4.ETAP BELCEĞİZ-LETOON-14 KİLOMETRE

4.ETAP BELCEĞİZ-LETOON-14 KİLOMETRE

4.ETAP

BELCEĞİZ-LETOON-14 KİLOMETRE

Artık 4.etap başlıyor. Sizin de artık likya yolu adımlamasına alışmış olmanız lazım. Artık dağ eteklerinden inip Uçsuz bucaksız nefis kumsalıyla ünlü Patara ve hemen sonrasında Tanrıların tanrısı Zeus'un aşkı Leto'nun kentine gideceğiz. Evet, Belceğiz evleri arasından ilerlemeye başlayın şimdi. Burada yol boyunca birçok teras göreceksiniz. Yol boyunca patika devam edecek ve karşınıza deniz çıkacak. Bu patika boyunca ilerlemeye devam edin. Bu yolda işaretler çok az, silinmiş, bir nedenden dolayı yok olmuş, bundan dolayı çok dikkatli patikayı takip edin. Deniz tarafına doğru ilerleyeceksiniz. Çam ağaçları arasından yolunuza devam edeceksiniz. Birazdan yavaş yavaş kıyıya sapacaksınız ve Gavurağılı tarlalarına ulaşacaksınız. Burada karşınıza bir traktör yolu çıkacak. Bu traktör yolunu takip edin ve bu yol sizi Gavurağılı Köyü'ne ulaştıracak. Bundan sonra yol kumsal havası eşliğinde devam edecek. Bu toprak yolda ilerlemeye devam edin, birazdan bu yol sizi sağa doğru bir patikaya yönlendirecek. Burada çok dikkat edin çünkü buradaki işaretlerin de büyük bir çoğunluğu silinmiş ve kaybolmuş. Bu patika boyunca ilerlediğinizde karşınıza Pydnai antik kentinin sur duvarlarının kalıntıları çıkacak. Bu antik kent içinden devam edin yürümeye, yalnız patika bu hat boyunca pek belli değildir, dikkatli gözlerle patika boyunca işaretleri kollayın, patika sizi bir dik tırmanışa yönlendirecek, hafif bir tırmanış sonrası hemen aşağınızda Patara kumsalını göreceksiniz. Patikadan devam edin, birazdan antik kentin içinden çıkacak ve belinize kadar gelen maki tarlası içine dalacaksınız. Bu makiler arasından ilerleyin, şimdi karşınıza Özlen Çayı çıkacak, çay üstünde tahtadan bir köprü var, oradan geçip patika yolundan devam edin. Şimdi karşınıza bir traktör yolu çıkacak, bu traktör yoluna sapın ve bu yolu takip edin. Birazdan karşınıza Letoon tabelası çıkacak, köy yoluna girdiğinizde artık sağınızda ve solunuzda onlarca sera göreceksiniz ve biraz daha ilerlediğinizde antik kent Letoon olanca ihtişamı ile sizi karşılayacak.
 

Letoon kenti girişinde bulunan okaliptüs ağaçlarının altında ya da tur otobüslerinin park ettiği geniş alanda çadır atabilirsiniz. İsterseniz köye gidebilir, burada yer alan ufak pansiyonlardan birinde kalabilirsiniz. Eğer hala yola devam edebilirim diyorsanız yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüş sonrası Kınık ilçesine ulaşabilir ve orada konaklayabilirsiniz.

LETOON: Xanthos'a 4 km. uzaklıkta bulunan Letoon, Antik Çağda Likya'nın dini merkezi konumundaydı. Bu kutsal alanda Leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile birlikte, bir manastır, bir çeşme ve Roma Tiyatrosu kalıntıları bulunmaktadır. Artemis ve Apollo'nun annesi Leto'ya adanmış olan en büyük tapınak, batıda bulunan ve peripteros tarzında yapılmış Leto Tapınağıdır ve 30.25 m'ye 15.75 m. büyüklüğündedir. Doğuda yer alan Dor tarzında yapılmış olan Apollo tapınağı, Leto tapınağından daha az korunmuş durumdadır ve 27.90 m.'ye 15.07 m. boyutları ile daha küçüktür. Her iki tapınağın ortasında yer alan ve en küçük tapınak olan Artemis tapınağı 18.20 m.'ye 8.70 m. boyutlarındadır. Letoon, Xanthos ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.