YEŞİLLER-KIRMIZILAR-BİZANS/M.S 513

EZELİ REKABET-EZELİ DOSTLUK

FENERBAHÇE-GALATASARAY-BEŞİKTAŞ/İSTANBUL 2013

YEŞİLLER-KIRMIZILAR-BİZANS/M.S 513

Çağımızın en büyük zevki derbi maçlarını izlemek, derbi maçlarının olduğu gün taraftarlar nefeslerini tutar, o gün hayat durur. Dünyanın neresinde olursa olsun derbi maçlarının yaşattığı tempo hep budur bizlere…Ve işin üzücü tarafı, bu derbi takımlarının taraftarlarının hiçbir zaman bir araya gelmeyişi yada aralarında üzücü olayların yaşanmasıdır..Gerçi 31 Mayıs 2013 tarihi bir milattır taraftar tarihinde ama girmeyeyim o olaylara şimdi Bu temponun yaşattığı duyguların aynısını 1500 yıl önce Bizans sakinleri de yaşıyordu biliyormusunuz O zamanki Bizans'ta Yeşiller ve Kırmızılar adında 2 takım vardı ve bunlar kendi aralarında ezeli bir rekabet yaşardı. O zamanın arenası olan Hipodrom Meydanında atlı araba yarışlarında şimdi bizim izlediğimiz futbol heyecanında kapışır ve kıyasıya bir yarış yaparlardı. Ve bu 2 takımın sporcuları, taraftarları şimdi günümüzde olduğu gibi kıyasıya bir rekabet halindeydiler.

Gelelim gizli tarihimize..31 mayıs 2013 tarihinde başlayan Gezi olayları sonucunda ilk defa derbi takımları taraftarları bir araya geldi. Kimsenin hayalini kuramayacağı bir fotoğraf o gün ortaya çıktı..


 

Özlenen tablo Mayıs 2013-İstanbul

Ve bundan 1500 yıl önce bu tablonun aynısını o zamanın Bizansında bir ortamda kendilerine saldıran vahşi bir kaplan için Yeşiller ve Kırmızılar takımında yarışan sporcularda yaptılar. Ve bu unutulmaz anı o zamanın meşhur mozaik ustaları ölümsüzleştirdiler.


 

Özlenen Tablo M.S 513-Bizans.

Bu eşsiz mozaik tarihi yarımada bölgesinde bulunan Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde sergilenmekte. Bunun gibi muhteşem diğer mozaiklerle beraber. Büyük Saray Mozaikleri Müzesini anlattığım bölümde bu müze hakkında daha detaylı bilgiler var.

Tam 1500 yıl önce Bizans bize günümüzde istenilen mesajı veriyordu; Oyunlar sadece biz insanoğlunun eğlenmesi için bir araç, önemli olan ezeli dostluk..