu bir yürüyüş olacağından saat kaç olursa olsun Alınca Köyü'nde mola verin, dinlenin. Geceyi burada geçirin. Köylüler konukseverdir. Konaklamak için size yardımcı olacaklar. Ben köy kahvesinde tanıştığım Mustafa amca'nın terasına çadır attım.


 

Sabah erken vakitte tekrar etaba devam edin. Boğaziçi Köyü'ne giden toprak yolu göreceksiniz, yol hafif bir yükseklik gösterdikten sonra alçalmaya başlayacak. Şimdi dar bir traktör yoluna gireceksiniz. Burada bu yol yapımından dolayı bazı işaretler yok, dikkat edin. Bu yol boyunca bir çok arı kovanı göreceksiniz, fazla yaklaşmadan bu kovanlara yolunuza devam edin. Şimdi bir patika yoluna gireceksiniz. Biraz ilerleyin, yol toprak olacak ve karşınıza eski Osmanlı zamanından kalma bir sarnıç çıkacak. İşaretler burada zaten size yardımcı olacak. Burada karşınıza 2 seçenek çıkacak; ya likya yolu parkuruna devam edeceksiniz ya da asfalt yoldan yürüyerek yola devam edeceksiniz. Bu yolların ikisi de sonuçta Bel Köyü'nde birleşecek. Biz eski Osmanlı zamanından kalma sarnıcı baz alıyoruz ve hemen ilerde bulunan tepelik alana devam ediyoruz. Bu yol üzerinden yürümeye devam edin, işte şimdi karşınıza Gey mahallesi çıkacak. Köy içinden geçen toprak yol boyunca devam edin. Yol bir süre sonra size sağ tarafa sapmanızı işaret edecek. İlerleyin, biraz sonra karşınıza bir dere yatağı çıkacak. Bu dere yatağını takip edin ve karşınıza binlerce zeytin ağacı ile kaplı bir patika çıkacak birazdan. Bu patikayı takip edin, yolun sonunda sizi Bel Köyü karşılayacak. Burada da köy evlerinde, isterseniz bahçelerine çadır atarak konaklayabilirsiniz.


 

Çok yorulduğunuzu tahmin ediyorum. Güzel bir dinlenmeyi hak ettiniz. Yıldızlar altında uyumak kadar güzeli var mıdır acaba