YOLLARIN EFENDİSİ-KEEN REVEL OUTDOOR BOTU

YOLLARIN EFENDİSİ-KEEN REVEL OUTDOOR BOTU

Yıllarca yapmış olduğum yol adımlamalarında en dikkat ettiğim madde ayak sağlığımı korumak olmuştur. Outdoor olarak ki benim gibi yaz kış o dağ senin bu ülke benim dolaşıp duruyorsanız ayak sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Düzenli tırnak kesmek, yola çıkmadan önce ayaklarınıza vazelin sürmek gibi ince noktalar var, ama en önemli nokta sizi yollarda tam anlamıyla her türlü koşulda rahat ve memnun ettirecek bir uzun yol arkadaşı, ayaklarınızdaki ayakkabı, bot, sandalet, artık ne düşünüyorsanız

Her mevsimde farklı bir ayakkabı mantığı ve kullanımı benim gibi sırt çantalı gezginlerin en büyük sorunlarından biri, kışın kullandığım botu bahar ayında kullanamam, ayağı terletir ve koku yapar, bahar ayında kullandığımı sonbaharda kullanamam, üşütür ve saf yağmur suyuna dayanıksızdır. Yazın giydiğim sandaletler ile denize ya da bir akarsuya giremem, çünkü sandalette bulunan cırt cırt kısmı ıslanır, kuruması zordur ve koku yapar ayakta. Parmak arası terliği ise çadır konaklaması ya da hostel de kullanım için sırt çantasına atarsınız ama hem yer kaplar hem de belli bir süre sonra poşette ya da çantada ağır bir koku bırakır. Yıllardır hep düşündüm, ne olacak, nasıl olacak, sadece bir ürün ile bu sorun ortadan kalkmaz mı?

Ve bir gün hayatımdaki en güzel keşfedişi yaptım KEEN SANDALETİ… KEEN SANDALET hakkında yapmış olduğum incelemeyi bir sonraki yazımda yazacağım zaten ama ayağıma giymiş olduğum sandalet öyle bir sandalet idi ki; 4 ay boyunca yazın tüm Balkanlarda yürüdüm, otostop çektim, en ufak bir koku yapmadı-koku önleyici sistem sayesinde, ayaklarımda sanki yoktu-ayak desteği ve koruyucusu sayesinde- denizlere ve sulara girdim çıktım-su geçirmezliği ve çabuk kuruması sayesinde- tertemizdi-çamaşır makinasında yıkanması sayesinde…Deli mutlu olmuştum, bu sandalet korkunç bir mutluluk kaynağı idi benim gibi bir gezgin açısından…Ve kış ayı geldiğinde hiç vakit kaybetmeden hemen botunu aldım ve test ettim. Teste geçmeden önce markayı tanıyalım isterseniz;

Outdoor deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan KEEN, tüm Dünya ülkelerinde başarı ile satılmakta. Ana felsefesi suyun içinde, üzerinde ve çevresindeki yaşama uygun rahat , teknolojik ürünler sunmak. Konusunda Dünya da çok aranan bir marka halini almış. Teknolojik ayakkabıları, terlikleri ve sandaletleri tüm outdoor sporu yapanlar, ayaklarında rahatlığı düşünenler için tasarlanmış ve her yaşa hitap etmeye başlamış. Bay, bayan ve çocuk için tasarlanan Keen markası ürünleri Amerika başta gelmek üzere Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Orta Doğu'da satılmakta.

Ve testimize geçelim, KEEN REVEL BOTU TARAFIMDAN HER TÜRLÜ DOĞAL ORTAMDA KULLANILMIŞ VE TEST EDİLMİŞTİR.
Bot çok şık ve detaylı bilgilerin ana hatlarıyla yazılı olduğu bir kutuda satışa sunulmuş.
 

Kutunun arkasında botun genel olarak hangi özelliklere sahip olduğu belirtilmiş, ve siz bu yazıları okuduğunuzda, hayatınızda hiç bu markayı kullanmadıysanız bir iç çelişki yaşarsınız, acaba mı? Haklısınız, çünkü dünyada var olan başka hiçbir outdoor markasında bu özellikleri bir arada bulamazsınız. Bu sitemde yollarda yapmış olduğum kilometreleri ve yol hikayelerini okuyorsunuz, yıllarca çok farklı markaları denedim ve kullandım. Ama ikinci defa aynı markayı kullandığım pek olmadı. İsim vermek istemiyorum ama piyasada bilinen isimler bunlar

KEEN REVEL botun tabanı tam bir yol canavarı, tutuşu ve eğimli noktalarda ayak bileği, tabanı ve topuğunu sabitlemesi çok ilginç ve nefis bir güzellik. Karda, yağmurda, ahşap yada mermerde kayma olayı çok ama çok az.. Bunun sebebi ise doğal çift iklimde kullanılacak bir kauçuk ile tabanı oluşturmuşlar. Yani bunun anlamı şu; kauçuk dış taban karda veya kar havasında yüzeye temas ettiği her saniyede ayağın uygulamış olduğu basınçla ayakkabı içinde ısınmaya yönelik soğuk havanın sertleşmesi sağlanıyor ve tabanda tutucu güç maksimum oluyor. Bunu nasıl yapmışlar bilmiyorum ama karda, yağmurda, ıslak mermerde bile vantuz gibi yeri kavrıyor bu tabanlar. Muhteşem Aşağıdaki fotoda gördüğünüz gibi taban çok dişli bir yapıyı andırmakta, bu özellik bugün piyasada bulunan bir çok isim yapmış markada bulunmuyor. Özellikle karda buz tutmuş bir yüzeyde vibram tabanlı outdoor botlarınız ki adı outdoor botudur-kayar gider, kalça kemiğinizi mi kırarsınız, morluk içinde mi kalırsınız bilinmez ama en çok yaşadığım olaylardan biridir. KEEN REVEL 'de bu olay yok, aynı zamanda taban altından sıçrayan kar suyu yada yağmur suyu da paçanıza yada arka paça tarafınıza gelmiyor, bir nevi dişler arasında geçip gidiyor.


 

DCR tabanlar

KEEN REVEL botun genel görünümü çok güzel, ayakta çok dikkat çekmekte, albenisi çok fazla, tasarım ve ergonomi yanında verdiği maksimum kullanım faydası ve zevki tartışılmaz.


 

KEEN REVEL

İlk aldığım zamanlarda hava değişken yapısını korumaktaydı, yani birden bastıran deli bir yağmur, sonrasında açan güneş, ısınan hava ve akşamına tekrar palto giydiren bir hava Elbette ki ayaklarınız da bu değişken havadan nasibini almak zorunda, KEEN REVEL dilli kullandığım için en merak edilen soruydu aklıma gelen; KOKU YAPACAK MI? Haftalarca tek kullandığım bot ve tek giydiğim bot oldu ve en ufak bir koku yapmadı ki yazın sandaletlerinde yaşamıştım bu muhteşem güzelliği… Ve koku yapmayı bırakın sıcak havada ayağım serin, serin ve soğuk havada ayağım sıcacıktı. Koku yapmadan…Bunun sebebi ise kullanmış oldukları 2 farklı teknolojide yatmakta. Aşağıdaki fotoya baktığınızda taban astarının dikişli olduğunu ve yan desteklerin pamuk gibi yumuşacık ve kabarık olduğunu göreceksiniz.


 

Kullanılan astar nefes alabilme özelliğine sahip. Yani bugün pek çok markanın kullandığı Goretex özellikli değil ve tam on numara olmuş. Serin havada sıcak, sıcak havada serin tutan bu teknoloji KEEN DRY olarak adlandırılmış. Ayaklarımda en ufak bir terleme, sıkıcı bir kokuya rastlamadım bu markada.

Tabanda termal ısı kalkanlı tabanlık kullanılıyor. Rahat ve kuruluk sağlayan 3 katmanlı bir sistem bu. Dışarı adım attığınız anda tabandaki yünlü tabanlık yumuşak basım sağlamakta ve tabanlar çok rahat etmekte, orta destek bölümü ile tabanlık termal bir folyo görevi yapmakta. Tabanlığın en altı yünden, ortası ısıyı muhafaza eden bir kalkan, en üstü ise yumuşak basım sağlamakta. Tabanın üstü yani basım yeriniz petekli bir yüzey dolgusuyla yapılmış, ayaklarınız için 360 derece bir ısı yalıtımı sağlamakta.


 

KEEN WARM teknolojisi

Yine bu özelliğe bağlı olarak KEEN WARM teknolojisi sayesinde ayaklar en ihtiyaç duyulan ortamlarda dahi sıcak olmakta ve bu sıcaklığı yukarda anlattığım gibi muhafaza etmekte. KEEN REVEL BOT , sıcak hafif, anti-mikrobiyal yalıtım sağlamakta. Bu özelliği çok detaylı yazdım çünkü outdoor botları uzun zaman ve bazen bir mevsim boyunca kullanılan tek bot olduğu için koku ve yalıtım en önemli sorunların başında gelmekte. Bu botta en ufak bir problem ile karşılaşmadım. Her gün ayağımda olmasına rağmen.


 

KEEN REVEL botta dış katman olduğu gibi su geçirmez nubuk ile kaplanmış. Patentli olan bu teknoloji sayesinde çok şiddetli yağan bir yağmurda dahi su birikmesi ve ağırlaşan suyun tabanı ezmesi gibi bir problem yaşanmıyor bu harika botlarda. Nefes alabilen ve su geçirmeyen bu sisteme ise KEEN DRY demişler. Dış katman su buharı sağlayan özel bir su geçirmezlik katmanı ile kaplı ve bu nubuk olan katman nefes alabiliyor. Yine botun arkasında tabanın ortasında KEEN markasının amblemi yer almakta. Dilin arkasında bulunan KEEN WARM teknolojisinin yazılı olduğu kulakları ben botumu sırt çantama bağlarken de kullanıyorum. Farklı bir işlev yükledim o kulaklara yani Yine aşağıda okuyacağınız tokalar gibi… Botta kullanılan taban kısmı ise METATOMICAL FOOTBED DESIGN adını verdikleri teknoloji sayesinde yumuşacık bir yüzey teması sağlamakta. Bu teknoloji ile iç destek mekanizması anatomik olarak mükemmel bir kemer desteği sağlamış ve ayak beşiğinin doğal hatlarını korumaya almış. Yine taban kısmında yer alan S3 adını verdikleri teknoloji ile attığınız her adımda süspansiyon, istikrarlı bir ayak destek etkisi hissediyorsunuz. Alttan gelen her darbeyi şoklayarak tabana dağıtıyor ve ayak bileğinizi ani ve yanlış atılan bir adımda koruyor. KEEN REVEL botu tam bir yol canavarı olarak üretilmiş.


 

KEEN REVEL botunun diğer bir özelliği ise botun bağcıkla burun arasında tozluk takmak için bir tokasının mevcut olması. Bakın bu çok ince düşünülmüş, profesyonelce bir çalışma şekli. Sizde dağ tepe dolaşıyorsanız eğer, tozluğun önemini bilirsiniz. Ayrıca bu tokaları ben botumu sırt çantama bağlamak için de kullanıyorum. Çok sağlam ve esnek kullanış sağlıyor.


 

KEEN REVEL botta tıpkı sandaletlerinde olduğu gibi güzel bir görsel işaret ile desteklenmiş parmaklarınızı ani darbelerden koruyan bir koruyucu mevcut. KEEN PROTECT adı verilen bu teknoloji ile ayak parmaklarınız için üstün bir koruma sistemi sunulmuş. Hep derim ben, bakmakla görmek farklıdır. Yani KEEN REVEL herkesin baktığı ama göremediği incelikleri görmüş ve ihtiyaç duyulan her şeyi sunmuş ürününde.


 

Botun bilek bölümü ise çok rahat ve yumuşak kullanım sunmakta. Bileklerinizde en ufak bir rahatsızlık vermemekte, çok uzun mesafeleri ki benim gibi sırt çantalı bir gezgin iseniz bu botlarla oldukça rahat kat edersiniz.

VE BANA GÖRE EN MUHTEŞEM İKİ ÖZELLİĞE GELELİM; -KEEN REVEL OUTDOOR BOTUNU ÇAMAŞIR MAKİNASINDA YIKAYABİLİYORSUNUZ, YANİ ATIN MAKİNAYA, GERİSİNİ DERT ETMEYİN YUKARDA KUTUNUN FOTOĞRAFINI PAYLAŞMIŞTIM, MACHINE WASHABLE -VE BU BOT BUGÜNE KADAR OUTDOOR DÜNYASINDA BULUNAN EN HAFİF BOT, TAM 590 GRAM!!! YANLIŞ YAZMADIM VE DOĞRU OKUDUNUZ, TAM 590 GRAM SIRTÇANTAMDA BUGÜNE KADAR KULLANMIŞ OLDUĞUM BOTLARIN VERDİĞİ AĞIRLIK BİR SÜRE SONRA İŞKENCE HALİNİ ALIYORDU. OYSA KEEN REVEL BOTTA AYAĞINIZDAKİ VARLIĞINI BİLE HİSSETMİYORSUNUZ

Sonuç olarak; bugüne kadar kullanmış olduğum ve bugünden sonra asla başka bir markayı kullanmam dedirten tek ürün KEEN REVEL bot oldu. Yazın sandaletlerini, kışın botlarını zevkle kullanıyorum. Yukarda yazmış olduğum tüm özellikleri doğada birebir test ettim, uzun yolda binlerce km yol aldım, ilk günkü gibi durmakta hala. Günümüzde alışverişlerin çoğunluğu internet üzerinden yapılmakta, online ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekiyor, örneğin alacağınız ayakkabının kalitesi ve nasıl duracağı aklınızda bir soru işareti bırakmamalı. Ayakkabınızı online alırken güvenebileceğiniz sitelerden almalısınız. Bu konuda güvenilir ayakkabı alabileceğiniz online alışveriş sitelerini detaylıca araştırmak en güzeli. onlineayakkabisatansiteler size bu konuda yardımcı olacaktır. www.ayakkabionline.com bu konudaki sitelerin en güzellerinden.

Size keyifli yollar dilerim