5.ETAP LETOON-İNPINAR-ÜZÜMLÜ-16 KİLOMETRE

5.ETAP LETOON-İNPINAR-ÜZÜMLÜ-16 KİLOMETRE

5.ETAP

LETOON-İNPINAR-ÜZÜMLÜ-16 KİLOMETRE

Letoon'da güzel bir sabaha uyandınız. Artık bundan sonraki etaplar tarih içinde yapılan bir zaman yolculuğu gibi olacak. İlk durağımız muhteşem antik kent Xanthos olacak, sonrasında ise gizemli İnpınar… Letoon'un yanından geçen yola sapın ve köye doğru ilerleyin. Zaten bu yol köy yoludur ve sizi köyün içinden geçirecektir. Köy yolu boyunca ilerleyin, sağınızda ve solunuzda onlarca sera göreceksiniz. Yaklaşık 1 saate yakın bu asfalt yolda yürüyeceksiniz, en sonunda yol sizi Eşen Çayı üstüne kurulmuş köprüye çıkaracak ve bu köprünün olduğu ana yola. Bu yolda sağ tarafa sapın ve tabela yönünde ilerleyin. Artık asfalt bir yolda yürüyorsunuz ve bu yol sizi Kınık ilçesine çıkaracak.
 

Kınık ilçesine vardığınızda hemen her yerde Xanthos tabelasını göreceksiniz. Bu tabela işaretlerini takip edin. Evet, şimdi tarihi Xanthos antik kentine geldiniz. Yokuş yukarı çıkan yolda karşınıza çıkan ilk kapı İmparator Vespasian tarafından yaptırılan kent kapısı.
 

Bu yol boyunca ilerleyin, birazdan karşınıza kentin ana giriş kapısı çıkacak.


 

XANTHOS: Fethiye'ye 46 km. uzaklıkta, Kınık köyü yakınlarında bulunan Xanthos, Antik Çağda Likya'nın en büyük idari merkezi idi. M.Ö. 545'te Perslerin egemenliğine girene kadar bağımsız olan kent, bundan yaklaşık olarak yüzyıl kadar sonra tamamıyla yanmıştır. Bu yangından sonra şehir tekrar inşa edilmiş, hatta M.Ö. II. yy.da Likya Birliğinin başkenti olma görevini üstlenmiştir. Daha sonra Romalıların kontrolüne giren kent, bundan sonra Bizans egemenliğine girmiş ve 7. yy.daki Arap akınlarına kadar Bizans egemenliğinde kalmıştır. Yerleşen her uygarlığın inşa ettirdiği yapılarda Likya gelenekleri, Helenistik ve Roma dönemi etkilerini gösteren bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.

Bu antik kente ne kadar zaman ayırsanız azdır. Xanthos antik kentinin hemen yanından yukarıya doğru çıkan yola sapın ve ilerleyin. Yol yavaş yavaş yükselecek ve hafif bir tırmanışa geçecek
 

Bu tırmanış sonunda yol sizi ikiye ayrılan bir sapağa getirecek. Soldaki yol anayola bağlanan asfalt yola çıkar, biz sağa sapacağız. Şimdi her iki tarafımız nefis kokularıyla içimizi saran binlerce çam ağacı ile dolu bir orman yolundan ilerliyoruz. Bu yolda likya yolu işaretleri yok çünkü yol normal bir araba yolu. Burada eğer isterseniz otostop çekebilir, yolun sonunda bulunan Çavdır ilçesine gidebilirsiniz. Güzel ve zevkli bir yürüyüş sonrasında bu orman yolu anayola çıkacak, yolun hemen karşısına geçip yürümeye devam edin. Evet artık Çavdır ilçesine geldiniz. İlçenin ufak bir köy kahvesi var, oraya gidin ve soluklanın, köy halkı çok misafirperverdir. Çaylarınız masaya gelir, gider.


 

Kahvede soluklandıktan sonra likya yolu tabelasının bulunduğu iki tarafında seralar ve evlerin olduğu bir mezarlık yoluna gireceksiniz. Buradan mezarlık boyunca yürüyün. Bundan sonrasında dikkat etmeniz lazım, çünkü kırmızı beyaz işaretlerin bir çoğu burada yok olmuş durumda.
 

Yol boyunca devam edin, artık önünüzde binlerce zeytin ağacı ile kaplı bir ormanlık alana geldiniz, zemin yürümesi zorlaşan kayalar ile kaplı. Yürüme patikası iyice belirsiz bir duruma gelecek, işaretlerden ise eser yok, ama korkmayın, çekinmeyin. Patika boyunca aşağıda seraları göreceksiniz, kaybolma riskinizi aşağılara patika boyunca inerek yok edebilirsiniz. Yol boyunca ilerleyin, birazdan çok geniş bir alana varacaksınız, her tarafınız zeytin ağaçları ile çevrili bir orman, binlerce taş ve kaya parçası ile çevrili bir alan, evet buralarda işaretler maalesef yok, bende burada yolumu kaybettim ve yaklaşık 1 saate yakın patika yolunu aradım ama bulamadım. Telaş yapmadan hemen dik inişe geçin, hemen aşağınızda traktör yolunu göreceksiniz. Bu yola inin, şimdi likya yolu parkurundan çıkmış oldunuz ama tekrar gireceğiz merak etmeyin. Traktör yolu boyunca ilerleyin, karşınıza yüzlerce arı kovanının bulunduğu bir alan çıkacak. Burada kafanızı kaldırın ve yukarıya bakın, kayalıkları ve zeytin ağaçları ile dolu bir ormanı göreceksiniz. Direk tırmanışa geçin, yaklaşık 20 dk boyunca sert ve dik bir tırmanış yapacaksınız. Tırmanış sonunda çok dar bir su arkına ulaşacaksınız, evet tekrar likya yolu parkuruna girdik. Bu su arkı boyunca ilerleyin. Yol çok darlaşacak, öyle ki sırtçantanızla dahi adım atmakta ve geçmekte zorlanacaksınız. Yola devam edin, karşınıza birazdan iki tepe arasında yapılmış antik bir su kemeri çıkacak.
 

Bu su kemeri üstünden geçerken dikkatli olun, bu kemerin arkından yolunuza devam edin, biraz daha ilerlediğinizde ilkine nazaran daha ufak ikinci bir su kemeri karşınıza çıkacak. Bu su kemeri üstünden maalesef yürüme imkanı yok, hemen aşağıya dikkatlice inin, su kemerini dolaşıp tekrar ana su arkının olduğu yola çıkın. Daracık, bazen yürümenin bile zorlaştığı bu su arkını takip edin, yol sizi bir açık alana getirecek. Artık bundan sonrası sağınızda ve solunuzda seraların, taş evlerin olduğu zeytin ağaçları ile kaplı bir ormanlık patika yolunda devam edecek. İleriye baktığınızda uzaktan Çayköy'ün camisinin minaresini göreceksiniz. Patika yol sona erdiğinde artık Çayköy'ün köy yoluna girmiş olacaksınız. Köyün içinden yürümeye devam edin, hiçbir yere sapmayın, yolun sonunda koca meydanıyla köy kahvesi çıkacak karşınıza. Burası soluklanmak için çok güzel bir nokta.

Artık bu kadar yürüme sonrası yoruldunuz ama son bir hamle ile etabı bitirmelisiniz. Kahvenin hemen yanından asfalt yola çıkın, yol yavaş yavaş tırmanış halini alacak, köy evleri arasından yolunuza devam edin. Şimdi solunuzda bir mezarlık göreceksiniz, yol burada ikiye ayrılacak, sağ tarafa yönelin ve yola devam edin. Yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüş sonrasında Üzümlü Köyü'ne varmış olacaksınız. İsterseniz bu yolu otostopla geçebilirsiniz. Evet, artık Üzümlü Köyü'ne vardınız. Burada konaklayacaksınız, bu kadar yürümenin yorgunluğunu atacaksınız. Köy halkı sıcakkanlı ve misafirperverdir. Herhangi bir köy evinin bahçesinde çadır atabilirsiniz.