RYANAIR UÇAK BİLETİ KULLANMA KLAVUZU

RYANAIR UÇAK BİLETİ KULLANMA KLAVUZU


 

Yurtdışına çıktığımda veya yurtdışı seyahatlerimde birden çok destinasyon planlaması yaparken kullandığım neredeyse tek uçak firması olan Ryanair uçak firmasını bir şekilde hepiniz duymuşsunuzdur. Özellikle erasmus öğrencileri tarafından daha çok bilinir. Fakat ülkemizden ilk defa Avrupa Bölgesine çıkıp, bu firma ile tanışan ve sonra dili yanan çok kişi olmuştur. Çünkü Ryanair uçak bileti kullanmak ilk bakışta diğerleri gibi zannedilse de aslında başlı başına bir tez konusudur. Nasıl kullanacağınızı bildikten sonra size sadece uçuşun keyfini çıkarmak kalır.

NEDİR BU RYANAIR?

İrlanda kökenli Ryanair firması özellikle Avrupa içinde düzenlediği ucuz uçuşlarla ki bazı zamanlar 1 şişe su parasından bile ucuz rakamları ile Avrupa Birliği vatandaşlarının vazgeçilmez uçak firması. Özelikle İrlanda, İngiltere, İspanya ve İtalya'dan çok fazla yolcu talebi var. Ama bende tecrübe ettim ki İtalya'dan Fas'a yine bu firma ile geçtim, yine bir insan seli halindeydik. Bazı dönemlerde bazı destinasyonlara 1 euro'ya uçak bileti satmasıyla uçuş aleminde deprem yaratan bir firma. Sitesinden baktığınızda seyahat planlaması yaparken belirlediğiniz tarihlerde bu kampanyalara denk gelme ihtimaliniz çok yüksek. Ki bırakın kampanyayı falan diğer uçak bileti firmaları ile karşılaştırdığınızda Ryanair kullanıp bayram ediyorsunuz. 150'ye yakın destinasyona uçuş sağlayan Ryanair böyle popüler bir firma.

http://www.ryanair.com/

PEKİ TAM OLARAK NASIL FİYATLARI VAR?

En son yapmış olduğum 2 aylık seyahatte yine Ryanair kullandım. Biletlerimi ise yaklaşık 4 ay öncesinden aldım. Herşey dahil fiyatlardır.
İstanbul-Atina-PEGASUS-55 TL-TEK YÖN GİDİŞ
Selanik-İtalya-RYANAIR-18 EURO-TEK YÖN GİDİŞ
İtalya-Fas-RYANAIR-80 EURO-GİDİŞ DÖNÜŞ
İtalya-İspanya-RYANAIR-60 EURO-GİDİŞ DÖNÜŞ
İtalya-İstanbul-PEGASUS-255 TL-TEK YÖN
Yukarıda yazmış olduğum fiyatlar ile zaten ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Mart 2015 tarihinde 1 Euro = 2,86 TL idi.


 

SÜPERMİŞ, BİZ NASIL KULLANACAĞIZ ONDAN BAHSET…

Ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkeleri içinde uçan Ryanair'in Türkiye'ye direkt uçuşları yok. Bundan dolayı ülkemizde de bir ofisleri yok. Ancak çok girişli Schengen vizeniz varsa Avrupa içinde (Schengen vizesi geçerli olmayan bir ülkeye çıkış yapmamak kaydıyla tek girişli Schengen'le de yapabilirsiniz.) Ryanair ile ucuza dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz. Bunun için illa ki Avrupa Birliği vatandaşı olmanıza gerek yok. Schengen vizenizin olması yeterli. Ama sadece vize yeterli olmuyor, yapmanız gereken başka zorunlu yükümlülükler de var. Ama gözünüz korkmasın. Tam anlamıyla yaptıktan sonra çok keyifli bir seyahat sizi beklemekte. Sırasıyla yapmanız gerekenler ise şunlar ;

Online check-in yaptır

Ryanair uçak biletlerinizi mümkün olduğunca erken internet üzerinden satın alın. Böylece çok daha fazla kar edebilirsiniz. Satın alınan bu bileti uçuş gününden 14 gün önceden başlayarak uçuş saatinden 4 saat öncesine kadar yine internetten online olarak check-in yapmanız gerekmekte. Ryanair sitesine girip online check-in bölümüne tıklayıp yapacaksınız. Eğer bunu internetten yapmazsanız ve havaalanında yapmayı denerseniz ağlamaya başlayacaksınız. Çünkü yaklaşık 40 Euro firmaya ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. İnternetten yaptığınız check-in sonucu ekranda uçak biniş kartınız çıkacak. Bunu çıktı alın. Bu çıktı çok önemli, gözünüz gibi bakın çünkü bu çıktı sizin uçağa biniş kartınız aynı zamanda.

Havaalanına ulaştıktan sonra Ryanair bankosunun açılmasını bekliyorsunuz. Genelde uçuş saatinden 2 saat öncesinden açılmakta. Elinizdeki çıktı ve schengen bölgesinde olmanıza izin veren vizenizin bulunduğu pasaportu görevliye veriyorsunuz. Bu arada banko önünde çok kuyruk var. Telaşlanmayın, çok hızlı şekilde işlem yapılıyor. Görevli vizenizi kimlik bilgilerinizi inceledikten sonra eğer uygunsanız çıktısını aldığınız biniş kartınızın üstüne ve altına iki kaşe basıyor ve size iyi yolculuklar diliyor.


 

Bagaj ağırlığına dikkat et

Çıktıyı kaşeletip aldınız. Şimdi en önemli meseleyi halletmeye geldi. Bagajınız. Ryanair firmasının çok sıkı denetimi var bu konuda. Sırtçantanız dışında yanınızda bir bavul varsa bunların ağırlık limiti sınırı 15 kg. İnternet üzerinden biniş kartınızı oluştururken bavullarınızı belirtmeniz durumunda ki burada da en fazla 2 bavula izin veriyorlar, bavul başına 15 euro ücreti var. İnternetten bileti alışınız sırasında bu bavulları belirtmeyip havaalanında bavullarınızı vermeye kalkarsanız bavul başına 35 euro bayılacaksınız. Bu nedenle size tavsiyem sadece 50 lt'lik bir sırtçantası alın ve seyahatin tadını çıkarın.  

  El bagajın da ise 10 kg sınırı var. Bagaj boyutlarının da 55 x 40 x 20 santimetre boyutlarını aşmaması gerekiyor. El bagajlarının boyutları uçağa biniş sırasında kontrol ediliyor. Küçük de olsa ikinci bir çanta, kamera çantası, laptop çantası ayrıca kabul edilmiyor. Yani neyiniz varsa bu çantaya sığmak zorunda ve 10 kiloyu geçmemeli. Fakat burada şöyle bir durum da var. Katı kuralları olan bu firma bazı destinasyonlarda bu işi pek ciddiye almıyor. Örneğin İtalya'da çok sıkı kontrol varken, Fas'ta ve İspanya'da böyle bir kontrol görmedim. Kontroller ise uçağa binmeden önce banko önlerinde veya biniş kapısı önünde bulunan bagaj kontrol kabinleri ile yapılmakta. Bavulunuz veya çantanız bunun içine sığıyorsa sorun yok. Yok sığmıyorsa bir sorunumuz var Houston

Bu kabin önünde bavulları ve çantaları üstünde sıçrayan atlayan çok kişi göreceksiniz.


 

Koltuk numarası mevzusu

İnternet üzerinden biniş kartınızı oluştururken size 2 seçenek sunar Ryanair; ya istediğiniz koltuğa oturmak için koltuk satın alacaksınız yada free seat bölümüne tıklayıp piyangodan hangi koltuk gelirse onu alacaksınız. Ben her defasında free seat bölümüne tıklıyorum. Bir çok defa cam kenarı geldi şansıma. Koltuk satın almak isterseniz 4 euro ödeme yapacaksınız. Artık biniş kapısı önüne geldiniz. Burada son bir kontrol var. Ryanair görevlisi biniş kartınızı alır, barkodunu elindeki makinaya okutur ve biniş iznini verdiğine dair ikinci bir kaşe vurur kartınıza. Ve kağıdı hafifçe yırtar veya alt kısmını size verir. Uygulamaları değişmekte farklı destinasyonlarda.

 
 

Uçağa bindim

Uçakları konforlu, rahat ve görevliler çok kibar. Bir çok defa kullandım bu firmayı her defasında en ufak bir kaba davranışa rastlamadım. Herkesle tek tek ilgileniyorlar. Yolculuk başladıktan sonra görevliler durmadan bir şey satma derdinde oluyor. Yiyecek, içecek. Ama en ufak bir ısrar, taciz yok. Alan alır, almayan almaz kardeşim.

 

 
 

Ryanair firması Avrupa Bölgesi içinde her destinasyonda uçmakta. O bölgede hangi havaalanları varsa oraya uçuş yapıyor. Yani yok kendine ait havaalanı varmış, yok havaalanından şehre ulaşım yokmuş, taksi tek seçenekmiş gibi rivayetler külliyen atıp tutma işleri. Ryanair firmasının uçağının indiği her havaalanından şehre ulaşım sağlanmakta. Metro, otobüs, shuttle… Tabi paranız çoksa taksi de kullanabilirsiniz.

Son olarak, uçuşlarda en ufak bir rötar yaşamadım bugüne dek. Pegasus sağolsun, rötar kaşarı yaptı bizi ama Ryanair firması hep denilen saatte uçuşunu yapmakta. Ve yine sık sık kampanyalarını takip edin bu firmanın, çok mutlu ediyor seyahat severleri. İyi uçuşlar