HİNDİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR?

HİNDİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR?

Hindistan vizesi bugüne kadar aldığım en kolay vizelerden biriydi. Konsolosluk görevlileri de çok yardımsever, güleryüzlü. Sakin olun, vizenizi alın ve Hindistan’ın tadını çıkarın.

Geçelim bunları, neler yapmalıyız onu yaz hadi diyenlere geciktirmeden vize yazımıza başlayalım;

Öncelikle Hindistan Konsolosluğu ana sayfasına giriş yapıyorsunuz, turist vizesi almak için ilk online vize başvuru formunu dolduruyorsunuz. Formu doldurmak basit, form İngilizce, Google translate isterseniz kullanabilirsiniz. Formu doldurdunuz. Şimdi işin en can alıcı noktasındayız, yanınızda 5x5 ölçülerinde arkası beyaz fonlu fotoğrafınız olmalı. Bilgisayara kaydedin fotoğrafı. Bunlardan bir tanesini Konsoloslukta görevliye vereceksiniz, kaydettiğiniz fotoğrafı başvuru formuna ekliyorsunuz. Bu çok önemli, fotoğrafınızı forma yüklemezseniz başvurunuz geçersiz sayılıyor. Başvuru formunu doldurdunuz, bitti, son aşamada formun sağ tarafında randevu tarihi ve saatinin yazılı olduğu son hali ile formun çıktısını alıyorsunuz. Randevu tarihini 1 hafta sonrasına verebiliyorlar.

Formla beraber istenilen evraklar ise şunlar-Evrak listesini tek tek kontrol ediyorlar.

-  Online vize başvuru formu 
-  2 adet 5x5 ölçülerinde vize fotoğrafı
-  Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli orijinal pasaportunuz ve pasaportun ilk sayfasının fotokopisi
-  Arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi
-  Son 3 aylık hareket dökümünü gösterir, 5000 TL bakiyeli şubeden alınmış banka hesap özeti
-  İkametgah Belgesi ( e devlet çıktısı kabul ediliyor)
-  Gidiş / Dönüş uçak bileti
-  Otel rezervasyonları
-  Varsa eski pasaportunuz
-  Vize başvuru ücreti olarak 103 $ ( Amerikan Doları ) 


Randevu tarihinde randevu saatinizden 30 dakika önce konsoloslukta bulunun. Konsolosluk Elmadağ'da Garanti Bankası şubesi ile Kahve Dünyası'nın hemen arasındaki sokakta.

Adresi; Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Cd. Dörtler Apt. No:42 D:11-12, 34367 Şişli/İstanbul

Konsolosluk kapısında görevli evraklarınızı tek tek kontrol ediyor. Sonra binaya giriyorsunuz, 6.kata çıkıyorsunuz. 6.Katta konsolosluk kapısında görevli cep telefonunuzu alıyor. Size istenilen evrak listesini veriyor, bu listeye göre evraklarınızı sıralayın diyor. Size sıra numarası veriyor. Sonra sizi içeri alıyor. İçeride geniş bir salon var, sandalyelere oturun, kütüphaneden kitap alın, sıranızın gelmesini bekleyin.

Sıra numaranız yanıyor, yetkiliye evraklarınızı veriyorsunuz. Tek tek kontrol ediyor, 103 USD ödeme yaptıktan sonra tekrar bekleme salonunda adınızın okunmasını bekliyorsunuz. Adınız okunuyor, diğer gişeye geçiyorsunuz, fotonuz çekiliyor, fotoğraf / parmak izi işlemleriniz yapılıyor. Sonra size  pasaportunuzu teslim alacağınız tarih ve saatin yazılı olduğu bir fiş veriliyor. Bu fiş ile herhangi bir kimse gelip pasaportunuzu ilgili gün ve saatte konsolosluktan teslim alabiliyor. Konsolosluk randevum öğlen saat 11.45’te idi. İşlemlerin bitmesi öğlen 12.30 gibi oldu. Öğleden sonra saat 16.45’te vizemin basılı olduğu pasaportumu teslim aldım.

Namaste Hindistan!