HANNAH DESERT ÇADIR                                                            
 

HANNAH DESERT ÇADIR

Hannah Desert Çadır benim yaklaşık 2 yıldır kullandığım ve çok memnun kaldığım bir çadır. Yapmış olduğum yolculuklarda başrolde olan oyuncu oldu. Likya Yolu yürüyüşümde 509 km boyunca neredeyse her etapta çadır konaklaması yaptım. Likya Yolu bölümünde okuyabilir ve görebilirsiniz. Peki, ben neden Hannah Desert tercih ettim, aşağıda geniş bir inceleme yazısı yazdım.

Hannah Desert dört mevsim kullanılabilen bir çadır. İki kişilik kapasitesiyle son derece hafif ve küçük olan bu çadır aynı zamanda dayanıklı ve güvenilir.


 

Saklama çantasında bulunan 2 adet sıkıştırma kemeri sayesinde çantaya rahatlıkla girmekte. Boyutu 220cmx135 cm. Paketli boyutu 14cmx45 cm.


 

Çantadan çıkardığınızda serilimi basit ve kendi şeklini zemin ağırlığı ile almakta. 2 adet pol ile kurulmakta. Zeminin 7.000 mm su sütunu değeri bulunmakta.


 

Çadırı kurarken polleri geçirmeniz için 2 farklı seçenek var ki en beğendiğim özelliği bu, isterseniz polleri plastik kancalara takıp çadırı kurabilirsiniz, isterseniz kancaların altında bulunan genelde her çadırda bulunan giriş yerlerinden geçirip kurabilirsiniz. Bugüne kadar kullanmış olduğum diğer çadır çeşitlerinde bu giriş yerlerine polleri sokarken bazı zamanlar sıkışmalar oldu, bazı zamanlar poller ayrıldı, tekrar elimle iterek polleri oturttum, hep zaman kaybı oldu. Ama bu plastik kancalar gerçekten çok rahat, tek yaptığım şey kancaları pollere tutturmak oluyor ve çadırı bu sayede yaklaşık 5 dakikada kurma imkanı tanıyor. Yukardaki fotoğrafta polleri kancalara taktım


 

Bu fotoğrafta ise polleri ana geçiş yerlerinden geçirdim. Sizlerin de 2 ayrı kullanım şeklini görmenizi istedim. Gördüğünüz gibi kancalar ve ana geçiş yerleri üst üste, nasıl isterseniz öyle kullanın.


 

Hannah Desert çift tenteli bir çadır. İç tenteli hali bu. İsterseniz yaz aylarında dış tenteyi atmadan bu şekilde kullanabilirsiniz.


 

2 kişilik bir çadır ve iç hacmi gayet kullanışlı dizayn edilmiş.


 

Çadırın dış tentesi ise yine kullanım kolaylığı sağlamakta, dış tenteyi attıktan sonra tentenin dört köşesinde çadırın alt zeminine sabitlenen tokalar var, tek yapmanız gereken tokaları yerlerine takmak, çok basit bir kullanım sağlıyor kurarken.
 

Ve dış tentemizi attıktan sonra çadırımız kurulmuş ve kullanıma hazır vaziyette. Dış tentenin 4000 su sütunu değeri bulunmakta. Malzemesi 210T polyester PU 7000 mm polyester. Bu sayede nefes alabilme ve su iticilik özelliği gayet güzel.


 

Çadır önden tek girişli ve bagaj bölümü genişliği gayet güzel. Bu sayede sırtçantanızı, ayakkabınızı ve malzemelerinizi saklama olanağı sağlıyor.


 

Çadırın iç kısmında 9 adet kanca bulunmakta, yani çadır lambanızı istediğiniz kancaya takabilirsiniz, böylece istediğiniz açıdan istediğiniz aydınlatmayı sağlayabiliyorsunuz. Ben genelde tepeye asıyorum, kitap okuyacağım zaman başucumda bulunan kancaya asıp sadece kitap okuyacağım bölüme ışığın vurmasını sağlıyorum. Bakın bu özellik çok önemli, birçok çadırda sadece çadırın birleşme noktasında bir kanca bulunur ve çadırda kullandığınız ışık yetersiz olursa pek verim alamazsınız, bu çadırda ise istediğiniz noktada lamba asabileceğiniz 9 adet kanca bulunmakta. Yine çadır içinde 2 tane baş kısmında, 2 tane ayak kısmında ve 1 tane giriş kısmında büyükçe file cepler var, istediğiniz malzemeleri koyabilirsiniz.


 

Sadece çadırın içinden açılıp kapatılabilen fermuar sistemi ile çadır girişinde file özelliği bulunmakta, bu file özelliği ile sivrisinek gibi hayvanlardan korunabilir aynı şekilde havalandırma olarak ta kullanabilirsiniz.


 

Bu fotoğrafta ise file sistemi açılmadan giriş kapısını görüyorsunuz.


 

Dış tentenin zeminle birleşme noktalarında her köşede bir tane alyan girişi bulunmakta, isterseniz buralara alyan geçirerek çadırınızı zemine sabitleyebilirsiniz.


 

Ama zemin çok kayalık veya taşlık durumdaysa ve alyan girmiyorsa ne yapacaksınız? Dış tentenin her bir köşesinde bulunan gergi ipleri var. Bu ipler ile çadırınızı kurduğunuz noktalarda ipleri açarak etrafınızda bulunan ağaç, kaya gibi yerlere bağlayabilir, yine gergiyle çadırı zemine sabitleyebilirsiniz. Çok şiddetli rüzgarlar da dahi çadırınızı güvenle kullanabilirsiniz. Ben bu iplere yıkadığım çamaşırları falanda asıyorum aynı zamanda, iplerin sabitlemesi çelikten yapılma, bağlantı noktalarında çok sıkı tutuşlar yapmakta.


 

Çadırı kurarken kullandığımız 2 adet pol ise dural 7001-T6 alüminyum olup, 8,9 mm. Polleri birbirine takmak için havaya kaldırdığınızda yarı otomatik şekilde birbirlerine sabitleniyor ve birbirlerinden ayrılmaları da kolay olmuyor. Bundan önce kullandığım çadırda poller çok kolay birbirinden ayrılıyor ve birleşmiyorlardı.
 

Dış tente üzerinde tam tepe noktasında kapalı olan 2 adet havalandırma penceresi bulunmakta. Bu pencereler yine ince bir dizayn ile cırt cırt sistemiyle kapatılmış.


 

Bu cırt cırtları açtığınızda pencere içindeki yerlerine yapıştırdığınızda havalandırmanız kullanıma hazır hale geliyor.
 

Çadırın garaj ve giriş kısmı ise fermuar ve cırt cırt sistemi ile desteklenmiş.


 

Sonuç olarak Hannah Desert benim bugüne kadar kullandığım ve çok memnun olduğum bir çadır. Özellikle Likya Yolu yürüyüşüm sırasında sıcak havada, Kartepe tırmanışımda ise kışın soğuk havada test etme imkanım oldu. Her defasında gerek kurulum kolaylığı, kurulum süresi, dayanıklılığı, su geçirmemesi gibi temel özellikleri ile memnuniyetimi sağladı. Kesinlikle tavsiye ettiğim bir çadır.

Aşağıdaki video'da Hannah çadırlarına uygulanan testleri izleyebilirsiniz.