Sırtçantalı Gezgin Ne Yapar, Nasıl hareket Eder, Kimdir?

Sırtçantamda Neler Var?

Her sırtçantalı gezgin için sırtçantasının önemi çok büyüktür, çünkü gezeceğiniz coğrafyada şartlar ne olursa olsun sizin en yakın arkadaşınız ve yardımcınız sırtçantanız olacaktır. Yapmış olduğunuz seyahatte yaşayacağınız tüm konfor sırtçantasına bağlıdır.

Devamı

SIRTÇANTALI GEZGİN NE YAPAR, NASIL HAREKET EDER, KİMDİR?

Bugüne kadar yapmış olduğum sırtçantalı seyahatlerde sırtçantalı gezgin ne demektir bana göre diye notlarımı almıştım. Aslında bir çok maddesi genel olarak konuşulan maddeler ama yollarda deneyimlediklerim ve yaşadıklarım açısından bir çok madde notlarıma düşmüş. Tabi aşağıda olan maddeler ile bitmez sırtçantalı gezginin anlamı, unuttuklarım elbette ki olacaktır. Ama her sırtçantalı gezgin yollarda kendi macerasını yaşar ve not alır. Sizinde sırtçantalı deneyiminiz olduysa kesin benim yaşadıklarıma benzer yada aynı maddeleri yaşamışsınızdır. Bana göre sırtçantalı gezgin;
- Sırtçantalı gezgin sürekli gülümser. Bu öyle sihirli bir eylemdir ki karşınızdaki en sert kişiyi bile pozitif hale getirir.
- Sırtçantalı gezgin asla sinirlenmez. Hep en olumsuz durumlarda bile acil olarak uygulanacak 2.bir planı vardır. Ben buna planlı plansızlık ismini koydum. Herhangi bir can sıkıntısı yaratacak ortamda dahi sesini yükseltmez, sakinliğini ve kararlı duruşunu muhafaza eder. Kesinlikle fiziki bir kavga olayına girmez.
- Sırtçantalı gezgin yollarda devamlı empati kurar. Seyahat ettiği her farklı coğrafya oraya ait kültürler ve adetler barındırır ve bunu diğer coğrafyalar ile kıyaslamaz. Her adımını attığı farklı ülke ve coğrafya insanına saygılı ve sevgilidir. 
- Sırtçantalı gezgin önyargısızdır. Adım attığı her farklı coğrafyada karşılaştığı ve bir turiste mantık dışı gelen adetler onun için önyargısız kabullendiği ve saygı duyduğu adetlerdir. Sırtçantalı gezgin bilir ki kendi ülkesinde de normal olan bir hareket farklı coğrafya insanları için garip gelebilir.
-Sırtçantalı gezgin yollarda kaybolur, sokaklarda kaybolur, gittiği coğrafyalarda kaybolur, bundan büyük mutluluk duyar. Turist gibi kendine sunulanı almaz, kendi sunumunu kendi yaratır. Plansız bir şekilde kendini sokaklara atar, attığı her adımda yeni bir şeyler keşfetme mutluluğu yaşar.
-Sırtçantalı gezgin gideceği ülke ile ilgili bilgi toplar, o coğrafya dilinde sihirli üç kelime olan ''merhaba'', ''teşekkür ederim'', ''günaydın'' kelimelerini öğrenir.
-Sırtçantalı gezgin daima gittiği coğrafyada bir gezgin ve misafir olduğunu unutmaz. O coğrafyanın kültürüne ve kurallarına saygılıdır.
-Sırtçantalı gezgin ulaşımını en ucuza getirmek için daima gece yolculukları yapar. Tren, otobüs, vapur gibi ulaşım araçlarında hep gece tarifesini kullanır. Bu gece yolculuklarında hem uykusunu alır, hem de gün ve gezi imkanını kaybetmez.
-Sırtçantalı gezgin kendi için konforlu ve güvenli saydığı her noktada uyuyabilir; terminaller, havaalanları, cami, kilise, haham, herhangi bir evin bahçesine çadır atıp konaklamak, parklar, banklar onun için fark etmez.
-Sırtçantalı gezgin 10 $'lık bir hostel odası için kıyasıya pazarlık yapar ve biraz daha indirim ister. Ama aynı gün o coğrafyanın en önemli eseri ya da müzesini gezmek için 20 $ giriş parasını tereddüt etmeden verir.
-Sırtçantalı gezgin marketten aldığı ekmek, peynir ve zeytin ile 2 günlük yemeğini çıkarabilir, sırtçantasında bulunan termos ile herhangi bir benzinliğe girip sıcak su isteyebilir ve  kahvesini, çayını içebilir.
-Sırtçantalı gezgin çantasında mümkün olduğu kadar az ama çok kullanışlı malzeme taşır. 1 kg farkın bile belli bir süre sonra 10 kg gibi etki yaratacağını bilir.
-Sırtçantalı gezgin iletişim ve özgüven duygusu en zirvede olan kişidir. Hiç tanımadığı ve dilini bilmediği bir coğrafyada bile yoldaki herkesi durdurup adres sorabilir, gördüğü bir yeşil alana sırtçantasını yastık yapıp yatabilir, yağmur, fırtınaya yakalanmışsa en yakın polis karakoluna sığınıp hava şartlarının iyileşmesini bekleyebilir.
-Sırtçantalı gezgin adımını attığı her şehirde ilk önce turizm danışma ofisine gider, aldığı haritayı hatim eder, ve sonrasında bu haritada belirtilen güzergahlara farklı ulaşım alternatifleri bulur. Böylece hem yerel halkı, hem de yerel kültürü daha iyi tanımlamış olur.
-Sırtçantalı gezgin için taksi tutmak kavramı unutulmuş bir kavramdır. Yürüyerek kaç saat sürer zaman kavramı belirleyicidir.
-Sırtçantalı gezgin aynı tişörtün üstünde kaç gündür olduğunu ve aynı zip off pantolonu kaç gündür giydiğini unutmuştur. Belki 15 gün boyunca üstünde olan tişört onun için düşünmesine bile gerek olmayan bir detaydır.
-Sırtçantalı gezgin için tüm hayata bakış açısı ve maneviyatı sırtçantası kadardır. O sırtçantasında olanlar ile yaşamanın mümkün olduğunu anlamış, öğrenmiş ve hayattaki en büyük tecrübesi bu olmuştur. Bu tecrübe ona sade, yalın, hoşgörülü, basit ve mutlu bir yaşamın anahtarını açmıştır.
-Sırtçantalı gezgin özgürlüğüne düşkündür. Ve bu özgürlük damarlarında akan kan gibi besler onu. En kısa sürede yeni seyahat planları yapar, uygulamaya geçer.
Dedim ya, sırtçantalı gezgin başlı başına anlatılacak bir dünyadır aslında..Sırtçantamla ben yollardayken yaşadıklarım ve tecrübelerim aldırmış bu notları bana. Bunları okuyan sizler, belki sizlerde bu maddelerde kendinize yakın bir şeyler bulabiliyorsanız, sizde bir sırtçantalı yada sırtçantalı adayısınız