HERŞEY GÜZEL DE UYGUN AYAKKABI SEÇİMİ NASIL OLACAK?

HERŞEY GÜZEL DE UYGUN AYAKKABI SEÇİMİ NASIL OLACAK?

Günlük hayatın rutininden sıkıldınız ve doğanın çağrısına uymaya karar verdiniz. Ne de iyi ettiniz ! Ama bunun için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Bu ekipmanların en başında da botlar geliyor.
İster doğa yürüyüşü olsun ister dağcılık olsun isterse şehir olsun bot seçerken bazı noktalar dikkat etmeniz önemlidir aksi takdirde aldığınız ürün işinize yaramaz ve yaptığınız aktiviteden keyif alamazsınız.
  Hepimiz neredeyse bütün gün ayaktayız. Bu da gün sonunda ayaklarımızın şişmesi anlamına geliyor. Bir açıdan baktığınızda bu rahatsızlık verici bir durumdur ama işte bu zamanlar bot seçmek için en uygun zamanlardır. Ayrıca her ne kadar mağazaların çoğunda deneme çorabı olsa da faaliyette giyeceğiniz çorabı yanınızda götürmeniz faydalı olacaktır. Çünkü çorabınızın kalınlığı seçiminizi etkileyecektir.
  Dağ botlarınız günlük giydiğiniz ayakkabılardan yarım veya bir numara büyük olmalıdır (alacağınız botun kalıbına göre değişiklik gösterebilir). Bu da demek oluyor ki botu giydiğinizde ayak baş parmağınız ile botun burnu arasında en az 1 parmak boşluk olmalı. Bunu da anlamak için şöyle bir test yapabilirsiniz;
  ·         Botunuzu giydiğiniz zaman bağcıklarını sıkıca bağlayın. Yalnız burada dikkat, bağcıklar ne çok sıkı olmalı (kan akışının kesilmemesi gerekiyor zira kan akışı kesilirse özellikle soğuk koşullarda ayağınız çok daha hızlı şekilde üşüyecektir.) ne de çok bol olmalı (ayağınız içeride çok rahat bir şekilde hareket etmemeli).
  ·         Bunu yaptıktan sonra ayağınızı iyice öne itin ve işaret parmağınızı botunuzun arkasında kalan boşluğa sokun. Eğer parmağınız rahatlıkla içeri giriyorsa o bot size uygun demektir.
  ·         Aynı zamanda topuğunuz bot içerisinde yaklaşık 3-4mm yukarı kalkmalıdır. Bu şekilde ayak tırnaklarınızı ve topuklarınızı olası su toplaması ve tırnak düşmesi riskinden korumuş olacaksınız.
  Botlarınızı ilk defa bir faaliyette kullanacaksanız mutlaka en az 1 hafta önceden şehir içinde giymeniz gerekir. Bu, botun açılması, ısınarak ayağınızın şeklini alması açısından önemlidir. Yani başka bir deyişle botunuzu kişiye özel hale getirmeniz gerekmektedir. Bir rakam vermek gerekirse 15-20km'lik bir mesafe botlarınıza alışmanız için yeterli bir mesafedir. Fakat kullandığınız parkura dikkat edin, toprak zemin için üretilmiş bir bot veya ayakkabıyı asfaltta giyerseniz zamanından önce yıpratırsınız.

Botların Bakımı

  Faaliyete gittiniz ve geri döndünüz. Nasıl bir ortamda olursanız olun (kar, çamur, toz, toprak) farketmez. Yapmanız gereken ilk şey botlarınızı temizlemek olmalıdır. Botlarınızın kirlenme durumuna göre temizleme süreci değişecektir.
  Eğer botlarınız çok çamurlanmışsa önce kaba çamurunu akıtın daha sonra da yumuşak bir fırça ile bastırmadanakan suyun altında kalan çamurları temizleyin. Peki neden bastırmamalıyız? Çünkü bu şekilde küçük partiküller dikiş yerlerinden girerek astarın gözeneklerini tıkayabilir bu da botun bir süre sonra nefes alma özelliğini kaybetmesine neden olur. Daha sonrasında suyunu süzdükten sonra oda sıcaklığında kurumaya bırakabilirsiniz.
  Eğer botlarınızı daha hafif bir faaliyette giydiyseniz üzerinden biraz su geçirmek de yeterli olacaktır. Unutmayın karda bile giymiş olsanız botlarınızı tatlı su ile mutlaka yıkayın, kar suyu bile botlarınıza hayal edemeyeceğiniz zararlar verebilir.
  Unutmayın; botunuzun ömrü sizin ona nasıl davrandığınız ile doğru orantılıdır. Her faaliyet sonrası bakımlarını yaparsanız botunuz uzun süre size hizmet edecektir. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var;
  ·         Botlarınızın üzerinde suyun kayıp gitmesini sağlayan bir apre vardır. Ancak zamanla bu apre aşınır ve botlarınız suyu emmeye başlar. Bu emme botunuzun su aldığı anlamına gelmez ama botunuzu ağırlaştırır. Bunu önlemek için piyasada satılan ve botun su kaydırıcılığını sağlayan bazı solüsyonlar vardır. Bunları kullanarak su kaydırıcılığını tekrar sağlayabilirsiniz.
  ·         Botunuzu asla çorapsız giymeyin ve mutlaka yüksek kalitede, yaptığınız aktiviteye uygun bir çorap seçin.
  ·         Tırnaklarınız mutlaka kesili olsun. Kesilmeyen tırnaklar zaman içinde astara zarar verip botun su almasına sebep olacaktır.
  ·         Kurutma makinesı, kalorifer üstü, direkt güneş ışığı botunuzun çatlamasına ve su almasına sebep olacaktır. Botunuzu oda sıcaklığında kurutmak en iyi hareket oacaktır.

 Günümüzde alışverişlerin çoğunluğu internet üzerinden yapılmakta, online ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekiyor, örneğin alacağınız ayakkabının kalitesi ve nasıl duracağı aklınızda bir soru işareti bırakmamalı. Ayakkabınızı online alırken güvenebileceğiniz sitelerden almalısınız. Bu konuda güvenilir ayakkabı alabileceğiniz online alışveriş sitelerini detaylıca araştırmak en güzeli. onlineayakkabisatansiteler size bu konuda yardımcı olacaktır.www.ayakkabionline.com bu konudaki sitelerin en güzellerinden.
  PRATİK BİLGİ: Botlarınızın içinden çıkan top yapılmış kağıtları atmayın. Nem tutmaması açısından botun içinde durmasında fayda var. Eğer atmışsanız da gazete kağıdını top yapıp botunuzun içine koyun.
Benim kullandığım outdoor botu ise KEEN REVEL. Bunun hakkında detaylı inceleme yazımı ise http://erdemgurses.com/keen_bot.html yine bu linkten okuyabilirsiniz. İyi eğlenceler…