ÇADIR SEÇİMİ NASIL OLMALI?

ÇADIR SEÇİMİ NASIL OLMALI?


 

ÇADIR SEÇİMİ NASIL OLMALI?


 

Çadır seçiminde iki nokta önemlidir. Birincisi bizleri yağmur, rüzgar ve kardan korumalıdır. İkincisi çeşitli ısı derecelerinde konfor sağlamalıdır. Hatalı seçilen bir çadır kullanacağınız zaman size çok sıkıntı yaratabilir. Çadırımızı seçerken dayanıklılığına, ölçülerine ve dizaynına dikkat etmeliyiz. Örneğin klasik üçgen çadırlar kuvvetli rüzgar'da esnek olmadıkları ve aerodinamik yapıda olmadıkları için dayanıksızdırlar. Kubbe çadırlar esnek bir yapıda oldukları için ve dizayn olarak üçgen çadırlar gibi köşeli ve düz bir yapı sergilemediklerinden dolayı rüzgara direnç göstermezler ve kuvvetli rüzgarlara dayanırlar

ÇADIR SEÇİMİNDE İZLENECEK YOL

1-Çadır Boyutu

Çadırlar çok çeşitli boylarda üretilmektedirler. Yapılan etkinlilere ve kaç kişi ile bu etkinlikleri yaptığımızı göz önüne aldığımızda orta boy ( 2 veya 3 kişilik ) çadırlar uygundur. Yeterince hafif olup seyahatlerde diğer üyeler ile paylaşmaya uygun hacim sağlarlar. 

2-Hava Şartlarından Koruması ve Havalandırması

Ilık havalarda kullanılmak için yapılan çadırlar hafiftirler, havalandırma için bir çok panel ihtiva ederler. Çok fazla hava koruması olmadığı için yağmur, rüzgar ve kar şansının az olduğu ortamlar için elverişlidirler. Genelde kullanılan sırtta taşınan çadırlar iyi havalandırmalı ve kar dışındaki hava şartlarına karşı koyabilecek yapıdadırlar (Bazı çadırlar extrem olmayan kış şartlarına göre dizayn edildikleri için dört mevsim kullanılabilirler). Doğa gezgininin gece molalarında dinlenmesini sağlarlar. Yumuşak iklim çadırlarına göre daha ağır olurlar. Dağcı çadırları ise soğuk rüzgarlara ve kış şartlarına göre dizayn edilmişlerdir. Hava şartlarından korunmalı, güçlü direk (pol) yapılı ve güçlü rüzgarlar için düşük profillidirler. Genel çadırlara göre daha düşük nefes almalı olmalarına karşın daha iyi su ve hava korunmalıdırlar. Tamamen özel şartlara göre üretilmişlerdir. 


 

Bivak

3-Doğru Dizaynın Seçimi

Çadırların çok çeşitleri vardır. Kısaca dizayn seçimi için kendimize sormamız gereken sorular şunlar olacaktır : 

Kullanılabilecek alan: Mümkün olduğu kadar elverişli boşluğu olmalıdır. Çadır duvarının açısı ve yatacağımız zeminin şekli, kullanım alanını artıran yan antreler (Bagaj) çadır seçiminde çok önemlidir. Bu altı kaplamasız alan (Antre veya bagaj) yaşam alanı dışındaki antre iç mekanda gereksiz malzemeyi koymamızı sağlar. Çamurlu ayakkabıları dışarda muhafaza altında tutmamıza olanak sağladığı gibi, rüzgardan ve yağmurdan korunmalı alan sağlayarak mutfak olarak kullanmamıza imkan verirler. Konforumuza imkan veren bu alanlar çok gerekli ve çok kullanışlıdır. 

Profil: Yüksek profilli çadırlar yüksek bir tavan ve içerde rahat bir manevra sahası sunarlar. Fakat bu yapı sert ve hızlı rüzgarlarda dezavantaj sağlar. Düşük profilli çadırlar sıkışıktır ama sert havalarda avantajlı olurlar. 

Çadır yapısının destekleri: Direkler (pol) çadırı ayakta tutarlar, bir nevi iskelet görevi görürler ve daha etkili bir yaşam alanı sağlarlar. Fakat fazla direk çadırın montaj süresini uzatır,daha fazla parça olur ve daha ağırdırlar. Buna karşın dağcı çadırlarının sağlam olması en önemli etken olduğundan çok direkli çadırlar bu amaç için tercih edilmelidir. Direkler genellikle alüminyumdan, bazen fiberglass'dan yapılırlar. Alüminyum direklerin çok çeşidi vardır. İyi alüminyum direk Easton marka 7000 serisinden üzeri eloksallı, esnek fakat sağlam olmalıdır. Borular birbirine tam oturmalı ve montaj kolaylığı sağlamak için birbirlerine esnek bağlarla bağlı olmalıdırlar. 

Çadırın gergisi: Sağlam bağlanmış ve gerilmiş bir çadır rüzgara dirençlidir. Sessizdir, rüzgar'da ses (less flapping) yapmaz. 

Çadırın Girişleri: Çadırın kapıları kolay açılıp kapanabilmeli; giriş ve çıkış kolay olmalıdır. Çoklu kapı giriş çıkış kolaylığı ve iyi havalandırma imkanı verir. Yukarıdan aşağıya doğru açılan, çift plastik fermuarlı (donmaya karşı) kapılar yukarıdan gerektiği kadar açılarak giriş çıkışlarda yağmur ve karın içeri girmesine engel olurlar. Ayrıca birçok modelde kapılarda ayrıca çift fermuarlı tül bulunur. Uygun hava şartlarında kapılar tamamen açılıp bağlandıklarında bu tül kapılar sivrisinek ve böceklerden arınmış, mükemmel havalandırma olanağı sağlarlar. 

4-Amaç-Fiat İlişkisi

Hangi amaç için çadır aldığımız önemlidir. Eğer deniz kıyısında yaz tatilimizi geçirmek için bir çadır arıyorsak, extrem şartlar için dizayn edilmiş bir çadır almamız gereksiz ve amaç dışıdır. Yaptığımız etkinlikleri dikkate alarak amacımıza en uygun çadırı seçmeliyiz. Pahalı çadır iyidir düşüncesi her çadır seçimi için doğru değildir. 

5-Diğer Özellikler.

Ağırlığı, kolay kurulması, Extra antresi (bagajı), duvar cepleri, iyi havalandırması, eğer çadır çift katlı dağcı çadırı ise iç katının nefes alabilir özellikte olması, fermuarlarının kalitesi, zeminin dayanıklı olması (su almaya karşı), çadırın rengi, dikiş yerlerinin izolasyonu çadır seçiminde önemli özelliklerdir. 

ÇADIRIMIZI NEREYE VE NASIL KURMALIYIZ?

1-Kamp Yeri Seçimi

Çadır konaklaması için dikkate alınması gereken bazı noktalar var; Çadırınızı kuracağınız alanın zeminine dikkat edin, taş, cam parçaları, çivi v.b çadırınıza zarar verecek maddelerden temizleyin. Çadırınızın altına yani zemin üstüne bir naylon branda-seralar üstüne kurulan naylonlardan mesela- sererseniz çadır tabanının ömrünü uzatırsınız. Hava kararmadan yani göz temasınızı kaybetmeden çadır alanını belirlemiş ve çadırınızı kurmuş olmalısınız. Çadırınızı kurduktan sonra giriş fermuarlarını açık bırakıp etrafta keşif yapmayın veya uzaklaşmayın. Çadırınızın içine sizi üzecek yılan, kertenkele, örümcek gibi arkadaşlar girebilir. Çadır içinde oturacaksınız fermuarları açabilirsiniz ve girişe oturabilirsiniz. Çadır içinde kesinlikle yemek yapmayın, kamp ocağı kullanmayın, sigara içmeyin. Sırtçantanızı, ayakkabılarınızı ve diğer malzemelerinizi çadır içinde muhafaza edin. Bir adet pilli çadır lambanız olsun, genelde çadır içinde asma yerine asıp kullanın.

ÇADIR BAKIMI VE TEMİZLİĞİ

Çadırı temizlemek için yumuşak bir sabun ve suyla yıkamak yeterlidir. Üzerindeki çamur ve lekeler bir fırça veya süngerle çıkarılabilir. Yıkadıktan sonra havadar bir yerde tam olarak kurutulmalıdır.