YOLLARDAKİ SEVGİLİNİZ; SIRT ÇANTANIZ…

YOLLARDAKİ SEVGİLİNİZ; SIRT ÇANTANIZ…

Sırt çantalı gezgin için adı üstünde yollarda ki sevgilisi, karısı, kocası, arkadaşı kısaca her şeyi sırt çantasıdır biliyorsunuz. Yine bu bölümde sırt çantamda neler var adlı yazımda da yazmıştım sırt çantası seçiminin önemini… Ama burada yollardaki sevgilimizi biraz daha yakından tanıtmak istedim size, nede olsa varlığıyla mutluluk, yokluğuyla üzüntü veren bu sevgili seçimi sizin seyahatlerinizde can damarı noktası olacaktır. Yıllardan beri yollarda adımlayan ve sırt çantası ile ayrılmaz ikili olan bendenizde edindiğim tecrübeleri yazıya dökeyim dedim. Herkesin hayalidir, elbet bir gün yollara düşmek… Almak sırt çantasını, bırakmak ardında her şeyi… Eğer benim gibi aylarca, yıllarca yollarda olan biriyseniz, sırt çantası seçimi sizin en önem vereceğiniz madde olmalı.

İlk düşünmeniz gereken şey, sırtınızdaki bu çantanın sizin yollarda eviniz olduğu… Yani içinde her şeyinizi sakladığınız bir ev… Yani siz bir kaplumbağa olarak düşünün kendinizi. Kabuk ne kadar sağlamsa, o kadar mutlulukla yollar adımlanacak dimi) İşte tam bu noktada, yollara düşmeden kendinize sormanız gereken birkaç soru var efendim; Kısaca bunlar şunlar;

Nerede seyahat ediyorum?

Eğer turist modunda uçağa binip, uçaktan inip kalacağınız otele gidiyorsanız ve sadece zevkine iki bina göreyim, bir yemek yiyeyim Paris'te diyorsanız siz sırt çantası almayın. Ufak bir 10 lt'lik çanta size çok daha fayda sağlayacaktır.

Ne kadar süre için seyahat ediyorum?

Birkaç gün, hafta, ay veya daha fazla? Ve bu süre boyunca oluşturduğum gezi planı nedir? Ne kadar uzun bir seyahat, o kadar çok malzeme demektir.

Nerede konaklayacağım?

(Otel, pansiyon, misafirhane, aile, kamp)  Aslında nerede kalacaksanız kalın değişmez, önemli olan yollarda olacağınız süre. Ben aylarca yollarda adımlıyorum, sırt çantam'da çadırım var ama hostel'de kaldığım zamanlarda oluyor.

Nasıl bir ulaşım ile seyahat ediyorum?

(Uçak, otobüs, araba, motosiklet, bisiklet)  Benim gibi otostop ile seyahat ediyorsanız ya da düşünüyorsanız sırt çantanızın yıpranma payının çok olacağını hesaplamalısınız. Bagaja fırlatırsınız, kamyonet kasasına atarsınız, bazen koyun taşıyan kamyonetlerde koyunların içine bile bırakabilirsiniz. Ben yaptım Örneğin Gürcistan'da otobüs pek kullanılmaz, genel olarak tüm ülkede Matruşka denilen bizim Ford Transit gibi minibüsler vardır, büyük bir sırt çantası çok zorluk çıkarır, örneğin bu matruşkaların bagajı çok ufaktır, adam zaten 2 lastik bir çuval koyuyor oraya, eeee benim sırt çantası nereye konacak peki? Ya ayak dibine ya da iyice koltuk altına eciş bücüş koyarak durumu idare edeceksiniz. Demek istediğim 80 lt ve daha üstü sırt çantaları için geçerli…

Ben Ne tür bir gezginim?

Bu soruyu çok sorun, hep sorun kendinize Bir flashpacker iseniz; bir dizüstü bilgisayar, kamera, SLR fotoğraf makinesi, iPod, akıllı telefon ve harici sürücüler gibi öğeleri taşıyabilirsiniz ve aynı anda bir minimalist olarak bir çadır, uyku tulumu, kamp ocağı ve kuru gıda paketi taşırsınız. Bu iki stil karışımı en uygun olanı. Neticede günümüzde bir sırt çantalı seyyah'ta modern teknoloji nimetlerinden yararlanmakta. Uzun yollarda adımlamak mı hoşunuza giden, dağ bayır yeşillik çimenlik mi yoksa daha çok teknolojik özellikleri yollarda kullanmak isteyen birimisiniz? Evet, soruları cevapladık, gelelim şimdi sırt çantası özelliklerine; Ne menem bir şey bu arkadaş, alırım pazardan bir tane, takarım sırtıma, düşerim yollara…diyorsanız eğer…DEMEYİN))
Günümüzde satılan sırt çantaları biz gezginlerin durmadan artan segment taleplerini karşılamak için bir takım kompleks özellikler yüklü olarak satışa sunulmakta. Tüm yollara düşeceklerin bu satın alma işleminden önce farklı değişken istekleri olabiliyor veya kişisel ihtiyaçlarımız ön plana çıkıyor. Bazılarımız için sınırlı bir bütçe ile en iyi verimi alacak bir alışveriş planı oluşturulurken, bazılarımız için cepte harcanacak güzel bir para bulunuyor. Ne yazık ki ben hep ilk yazdığım grupta oldum

Hacim

Bir sırt çantası hacmi genellikle Litre ile ölçülür. Bu litre dediğimiz hacim ölçüsü her marka için farklıdır, yani her 30 litre sırt çantası aynı büyüklükte ve hacimde olmaz, kesinlikle unutmayın…Ufak litrelerden büyük litrelere doğru alacağınız sırt çantası seçiminin anlamı, kısa seyahatlerden uzun seyahatlere doğru bir adımdır. 

Cinsiyet

Sırtçantası reyonunda bayan ve erkek olarak farklı satışta, renkte sırt çantaları görmüşsünüzdür. Bazı sırt çantaları ise etiketlerinde genellikle unisex olarak yazı konmuştur. Ancak bir erkek ve bir kadın sırt çantası arasında belirgin özellikler vardır. Bir erkek için üretilmiş bir sırt çantası biraz daha geniş bir omuz koşum ve daha uzun gövdelidir. Bireysel olarak sırt çantanızı deneyin, ve bundan tereddüt etmeyin.

Boyut

Sırt çantaları aynı zamanda, küçük, orta ve büyük gibi çeşitli boyutlardadır. Bireysel kullanımlarda seçeceğiniz sırt çantası ölçümlerinde birde + işareti göreceksiniz. Yani örneğin 30 lt+15 lt. Bu ölçünün anlamı sırt çantası orijinal büyüklüğü 30 lt, ama birde üst tarafında katlanılmış ve yukarı çekildiğinde +15 lt'lik bir payı daha vardır anlamına gelir.  Sırt çantası gövde uzunluğunu değiştirmek için izin verilen bir ayarlanabilir süspansiyon sistemi özelliği olabilir.



 

Soul 30 litre sırt çantası

Yük Tipi

Geleneksel sırt çantaları yan yükleme panelleri dediğimiz baton, mat gibi malzemeleri asabileceğimiz özellikli halleriyle satışa sunulmakta. Yan yükleme paneli dediğimiz olay sırt çantası yanlarında bulunan 2 ya da bazı sırt çantalarında 4 adet bulunan bağlama noktaları veya sıkma perlonlarıdır. Bazı sırt çantalarında kemer şeklinde bulunur. Buralara asacağınız ya da bağlayacağınız baton, mat, çadır, bot gibi malzemeler size ulaşımı kolay bir içerik sağlar ama kullanılan ek malzemeler nedeniyle ağırlıkta katar. Yine sırt çantası altlarında uyku tulumu koymak için bir ufak bölüm vardır, içinden çekilen bir ip ile sırt çantanızı ikiye böler, burada ana bölme alanından ayrılmış olarak uyku tulumunuzu muhafaza edersiniz. Uyku tulumu en önem vereceğiniz malzemeniz ve ıslanmaması, yırtılmaması için böyle bir bölmede muhafaza etmeliyiz. Aynı zamanda bir kamp ortamında senin kolayca tüm çanta içeriğini boşaltmadan uyku tulumuna erişebilmeni sağlar. Yine sırt çantalarında üst taraflarında ve çantanın tabanında farklı bağlama noktaları bulunur. Buralara istediğiniz malzemeyi bağlayabilirsiniz ama unutmayın, her malzeme sırt çantanız için farklı bir ağırlık sağlayacak, sırt çantanızın dayanma eşiği düşecektir.

Dayanıklılık

Bu terim çok öznel, kişiden kişiye değişir. Ama en önemli maddedir bana göre. Dayanıklılık kelimesi artık satılan sırt çantası markası ve kullanılan malzemeler ile göreceli olarak değişti. Bir çok sırt çantası markası aşınma ve yıpranma paylarını göz önüne alarak artık daha sağlam sırt çantaları tasarlıyor, satışa sunuyor. Siz sırt çantası satın alırken ilk önce çanta üzerinde güçlü bir plastik kayışlar var mı, yok mu kontrol edin. Bu plastik kayışlar sayesinde daha çok malzemeyi sırt çantanızda taşıma imkanınız olacak. Sırt çantası altında bulunan kullanılan malzeme etiketini kontrol edin. Pek çok durumda, çift hatlı ya da kalın kesitli malzemeler kullanıldığını göreceksiniz. Dikiş kanallarını kesinlikle inceleyin.  Kayışlar için kullanılan malzeme her zaman yeterli olacaktır, ancak nadiren dikiş kayış malzemesinin kuvveti ile eşleşir. Sırt çantası dikiş ağırlığı en önemli konudur.  Merak etmeyin, sırt çantası üzerinde bulunan askılar size gözyaşı döktürmez ama zarar gören bir dikiş sizi ağlatır. 

Bölmeler / Cepler

Sırt çantaları daha gelişmiş hale geldikçe, bu bölmelerin sayısı artmakta gibi görünüyor.  Genelde tüm sırt çantaların da yan panellerde su şişeleri için sadece iki yan file cep bulunmakta. Ama bu ceplerde genellikle kolayca erişim için haritalar, anahtar, güneş gözlüğü, vs gibi malzemeler için kullanılmakta. Standart olarak piyasada satılan sırt çantalarında yan bölmelerde bulunur, fermuarlı ya da cırt cırtlı olmak üzere genelde iki farklı dizaynı vardır. Buralarda çakı, termos, ilkyardım paketi, vs gibi malzemeleri saklayabilirsiniz. Yine tüm sırt çantalarının üst kısmında iç ve dış fermuarlı cepler bulunur. Bunların boyutu ve genişliği sırt çantası markasına bağlı olarak değişmekte. Burada ise pasaport, önemli evraklar, vs gibi malzemelerinizi saklayabilirsiniz. Bunlar dışında olan cepler genelde işlevsiz diye nitelendirdiğim bölümlerdir.

Güvenlik

Evet, bugün yollarda adımladığınızda ya da seyahate çıktığınızda sırt çantanızın da bir güvenliğe ihtiyacı var. Tüm malzemeniz orada çünkü ve sizin tüm malvarlığınız… Bunun için genelde malzemelerinizi korumak adına tüm sırt çantalıların yapmış olduğu gibi piyasada satılan ufak, şifreli asma kilitlerden almalısınız. Burada anahtarları olan asma kilitleri tercih etmeyin, çünkü kilidin anahtarını kaybettiğinizi düşünün, aynen öyle işte, bende küfür ederim Üzerinde şifresi olan ufak asma kilitler var bir çok outdoor mağazasında, bir de renk renk, cıvıl cıvıl olanları var Bu asma kilit ile siz yollardayken, ya da bir hostelde çantanız açıktayken veya diğer güven teşkil eden durumlarda sırt çantanızı korumaya alabilirsiniz. Ve bugün bir çok sırt çantası RAINCOVER dediğimiz kendinden yağmurluklu malzeme ile satılmakta. Bu maddeye çok dikkat, bir çok sırt çantası altında uyku tulumu koyduğunuz tabanda raincover denilen yağmur koruyucu malzeme vardır. Bir fermuar ya da cırt cırt ile sırt çantasına sabitlenmiştir.



 

30 litrelik sırt çantası ve alt gözünde bulunan raincover

Seyahatlerinizde yağan yağmur karşısında bu raincover'ları çıkararak çantanıza geçirip, çantanızı yağmurdan ve haliyle içindeki eşyalarınızı yağmurdan korursunuz. Eğer bu raincover sırt çantanızda yoksa dert etmeyin, yine bir çok outdoor mağazasında ekstra olarak üzerinde çanta litresi yazılı yağmur koruyucular satılmakta, temin edebilirsiniz. Ama benim size önerim kendinden raincover olan sırt çantası almanız, çünkü aniden bastıran bir yağmurda sırt çantanızda ekstra bulundurduğunuz yağmurluğu çıkarıp bulmak insanı üzebiliyor bazen



 

Raincover takıldıktan sonra

Son olarak bol bol mağaza gezin, adımlayın. Hiç çekinmeyin, takın sırtınıza, deneyin, kasnak ve gövdeyi hissedin. İlk gittiğiniz yerde takılı kalmayın, fiyat araştırması yapın. Unutmayın, bir defa alacaksanız eğer ve uzun yıllar kullanmak istiyorsanız bu yol arkadaşınızı bayağı bir deneme yapmanız gerekecek. En sonunda tam da sizin zevkinize ve bütçenize göre olan sırt çantasını bulacaksınızdır. Bana da bir selam çakarsınız artık)