Matlar

Kaz tüyü de olsa sentetik de olsa tulumun içine uyumak için girdiğinizde alttan gelecek soğuğu kesmek ve üşümemek için bir yalıtım malzemesine ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemenin genel adı MAT'tır. Türlerine göre değişen kalınlıkları vardır ve bu kalınlıklar arttıkça yalıtım da doğru orantılı olarak artacaktır.
Matların iki çeşidi vardır.
  1) Kapalı Hücreli Mat
  2) Şişme Mat. 
  Kapalı hücreli matlar kimyasal olarak şişirilmiştir. Dayanıklıdır, hafiftir, ezilmeye karşı dirençlidir ve neredeyse hiç su emmezler. Ancak büyük boyutludurlar ve çantanızın dışında bir yere tutturmak dışında başka bir yere koyma şansınız pek yoktur. Ayrıca kış dağcılığında ya da kış kampçılığında kullanacaksanız 12mm bir veya iki mat işinizi görecektir.
  Şişme matlar ise daha hafif ama daha hassastırlar. Üzerlerinde polyester kumaş kullanılır. İçlerinde ise süngere benzeyen bir çeşit köpük kullanılır. 2,5cm kalınlıktan başlayıp 5cm kalınlığa kadar çıkabilirler ancak ağırlıkları da aynı oranda artar. Şişme matların avantajları hem ufalıp çanta içinde taşınabilmeleri hem de belli bir boyuta kadar kendi kendilerine şişebilmeleridir. Örneğin 2,5cm kalınlığa sahip bir mat sibobunu açık bıraktığınızda yaklaşık 10 dakika içerisinde ideal kalınlığa gelecektir. Ayrıca şişme matlar, köpük matlara göre, daha fazla konfor sağlarlar. Ancak özellikle sivri cisimleri matlardan uzak tutmak gerekir çünkü kolaylıkla patlayabilirler. Eğer karda kullanacaksanız kesinlikle şişme mat tercih etmeniz önerilir. 
  ·        PRATİK BİLGİ: Eğer şişme matınızdan biraz daha fazla konfor almak istiyorsanız kendi kendine şiştikten sonra iki üç nefes de siz üfleyin, böylece daha rahat uyuyabilirsiniz.  
  ·         Benim seyahatlerimde kullandığım mat çeşidi ise köpük mat. Neden bunu tercih ettim, çünkü uzun yol koşullarında istediğim her ortamda rahatça konfor sağlıyorum, yani sırtçantam ile her yerde muhafaza edebiliyorum, zorlu doğa koşullarında örneğin taş, diken olan yerlerde hiç tasa etmeden yere serebiliyorum, her türlü taşıtta rahatça ve hoyratça bagaja atabiliyorum. İstersem bıçakla kesip ufaltabiliyorum. Ama şişme mat tercih eden çok da arkadaşım var. Dedim ya; herkesin tercihi farklı olabilir. Köpük mat'ın bana göre olumsuz tarafı çanta içine sığmaması ve bu yüzden sırtçantası perlon noktalarında konumlandırmanız. Tıpkı aşağıdaki fotoğrafta benim yaptığım gibi… Ben iki adet kanca ile sırtçantası perlon noktalarına sabitliyorum, böylece herhangi bir kayma ihtimali'de bulunmuyor.