7.ETAP PATARA-BEZİRGAN-26 KİLOMETRE

7.ETAP PATARA-BEZİRGAN-26 KİLOMETRE

7.ETAP

PATARA-BEZİRGAN-26 KİLOMETRE

Patara'da tarih ve doğanın içine yaptığınız yolculuk sonrası 7.etabımız başlıyor. Bu etabın başlangıcı Kalkan ilçesi sınırlarından başlayacak, bundan dolayı Patara'ya kadar geldiğiniz yolu tekrar geri yürümek gerekiyor. Ama bu yolu geri yürüyemem derseniz konakladığınız Gelemiş Köyü'nden Akbel'e kadar minibüs ile gelebilirsiniz. Akbel'e geldikten sonra merkezden asfalt yola ilerleyin, bu asfalt yol sizi Kalkan'a götürecek. Anayolda kavşak noktasına geldiğinizde sol tarafınızda yükselen bir yol rampası göreceksiniz, yine asfalt olan bu yolu takip edin, bu yol özellikle sıcaklarda eğimli rampası yüzünden sıkıntı yaratabilir, isterseniz yoldan geçen bir arabaya otostop yapabilirsiniz. Bu sıkı yürüyüş sonrası Bezirgan kavşağına geldiniz, kavşağın tam karşısında eski bir Osmanlı sarnıcı var, tabelayı kaçırsanız bile sarnıçtan fark edebilirsiniz. Bezirgan etabımız bu sarnıcın karşısından başlamakta. Artık buraya kadar geldiğiniz asfalt yol, parkura girdiğiniz andan itibaren toprak yol olacak ve sıkı tırmanışlar başlayacak.


 

Patika boyunca ilerleyin, önünüzde sıra sıra dizili bir çok kayalık alan göreceksiniz, patika sizi bu alana doğru götürecek. Bu arada yol boyunca bundan sonra Likya yolu etaplarında çok sık göreceğiniz keçi sürüleri ile karşılaşacaksınız. Bu yol bir süre sonra zikzaklara dönüşecek. Kafanızı kaldırıp bu bitmek bilmeyen zikzaklardan kurtulmak için bu dönüş yerlerini dik bir tırmanış yaparak atlatmak isteyebilirsiniz ama bunu tavsiye etmiyorum. İşaretleri kaybederseniz bu gereksiz bir zaman kaybına yol açacaktır.
 

Patikadan aşağıya baktığınızda uzaklarda Kalkan'ı, sahil boyunu, tarlaları göreceksiniz, fotoğraf için iyi görseller sunmakta bu patikalar. Bu dönemeçli patika bittiğinde karşınıza bir dere yatağı gelecek. Artık yavaş yavaş inişe geçeceksiniz. Bu dere yatağının olduğu düzlükte ilerleyin, yumuşak bir inişle geniş bir düzlüğe çıkacaksınız. Bu düzlüklerde çok fazla yabanarısı bulunmakta, yabanarıları umursamaz bir şekilde yürüyüşçüleri taciz eder, endişe etmeyin, kovalayın, ama bazen sizi sokabilirler, yanınızda kesinlikle bir sprey bulundurun.


 

Şimdi hafifçe bu düzlükten karşıya bakın, artık Bezirgan'a geldiniz.


 

Ahşaptan yapılmış, Likya uygarlığının mimarisini sürdüren onlarca Likya Lahit'i şeklinde kulübeler bunlar, burada yaşayanlar tarafından tahıl ambarı şeklinde kullanılıyor. Bu etap boyunca iyi yoruldunuz, burada istediğiniz bir köy evinde ya da izin almak şartıyla bir tahıl ambarının balkonunda çadır atabilirsiniz.