MISIR VİZESİ NASIL ALINIR?

MISIR VİZESİ NASIL ALINIR?

MISIR VİZESİ NASIL ALINIR?

Maalesef Mısır biz Türk vatandaşlarından vize istiyor ama hiç gözünüzde büyütülecek bir mevzu değil. Yok şu kadar uzun zamanda veriyormuş, yok vermiyormuş, yok orada evrak veriyorlarmış dolduruyormuşsun vs. Çok kolay alabileceğiniz Mısır vizesi için nasıl alınır konumuza gelelim;

-Mısır konsolosluğu sitesinde vize evrak formu var, onun çıktısını alıp doldurun. İngilizce veya Türkçe nasıl isterseniz, konsolosluk internet sitesinde bulabilirsiniz formu.

-2 vesikalık resim olacak yanınızda, son altı ay içinde çektirmiş olmalısınız. Bu resimlerden biri vize evrak formu için, diğeri pasaporta yapıştırılacak Mısır vizesi için.

-Uçak, otel rezervasyonlarını gösteren belge, bu belgeleri detaylıca anlatmaya gerek yok, her vize belgeleri için gerekli zaten

-Bir şirkette çalışıyorsanız eğer şirket tarafından izinli olduğunuzu gösteren dilekçe örneği ve kendinizin masraflarınızı karşılayacağınıza dair Mısır Konsolosluğu’na yazılmış dilekçe. MERAK EDİLENLER sekmesinde SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR’da yazdığım yazıda dilekçe örneklerini bulabilirsiniz.

-95 TL vize ücreti-2017 fiyatıdır.

İşte bu kadar. Seyahat sigortası, banka hesap dökümleri, tapu, SSK dökümleri, maaş bordrosu vs hiçbir şey götürmenize gerek yok. Sabah erken saatlerde konsolosluğa gidin. Sıra numarası falan yok. Görevli haydi yallah deyince sıra ile geçiş yapıp pasaportunuzu teslim edeceğiniz ufak kulübe önünde toplanıyorsunuz, alan ufacık ve ayakta beklediğinizden bekleme sıkıntı yaratabiliyor haliyle. Sıra ile içeri giriyorsunuz. İçeride görevliye yukarda yazdığım evrakları veriyorsunuz, pasaportunuzu teslim ediyorsunuz, ödemeyi nakit olarak yapıyorsunuz. Sonra vize için gelenleri not aldıkları ad-soyad-telefon ve mail adresinizi yazacağınız bir kayıt formu var. BU BİLGİ ÖNEMLİ ÇÜNKÜ VİZENİZ ÇIKTIĞINDA SİZİ MAİL YOLUYLA BİLGİLENDİRECEKLER. Mail adresinizi tekrar kontrol edin yanlış yazmayın. Sonra size ufak bir fiş verecekler. KAYBETMEYİN SAKIN ÇÜNKÜ PASAPORTUNUZU O FİŞİ TESLİM EDİP ALACAKSINIZ. Bilgilerinizi yazıp ufak bir gülücükle bay bay diyorsunuz. Bekleme süresi ne kadar?  3 Ağustos 2017 tarihinde pasaportumu verdim, başvurumu yaptım, 21 Ağustos 2017 tarihinde -vizeniz onaylanmıştır yarın gelin alın pasaportunuzu- diye mail attılar.

Vize bölümü saat 10.00-12.00 arası çalışmakta.

-Tek giriş vize-95 TL

-Çok giriş vize-110 TL Burada önemli olan bir kez Mısır’a giriş çıkış yaptıktan sonra çok girişli vizeyi talep edebilirsiniz.

-45 yaş üstü-Kapıda 15 dolar verdiğinizde vizenizi alabilirsiniz.

Mısır Konsolosluğu Adres ve Telefon

Cevdetpaşa Caddesi No:12 Bebek / İstanbul

0212 324 21 60

T.C Kahire Büyükelçiliği Adres ve Telefon

25, El-Falaki Str. Bab El-Louk, Kahire

+00 20-2 279 78 400

Piramitlerde görüşmek üzere…