SCHENGEN VİZESİ NEDİR, NASIL ALINIR, PÜF NOKTALARI NELER?

SCHENGEN VİZESİ NEDİR, NASIL ALINIR, PÜF NOKTALARI NELER?


 

Avrupa ülkelerinde sırtınızda çanta doyasıya gezmek, hostel odalarında yeni arkadaşlıklar kurmak, Roma'dan kalkan trenle Paris'e gitmek ve daha bir sürü hayalinizde olan gezi planlamaları… Bunların hepsini yapabilmek için ihtiyacınız olan listenin başında işte o kıvrandıran kelime var; Schengen Vizesi. Herkesin kabusu olan, konsolosluk kapılarında artık evrak toplamaktan adamın midesine kramplar sokturan, özellikle son terör olaylarından sonra daha da sıkı kurallar getirilen schengen vizesi hakkında merak edilenler ve schengen vizesi almanın püf noktaları işte bu 16 madde de seni bekliyor.

1-BU SCHENGEN, SCHENGEN DEDİKLERİ VİZE NEDİR?

Avrupa Birliği'nde 1995'te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınırlarda olan kontrollerini kaldırdılar. Böylece, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirildi. Bu işbirliği vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamakta. Schengen'e üye olan ülkeler ise; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Ayrıca, AB'ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsediler. Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birine schengen vizesi ile girdiğinde diğerine de serbestçe seyahat edebilir.


 

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar ise; Schengen vizesi için başvuruda hangi schengen ülkesinde daha çok kalınacaksa vize başvurusunu o ülkeye yapmaktır. Ve ilk seyahat o ülkeye yapılmalıdır. Pasaport kontrolünde her an bir terslik olabilir ve polisin neden schengen vizesi aldığın ülkeye ilk girişi yapmamışsın ve benim ülkeme ilk girişi neden yapıyorsun? Sorusundan sonra yetkisi dahilinde sizi ülkesine sokmama hakkı vardır. Örneğin İtalya için alınan vize ile önce Almanya'ya gidilebilir denilse de siz işinizi şansa bırakmayın. Schengen aldığınız ülkeye ilk girişi yaptıktan sonra diğer seyahatlerde diğer schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür. Seyahatin süresi vizenin üzerinde kayıtlı süre ile sınırlıdır.

2-SCHENGEN VİZESİ ÇEŞİT ÇEŞİT DİYORLAR, HADİ BUNU DA AÇIKLA BAKALIM?

Schengen vizesi için genelde kullanılan terim Tek Tip Vize'dir. Eğer; akraba veya arkadas ziyareti, turist olarak yapılacak seyahat, is için veya bir konferansa katılmak üzere veya sadece transit geçis için tek tip schengen vizesi alırsınız. Çeşit çeşit denilen olay ise schengen vizesinin geçerli olduğu dönemler ve schengen ülkelerinde kalış süresidir. Aşağıda Yunanistan Konsolosluğu'ndan aldığım Schengen Vizesini inceleyelim şimdi;


 

-TARİH FALAN VAR VİZEDE, NEDİR ACEP ONLAR…?

Vizede belirtilmiş olan tarih aralığında schengen vizem geçerli. Yani 18-03-2015 ve 17-06-2015 tarihleri arasında olan bu süre 3 ay veya 90 gün. Matematiksel olarak 89 gün ama biz 90 diyelim. Yani bunun anlamı almış olduğum vize sınırlı bir süre için ve üç aylık dönemde kalış süresi 20 gün için geçerli.

-BÜYÜK HARFLE –C- YAZMIŞLAR, NEDEN A,Z,H DEĞİL DE –C-?

Schengen Vizesi çeşit çeşit diye adlandırıyorlar ya; işte bu harfler hep kafa karıştırıcı Aslında 4 çeşit schengen vizesi var. Bunlar;

A tipi Schengen Vizesi: A tipi vize, havaalanlarında size transit geçiş için olanak sağlamakta.

C tipi Schengen Vizesi: Bahse konu olan Schengen ülkesine 90 günlüğüne giriş hakkı sağlar. Bu vize türü, turistik, ziyaret, kültür-spor amaçları içeren kalış hakkı sağlamakta.

D tipi Schengen Vizesi: Bahse konu olan Schengen ülkesinde 90 güne kadar çalışma, girişimcilik, eğitim, aile birleşimi, vb amaçlarıyla kalış hakkı vermekte.

Uzun Süreli Vize: Bahse konu olan Schengen ülkesinde 90 günden fazla daimi oturum veya uzun dönem çalışma/okuma iznini kapsar. Benim de amacım turistik bir seyahat olduğu için kocaman –C-harfini çakmışlar işte pasaporta.

-YİNE KOCAMAN HARFLE –MULT- YAZMIŞLAR, KÜFÜR FALAN EDİYOR OLMASINLAR?

Schengen vizesi, schengen ülkelerine seyahat çeşidine göre 2'ye ayrılmakta;

-Tek Girişli schengen vizesi: Genelde konsolosluğa kısa süreli bir seyahat planı sunarsanız ki bu genelde maksimum 7 günlük bir süredir- size verecekleri vize çeşidi bu olur. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz diyelim burada, çünkü bazen konsolosluk görevlisinin eşref saatine denk gelirsiniz, daha uzun süreli olanını da verebilir. Bu vize çeşidinin anlamı şu; Vize verilen ülkeye sadece bir kere girme hakkınız var. Vize süreniz 90 gün diyelim, Yunanistan'a girdiniz, güzelce gezdiniz. Türkiye'ye dönüş yaptınız. Seyahatiniz 5 gün sürdü. 3 gün Türkiye'de takıldınız. Daha Schengen vizemin süresi var, hop ben bir Fransa yapayım dediniz, maalesef sadece demekle kalacaksınız. İkinci defa Schengen sınırları içine girişinize izin verilmez. Tekrar schengen vizesi almak zorundasınız. Bundan dolayı tek girişli bir vize aldıysanız schengen sınırlarına girdikten sonra Türkiye'ye dönmeden kalış süreniz boyunca bol bol gezin, sonrasında ülkeye dönün. 

-Çok Girişli schengen vizesi: Benim schengen vizemde ise yazan –MULT- aslında ''Multiple Entry'' kısaltılmışı; yani ben vize sürem dolana kadar schengen sınırları içinde istediğim kadar giriş çıkış yapabilirim. Aynı ya da farklı ülkeler arasında vize süreme bağlı olarak bu giriş çıkışları gerçekleştirebilirim. Benim örnekten devam edelim; şimdi benim vize süremin geçerliliği 90 gün ve schengen sınırları içinde kalış sürem 20 gün (Aşağıda yazıyor bu 20 gün mevzusu), ve çok girişli bir vizem var, ben bu 20 gün boyunca Avrupa'da seyahat ettim ve 20 günlük sürem dolunca ülkeye döndüm. Ama daha geçerli olan 70 günüm var dimi matematiksel olarak; maalesef burada matematik değil schengen kuralları devreye giriyor, 20 günlük kalış iznim bittiği için bir daha schengen bölgesine giriş yapamıyorum. Hopp, tekrar yeni vize başvurusu… Veya gittim 10 gün gezdim geldim, geriye 10 günüm daha kaldı ve schengen vize sürem 60 gün kaldı. İşte bu 60 gün içinde tekrar bir seyahat yapıp kalan 10 günümü de kullanabilirim. Ama bu 60 gün içinde hiç fırsatım olmadı ve kalan 10 günlük hakkımı kullanmadım. Hopp geçmiş olsun, schengen vizesi sürem bittiği için kalan 10 günüm de yanmış oldu. Matematikten nefret ediyorum.

-RAKAM OLARAK -20- YAZMIŞLAR BİRDE; MATEMATİK DERSİ MÜBAREK…

İşte burada yazan 20 rakamı schengen sınırları içinde kalabileceğiniz, seyahat edebileceğiniz süreyi göstermekte.

3-SCHENGEN VİZESİ İLE HANGİ ÜLKELERE SEYAHAT EDEBİLİRİM, SEN ONU SÖYLE BANA…

Yukarda 1.madde'de yazdım ya; tekrar başa dönme hadi, kıyak yapıyorum sana, yeniden yazıyorum bak; 
AVUSTURYA, BELÇİKA, ÇEK CUMHURİYETİ, DANİMARKA, ESTONYA, FİNLANDİYA, FRANSA, ALMANYA, YUNANİSTAN, MACARİSTAN, İZLANDA, İTALYA, LETONYA, LİTVANYA, LÜKSEMBURG, MALTA, HOLLANDA, NORVEÇ, POLONYA, PORTEKİZ, SLOVAKYA, SLOVENYA, İSPANYA, İSVEÇ, İSVİÇRE.

4-PEKİ BEN NEREYE BAŞVURACAĞIM, BİDE BUNU SÖYLE CANIMI YE…

İşte geldik zurnanın zırt dediği maddeye; burada tutarsız ve çelişkili örnek sayısı çok olduğu için senin seçimine bağlı bu. Şimdi, seyahat edeceğin ilk Avrupa ülkesi hangisi ise vize başvurunu o ülkenin konsolosluğuna ya da konsolosluğun yetkili kıldığı danışman firmaya yapacaksın. Veya Schengen Bölgesi içinde en çok kalacağın ülke hangisi ise o ülkeden başvuru yapmalısın. Yani schengen sınırları içinde ilk seyahat edeceğin ülke Yunanistan ve orada 7 gün kalacaksın, sonra İtalya'ya geçeceksin ve 5 gün de orada kalacaksın. Burada en çok gün geçireceğin ülke Yunanistan olduğu için Yunanistan Konsolosluğuna veya Konsolosluğun yetkili kıldığı Kosmos Vize Hizmetleri'ne başvurmalısın. Yine aynı şekilde Almanya ve İtalya için ise I-DATA Danışmanlık Merkezi'ne başvurmalısın. Hollanda ve Fransa için VFS.GLOBAL'a başvurmalısın.

http://www.idata.com.tr/tr/
http://www.vfsglobal.com/Netherlands/Turkey/
http://www.kosmosvize.com.tr/page/84/Anasayfa.html
Burada zurnanın zırt dediği nokta şu; Yunanistan'dan vizeyi aldın ama hiç Yunanistan yapmadan İtalya'ya gittin, Evet gidebilirsin, buna hakkın var, ama işte tam o anda şansına kalmış her şey, pasaport kontrolde can sıkıcı sorular ile karşılaşabilirsin. Kısaca özetlemek gerekirse; Schengen bölgesinde yer alan herhangi bir ülkeden vizeni alıp o ülkeye gitmeden diğer bir ülkeye giriş yapabilirsin ama kontrolde seni ülkeye almayabilirler, buna hakları var.

5-VİZE ÜCRETİ NEDİR, PARASI OLAN VAR, OLMAYAN VAR…

Schengen vizesi için bu satırları yazdığım Şubat 2015 tarihinde vize ücreti 60 EURO. Bu kur 3 TL ile sabitlenmiş. Yani 180 TL. Bu ücret her yıl güncellenmekte, en güzeli ve sağlamı ilgili ülkenin vize danışmanlık hizmeti sunduğu siteye girip güncel fiyatı öğrenmek. Bu ücret TL karşılığı olarak nakit ödenmekte. Kredi kartı ile de ödeme seçenekleri sunmaktalar. Bu ücrete ilave olarak bazı yerlerde değişmekle beraber danışman firmanın da alacağı bir ücret var.


 

Örneğin Yunanistan Konsolosluğu'nun yetkili kıldığı Kosmos Vize Hizmetleri'nin almış olduğu tutar 60 TL. Başvuruda toplam 240 TL bayılıyoruz. Sonrasında ise bekleme süresinde tırnak yeme merasimleri eşliğinde sonucu bekliyoruz. Schengen vizesi müracaatınız olumsuz sonuçlanırsa maalesef bu ödemiş olduğunuz ücretin size geri ödemesi yok. Ona göre dersinizi iyi çalışın ve hazırlıklı olun.

6-PARASIZ OLMAZ MI YA, TÜRKÜZ BİZ, VARDIR BUNUN BİR BEDAVA YÖNTEMİ…

Bulursan hemen bana da söyle, seni meyhanelerde rakıya, restaurantlar'da yemeğe doyuracağım. Eğer asağıdaki kategorilerden herhangi birine girmiyorsan pamuk eller cebe… Yok ben bu kategorilerden birine giriyorum diyorsan; hayat sana güzel dostum Basvuru yaparken vize ücretinden muaf olanlar :
-Altı yasından küçük çocuklar;
-Arastırma veya eğitim amaçlı seyahat eden ilköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve beraberindeki öğretmenleri;
- Bilimsel arastırma yapmak üzere Topluluk içerisinde seyahat eden, üçüncü ülkelerden
arastırmacılara Üye Devletler tarafından tek tip vize verilmesini sağlamayı amaçlayan Avrupa Parlamentosunun 2005/761/EC sayılı Tavsiye Kararı ile 28 Eylül 2005 tarihli Konsey toplantısında belirtildiği sekliyle, bilimsel arastırma yapmak üzere seyahat eden, üçüncü ülkelerden arastırmacılar;
- Kar amacı gütmeyen örgütler tarafından düzenlenen seminer, konferans, sportif, kültürel veya eğitim aktivitelerine katılan yine kar amacı gütmeyen örgütlerin 25 yas ve altındaki temsilcileri;
- Birlikte seyahat eden ya da seyahat kapsamında bir araya gelecek AB, Norveç, İzlanda, Lihtenstayn ve İsviçre vatandaslarının akrabaları.


 

7-YAĞMURU VAR, ÇAMURU VAR, SICAĞI VAR, BAHARI VAR; NE ZAMAN YAPILIR BU BAŞVURU?

Bak geldik yine önemli bir maddeye; Vize basvurusu, ziyaretin planlandığı tarihten en az 15 takvim günü önce yapılmalı. Yani ziyaretin baslangıç tarihine üç aydan daha uzun bir süre varsa, basvuru yapılamıyor. Yine matematik dersi devreye giriyor. Kısaca özet geçeyim, sırtçantanı alıp schengen ülkesine gideceğin uçak, tren, araba, vapur v.s biletinin kalkış günü baz alınmak üzere o günden tam 90 gün öncesi başvuru yapabilirsin. Ama 100 gün öncesi ise yapamazsın. O 10 gün için kabul etmeme ihtimalleri çok yüksek.

Gel bide sondan gidelim. Seyahatine 15 gün kaldı ve sen ancak başvuru yapmaya fırsatın oldu. İşte çok riskli bir periyoda girdin, tırnaklarını yemekten tırnak kalmayacak sende söyleyeyim. Yaptığın başvuruyu kabul edecekler ama basvurunun değerlendirilmesi dönemsel yoğunluğa bağlı olarak bazı zamanlar 15 günü bulabildiği için sonuç seni üzebilir. Yani uçak biletini aldın, artık bekliyorsun ve midene kramplar girdi sıkıntıdan ve sonunda vizen çıktı ama uçak kalkış gününden 1 gün sonra pasaportunu teslim ettiler. Uçak biletine ödediğin para için bir bardak soğuk su iç. Bundan dolayı zamanlamanı hep 1 ay öncesinden yapmalısın. Al takvimi eline ve vize basvurunu yapacağın gitmek istediğin ülkenin ve Türkiye'de milli bayramlar dolayısıyla uygulanan tatil günlerini işaretle, post it falan yapıştır. Valla mutlu olan taraf sen olacaksın bak. Özellikle tatil dönemlerinde, bazı konsolosluk hizmetlerinde yavaslamalar adamı çileden çıkartıyor.

8-HER BİŞEYİM TAMAM, SELAM VERİP DALAYIM DİMİ KONSOLOSLUĞA…

Dal tabi, adamlar da sana dalsınlar. 2015 yılındayız ama medeni olalım, randevu alalım dimi. Hazırlamış olduğunuz tüm evrakları teslim etmek için konsolosluk ve yetkili danışmanlık firmalarından randevu almalısın. İnternet sitelerinde randevu al bölümlerinden istediğin saatte randevu alabilirsin.


 

9-YA ARKADAŞLARDAN DUYDUM, MÜLAKAT YAPIYORLARMIŞ, FİLİSTİN ASKISINA FALAN ALIP SORGULUYORLARMIŞ, TIRSIYORUM BAK…

Son zamanlarda sana Kurtlar Vadisi dizisini çok izlediğini söyleyen bir arkadaşın oldu mu? Mülakat durumu basvurunun incelenmesi sırasında herhangi bir eksik evrak durumunda veya konsolosluk yetkililerinin o andaki eşek saatine denk gelmesinden dolayı mülakat daveti yapması demektir. Genelde evrakların tam ve ilk sunumda takılmadan seyahat amacını karşı tarafa tatmin edici şekilde sunarsan mülakat falan olmaz.


 

Mülakat kısmı çok istisnai durumlarda yapılan bir davettir. Mülakat daveti yapılan kişi sayısı da emin ol çok az bir kesim. Mülakattan kasıt ise öyle işe alır gibi alyuvar ve akyuvarlarına kadar inip biyokimyasalını incelemiyorlar, emin olmak için kısa bir iki soru sorarlar o kadar, sende kısa ve net cevap verdin mi iş tatlıya bağlanır. Aynı gün çok yakın bir arkadaşım ile schengen için başvuru yapmıştık. O Hollanda için başvurdu, ben Yunanistan. Onu mülakata çağırdılar. Arkadaşım çalışmıyordu ve işsizdi. Daha doğrusu 4 ay önce ekonomik kriz öne sürülerek işten çıkarılmıştı. Sordukları soru ise şu olmuş: 4 aydır nasıl geçiniyorsun? Cevap; para biriktirmiştim, onunla geçiniyorum. Soru: Neden Hollanda? Cevap: Güzel ve eğlenceli bir seyahat destinasyonu istedim. Bu yüzden Hollanda'ya gitmek istiyorum. Teşekkür edip mülakatı bitirmişler. Sonuç: Schengen Vizesini aldı.

10-SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Her ülkenin konsolosluk birimine bağlı olarak değişmekte. Yunanistan vize başvurusunu 7 gün içinde sonuçlandırmakta. Ama genel olarak uygun bulunan basvuru yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 takvim günü içinde karara bağlanır.


 

11-BEN BAHTSIZ BEDEVİYİM, SEN BİLMEZSİN… VİZE BASVURUM REDDEDİLİRSE NE YAPABİLİRİM?

5 Nisan 2011 tarihinden itibaren getirilen uygulamayla, vize basvurusu reddedilenlere durumları resmi bir mektup aracılığıyla bildirilir.


 

Sana da bu bildiri geldiyse seni reddeden ülkenin ulusal kanunlarına uygun olarak kararı temyiz etme hakkın var.

12-SCHENGEN VİZESİNİ ALDIM, SIRTÇANTAM HAZIR… ÇANTAYA HANGİ BELGELERİ ATAYIM ONU SÖYLE…

İşte böyle lanet bir vize bu… Schengen vizenin olması senin Schengen Bölgesine (yani Schengen vizesi veren ülkelerin topraklarına) elini kollunu sallaya sallaya gireceğin anlamına gelmiyor.


 

Pasaport kontrolde o anda orada pasaportunu kontrol eden görevlinin eşref ve eşek saatine bağlı olarak bir takım olaylara maruz kalabiliyorsun. Şöyle ki; pasaport kontrolünde olan görevlinin eşek saati ise sana pis bir tebessümle ülkeye neden geldiğini, kalmayı planladığın süreyi, ülkede kalış amacını, yeterli miktarda paranın olup olmadığını-ki bazı durumlarda bu para miktarını bile görmek isteyecektir-, seyahat sigorta belgesini soracaktır. Sende yüzünde en melek halinle çantandan bu belgeleri çıkar ve aha da burada de, sonrada yoluna devam et. Yok görevlinin eşref saati ise karşılıklı gülümsemeler atarsınız birbirinize…

13-KAYMAKLI EKMEK KADAYIFI TADINDA VİZE VEREN ÜLKELER HANGİSİ… BANA BÖYLE GEL, ÇABUK SÖYLE…


 

Şimdi bu değişkenlik göstermekle beraber son yıllarda en kolay schengen vizesini Yunanistan ve İtalya vermekte. Ama burada konuyu detaylıca bir açalım şimdi, Schengen vizesini almak için hangi ülke olursa olsun ilk kural istenilen tüm evrakların eksiksiz bir biçimde teslim edilmesi. Burada kolaylıktan kastım şu; konsoloslukta veya yetkili danışmanlık firmasında salak saçma sorular ile adama kafayı yedirtmemeleri, istenilen tüm evrakların eksiksiz olsa bile gıcıklığına ek ilave evrak istememeleri, sebepsiz ve iğreti bir şekilde vize müracaatının olumsuz sonuçlanmaması v.s gibi etkenler. Özellikle son dönemlerde artan terör olaylarından sonra Fransa, Almanya gibi ülkeler çok ama çok zorlamaya başladı. Google üzerinden bir arama yaptığınızda bir çok olumsuz haber okuyabilirsin. İtalya ve Yunanistan ise gerek turizm destinasyonları açısından gerekse medeni yaklaşımları açısından gerçekten vizeyi kolaylıkla vermekte. İtalya Turizm Bakanlığı yayınladığı videolar ile her ülke vatandaşlarını İtalya'ya davet etmekte, gezin, seyahat edin ülkemizde diyor. Yunanistan ise zaten kapı komşumuz, Kaş-Meis adası, Ayvalık-Midilli adası yüzme mesafesinde. Ve konsolosluk görevlileri kaymaklı ekmek kadayıfı gibi, sıcakkanlı, medeni ve çok yardımsever. Yaptır bir çiçek git kapılarına…


 

14-HERŞEY GÜZEL DE, DAHA ŞU İSTENİLEN EVRAKLAR NE? BİR YAZAYDIN DA OKUYAYDIK…

Schengen vizesi için hangi ülkeye başvurduysan istenilen belgelerin hemen hemen hepsi aynı. Bu belgelerin hepsini tek tek buraya yazmaya gerek yok. Konsoloslukların sitelerine girip istenilen evrakların listesini görebilirsin. Sen hangi kategori için başvuruyorsan o kategori için istenilen evrakları eksiksiz hazırlamalı ve sunmalısın. Aşağıda Yunanistan Schengen vizesi için konsolosluk tarafından yetkili kılınmış ve benim de vizemi oradan aldığım Kosmos Vize Hizmetleri'nin linki var.
http://www.kosmosvize.com.tr/page/84/Anasayfa.html

15-PARMAK İZİ FALAN ALIYORLARMIŞ, POTANSİYEL SUÇLUMUYUM BEN YA…

http://www.mfa.gov.tr/schengen-vizesi-basvurularinda-parmak-izi-alinmasi-uygulamasina-baslanmasi-hakkinda-duyuru.tr.mfa
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde aynen şu cümleler yazıyor; Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yayınlanan duyuruda, 25 Eylül 2014tarihinden itibaren yapılacak Schengen vizesi müracaatlarında "Vize Bilgi Sistemi (VBS)" genel uygulaması kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi vatandaşlarımızdan da parmak izi alınmaya başlanacağı bildirilmiştir. 
Bu bağlamda, Ekim 2011'den bu yana ve son olarak Mayıs 2014'te Orta ve Kuzey Amerika, Karayipler ve Avustralya'da olmak üzere, dünya çapında kademeli olarak tesis edilen Vize Bilgi Sistemi'nin 25 Eylül 2014'ten itibaren Türkiye'de ve Batı Balkanlar'da da devreye sokulacağı ifade edilmektedir.  
Sözkonusu uygulamadan;  
- 12 yaş altı çocukların,  
- Parmak izi alınması imkansız olan fiziki engellilerin,  
- Schengen ülkesinin davetlisi resmi heyet üyelerinin muaf tutulacakları belirtilmektedir.  
Alınan parmak izi bilgilerinin 5 yıl süreyle geçerli olacağı bildirilmektedir.  
VBS uygulaması hakkında Türkiye'deki AB Delegasyonu web sitesinde yer alan bilgilendirme metnine http://www.avrupa.info.tr/tr/bilgi-kaynaklari/haber-arsivi/news-single-view/article/schengen-vize-bilgi-sistemi-tuerkiyede-devreye-giriyor.html adresinden ulaşabilirsiniz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Evet parmak izi veriyorsun, ilk defa pasaport alırken de emniyete nasıl parmak izi verdiysen aynısını burada da yapıyorsun işte.

16-YA VARDIR SENİN SÖYLEYECEĞİN TÜYOLAR, KULAĞIM SENDE…

Schengen Vizesi için işini kolaylaştıracak tüyoları veriyorum sana şimdi, can kulağıyla dinle bak


 

-Konsolosluk tarafından istenilen evrakların kesinlikle eksiksiz olsun. Bu evraklara ilaveten sen de nüfus cüzdanı fotokopisi arkalı ve önlü, pasaportunun ilk sayfası, son sayfası, orta sayfası ve vize damgalarının olduğu sayfaların fotokopisini çektir. İstenilen evraklara ekle. Görevli bunları gördüğünde gerçekten tavırları değişecek, senin nasıl prensipli ve tertipli bir adam olduğunu takdir edecek. 10 puan cepte.

-İstenilen evrakların en başına schengen vizesini isteme nedenini belirten bir dilekçe ekle. Hadi kıyak geçiyorum bak, dilekçenin örneği aşağıda. Turistik aldığım için ben vizelerimi bu dilekçem de bu şekilde. Sen istediğin gibi değiştirme yapabilirsin. Bu dilekçe ile bir 10 puan daha cepte.

YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSLUĞU,

İSTANBUL                                                                                                                                       TARİH

… ve … TARİHLERİ ARASINDA ÜLKENİZE YAPACAĞIM TURİSTİK AMAÇLI ZİYARET İÇİN TARAFIMA GEREKLİ OLAN VİZENİN VERİLMESİNİ ARZ EDERİM.

ÜLKENİZE YAPACAĞIM BU ZİYARET ESNASINDA TÜM MASRAFLAR ŞAHSIM TARAFINDAN KARŞILANACAK OLUP, TARAFINIZDAN VERİLEN VİZE SÜRESİ DIŞINDA ÜLKENİZDE KALMAYACAĞIMI GARANTİ VE TAAHHÜT EDERİM.

SAYGILARIMLA,

AD SOYAD

İMZA

-Konsolosluk veya yetkili vize danışmanlık merkezi'ne randevu alırken daima ilk saate al. Yani ilk randevu saati sabah 08.00 ise o saate al. Sabah erkenden alacağın bu randevu sayesinde 15 dakika öncesinde kapıda olacaksın. Vize merkezi daha açılmamış olacak. Yetkili ve görevliler saat 08.00'e doğru geldiklerinde sadece seni görmüş oluyorlar, içeriye girdiğinde sadece tek kişi sen oluyorsun ve bu sayede çok detaylı konuşma, görüşme yapma imkanın oluyor. Ben ilk başvurumda planladığım seyahat tarihinden yaklaşık 94 gün önce başvurmuştum. Konsolosluk görevlisi ile tarihi hesapladık, ya ben bunları yollamayayım konsolosluğa, çünkü her an geri dönebilir, pasaportuna damga vurulmasın gibi sıcacık sohbet sonrasında evrakları orada bıraktım ve çıktım. 1 hafta sonra aynı saatte orada oldum, hoş geldin dedi, hemen evrakları çıkardı, bu arada içeride olan tek kişi benim, işe giriş evrağın eksikmiş bu arada, ben yine bekletiyorum evrakları, şurada ssk binası var, hemen git çıktısını iste dedi, gittim hallettim ve 5 gün sonra vizem hazırdı.

Dedim ya, bu yazdıklarım tamamen benim tecrübelerim, herkes farklı tecrübeler yaşamış olabilir. Eğer gün ortasında randevu alırsan içerisi çok kalabalık olmakta ve istediğin kadar detaylı sunum yapma olanağın olmuyor. Görevliler çok yorgun olduğu için özenli bir inceleme de olmuyor. 10 puan daha cepte.

-Banka hesap cüzdanı örneğiniz çok önemli. Neticede potansiyel bir göçmen adayı olarak gözükmek istemezsiniz dimi. Burada ki incelik ise şu, ailenizden, eş dost akrabadan 10.000 dolar borç alıp bankaya yatırıp hesap cüzdanını alıp konsolosluğa gitmek değil. Konsolosluk sonra sana vize vermediğinde ya benim 10.000 dolarım var, nasıl vermezsin diye sorduğunda sana çakallllll der Konsolosluk için önemli olan tek yatırımlık para değildir, her ay belli miktarlarda istenilen miktarı tamamlayacak kadar bankaya para yatır. Yani hesap cüzdanını 3-5 ay boyunca devamlı işlet, farklı tarihlerde yatır parayı. Eğer paraya ihtiyacın olursa bankadan hesap cüzdanını işletmeden sadece adını soyadını söyleyerek para çekebilirsin. Senin 3 ayda farklı tarihlerde bankaya hesabına yatırdığın 2000 dolar, tek bir günde yatırılan 10.000 dolardan daha değerli ve güvenilir bulunur konsolosluk tarafından. Bide unutmadan, banka hesap cüzdanının orjinali yanında ayrıca imza sirkülerinin yer aldığı hesap dökümünü de iste bankadan. Genelde ücretsiz vermekteler. Kredi kart ekstrelerini yanında götürmek, evrak listesine eklemekte işini güzelleştirir. Önemli olan onların görmek istediği düzenli harcaman ve düzenli ödemen. 10 puan da buradan aldın bak.

-Uçak biletini alacaksın ama ya vize vermezlerse… Para boşa gidecek. Peki ne yapacaksın; Peşin ödeme yapmadan konsolosluğa gideceğin tarihten 1 gün önce THY veya Pegasus'tan uçak gidiş ve dönüş biletini rezervasyonu yaptıracaksın. Çıktısını alacaksın ve konsolosluğa teslim edeceksin. Rezervasyonlarda 2 gün içinde geri dönüş yapmazsan veya bileti almazsan otomatik olarak ücretsiz iptal edilmekte. Yine aynı şekilde www.booking.com gibi uluslar arası konaklama sitelerinden ücretsiz iptal seçeneği ile hostel konaklama yeri rezervasyonu yapabilirsin. Opsiyonlu uçak bileti rezervasyonu bile yapabilirsin. Uçak biletini gidiş dönüş seçersin ve opsiyonlu olarak tutarsın. Ufak bir meblağ ödeyerek 7 günlük opsiyon satın almış olursun. 10 puan daha cepte.

- Eğer çalışan biriysen yani düzenli bir maaş bordron varsa işverenin tarafından çalıştığın firmanın antetli kağıdına konsolosluğa sunman için işverenin tarafından yazılmış olan dilekçeni de ekle. Kıyamam bak, aşağıda örneğini veriyorum sana;

YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSLUĞU,

İSTANBUL                                                                                                                                       TARİH

ŞİRKETİMİZ ………. DEPARTMANINDA ………. TARİHİNDEN BERİ ………… OLARAK GÖREV YAPMAKTA VE ……. MAAŞI OLAN ……….. TC KİMLİK NOLU ……… 'İN …… ve … TARİHLERİ ARASINDA ÜLKENİZE YAPACAĞI TURİSTİK AMAÇLI ZİYARET İÇİN TARAFIMIZA GEREKLİ BİLGİLERİ VERMİŞTİR. BELİRTİLEN TARİHLERDE PERSONELİMİZİN ÜLKENİZE YAPACAĞI BU TURİSTİK SEYAHATİ İÇİN TARAFIMIZDAN KENDİSİNE İZİN VERİLMİŞTİR. SEYAHAT BİTİŞİ TARİHİNDE TEKRAR GÖREVİNE DEVAM EDECEKTİR.

ÜLKENİZE YAPACAĞI BU ZİYARET ESNASINDA TÜM MASRAFLAR ……… TARAFINDAN KARŞILANACAK OLUP, İLGİLİ PERSONELİN TARAFINIZDAN VERİLEN VİZE SÜRESİ DIŞINDA ÜLKENİZDE KALMAYACAĞINI ŞİRKETİMİZ GARANTİ VE TAAHHÜT EDER.
SAYGILARIMLA,
AD SOYAD

10 puan daha cepte.

-Konsolosluk tarafından istenilen evrakları sırasıyla çok düzgün biçimde bir dosyaya yerleştirin. Görevliye gayet düzgün bir biçimde bir ataçla tek tek sıralanmış evrakları dosya içinde sunduğunuzda görevli kalkıp cebinize 10 puan koyacak…

-Kılık kıyafetin güzel olsun, efendi olsun. Saçın sakalın düzgün olsun, ağzında sakız 1 haftadır duş almamış vaziyette ben geldim vize alacam dersen bir bakmışsın ki elinde pasaport Fikirtepe Hamamı'nda tellakla karşı karşıyasın. Aldığın puanları da bir anda sıfırlarsın.


 

Schengen Vizesi yollarında GÜÇ SENİNLE OLSUN