İSTANBUL'UN KÖPEKBALIKLARI

LİMON, NAZLI, İPEK, DOĞA VE ŞENER… ONLAR İSTANBUL'UN KÖPEKBALIKLARI…

İstanbul keyif noktaları başlığı altında bir yazı dizisi hazırlıyordum. Her iki ayda bir yayınlanan ve benim de Gezgin köşemin olduğu Kadıköy Life dergisi için yazacağım yazı konusuydu. İstanbul'da bulunan ve ülkemizde başka bir şehirde bulunmayan istisnai keyif noktalarını madde madde yazarken uzun zamandır gitmeyi planladığım ama yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerim nedeniyle bir türlü gitmeye fırsat bulamadığım İstanbul Akvaryum'a bu sebeple gittim. Yaklaşık 4 saat gezdiğim, adım adım her köşesini soluduğum bu muhteşem kompleksten ayrılırken neden İstanbul Akvaryum'a daha önce gelmedim ben ve muhteşem ortamı, insanı keyfe boğan bu kompleksi neden daha önce gezmedim diye kendime söyleniyordum. Ve bu gezim içerisinde bir de köpekbalıklarıyla dalış yaptım, etkinliğe katıldım. Hikayemiz'in sonunda Limon, Nazlı, İpek, Doğa ve Şener bana hayatım boyunca unutamayacağım adrenalin dolu bir 30 dakika yaşattı. Sonuçta İstanbul Akvaryum'dan ayrılırken muazzam bir keyif içindeydim.

Hikayemiz 2011 yılının Haziran ayında başlıyor…Takvimler 2011 yılı Haziran ayı sonunu gösteriyordu. İstanbul Florya sahilinde binlerce kişi bilinmez bir heyecan ve az sonra neler yaşayacaklarını ya da göreceklerini bilmemenin vermiş olduğu o ruh halini yaşıyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Akvaryum'un ortak yatırımıyla Florya sahilinde inşa edilen dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul Akvaryum en sonunda bu işe gönül vermiş, misyonları ve vizyonları ile farklılıklarını ortaya koymuş çalışanlarının mutluluğu ve duymuş oldukları onur ile kapılarını açıyordu. 22 bin metrekare büyüklüğe, 6.800 metreküp su kapasitesine, 1.2 kilometrelik gezi parkuruna ve 1.000 metrekarelik büyüklüğüyle rakipleri içerisindeki en büyük Yağmur Ormanı alanına sahip İstanbul Akvaryum, konsepti ve birbirinden farklı 16 tematik alanı ile dünya şehri İstanbul'a yaraşır eşsiz bir tematik akvaryum olmuştu.


 

Bu hafta sonu bende uzun zamandır gitmek istediğim bu muhteşem akvaryumu ziyaret ettim. Heyecan içindeydim çünkü hem ilk defa sadece televizyonlardan gördüğüm o ulaşılmaz gibi gelen, dünyanın bir ucundaki kıtalarda yaşayan canlı türlerini görecek, hem de en muhteşemi köpekbalıkları ile dalış yapacaktım. İstanbul Akvaryum kapısından içeri girdiğim anda farklılıklar ortaya çıkmaya başladı. Kapı görevlisinden başlayan gülücükler içinde ''Hoşgeldiniz'' denilerek karşılamalar şaşkınlık yarattı bende.


 

Acaba dedim, bir yanlışlık ya da boş bir anına mı geldim bu çalışanların, herkese ''Hoşgeldiniz'' demezler herhalde diye düşündüm, çekildim bir köşeye ve izledim. Evet, gelen her ziyaretçiye kocaman bir gülümseme ile ''Hoşgeldiniz'' diyorlardı.


 

O dakika anladım ki farklı bir dünya içindeydim ve sabırsızlığım ve şaşkınlığım artmaya başlamıştı. Danışmaya gittim, adımı söyledim, köpekbalığı dalışı için geldiğimi söyledim. Beni köpekbalığı dalışı bölümü görevlilerine yönlendirdiler büyük bir kibarlık ve gülümseme ile. Bu arada akvartum iyice dolmaya başlamıştı. Birazdan köpekbalığı ile dalışta bana eşlik edecek olan dalış görevlileri ile tanıştım. Kocaman bir gülümseme ve içtenlikle söyledikleri sıcacık ''Merhaba Erdem Bey, Hoşgeldiniz İstanbul Akvaryum'a'' cümlesi ile sanki uzun zamandır hasretini duyduğum kaliteli toplum ilişkilerinin burada olduğu gibi sergilendiğinin mesajını veriyorlardı. Kısa bir tanışma faslından sonra bana ilk önce İstanbul Akvaryum'u gezdirmek istediklerinden bahsettiler. Gelen her ziyaretçi, köpekbalıklarıyla dalış yapmadan önce yaklaşık 30 dakika boyunca kısa bir akvaryum turu yapıyor, gezebiliyor ve görevliler çok detaylıca, işlerini seve seve yaptıkları her hallerinden belli oluyor zaten- akvaryum hakkında brifing veriyorlar. Burada amaç ziyaretçilere birazdan dalış yapacakları o dev akvaryum bölümünde nasıl bir güvenlik, kalite ve uzmanlığın olduğunu aktarmak… 
İstanbul Akvaryum'da yaklaşık 25 adet akvaristten oluşan bir ekip bulunmakta. Bu uzman ekip hayvanların bakımlarını yapıyor. Uzman İspanyol ve Fransız akvaristlerin yanı sıra Türk uyruklu akvaristler de ekipte yer alıyor. İstanbul Akvaryum içinde nefis bir oluşturulmuş rota var, bu rotayı takip ederek nefis bir gezi yapıyorsunuz. Adımlamaya başladığınız zaman sırasıyla şu bölümleri geziyorsunuz;

Karadeniz Alanı


 

Bu alanda Büyük Tufan ve Nuh'un Gemisi konsepti var. Gemi maketinin içinde, suyun tuzluluğunun ve azot değerlerinin batıkların korunmasına etkisini gösteren bir oyun ve hayvan pasaportu oyunu yer alıyor. Geminin arkasındaki grafik panellerin birinde animasyon ve gerçek görüntülerden oluşan masalsı kısa filmin gösterildiği ekran, diğer grafik panellerde ise Karadeniz'in oluşumu ve Karadeniz'de yaşayan canlılar hakkında bilgiler bulunuyor.

İstanbul Boğazı Alanı


 

Zeminin bir bölümü cam panellerden oluşuyor. Yolun iki tarafındaki tanklar ve bu tankların duvarla birleşen kısmındaki platformlar üzerine kurulan özel aydınlatmalı maketler Anadolu ve Avrupa yakasını tanıtıyor. Bu maketler altında bulunan akvaryum içinde bulunan balıkların size sunmuş olduğu görsel şov nefis.

Marmara Alanı


 

Bu alanda Kapalıçarşı'nın eşsiz mimarisi vurgulanıyor. Kapalıçarşı bitiminde akvaryumun en büyük tankı olan ana tankı görebiliyoruz. Köpekbalıkları ve vatozların içerisinde bulunacağı ana tank 4.000 metreküpü aşkın su hacmine sahip. Ana tankın önünde 60 kişilik bir seyir alanı ve engelli asansörü yer alıyor.


 

Çanakkale Boğazı Alanı


 

Bu alanda ziyaretçileri, bölgenin önemli tarihsel simgelerinden biri olan Truva Atı karşılıyor. Ziyaretçiler Çanakkale Boğazı'ndan geçer gibi eğimli duvarlarında Çanakkale bölgesinden fotoğrafların ve tavanında gerçek bir tankın yer aldığı tünelden geçiyorlar.
 

Ege Alanı


 

Dekorasyonu Antik Ege uygarlıklarından ve o zamanın yapılarının belirli bölümlerinden esinlenerek düzenlenmiş olan, antik medeniyetler, sualtı arkeolojisi ve Osmanlı Denizciliği'nin anlatıldığı Ege alanında, Poseidon heykeli bulunuyor.


 

Ege'yi anlatan kısa film de tankın karşısındaki duvarda bulunan ekranda gösteriliyor.

Süveyş Kanalı Alanı


 

Girişte ziyaretçileri karşılayan heykel, kanalı yapan Fransız Mühendis Ferdinand De Lesseps'e ait...


 

Bu alanın bir duvarını bir ticaret gemisinin birebir ölçekteki maket parçası kaplıyor. Bu alanda Süveyş Kanalı'nda kullanılan teknoloji ve kanal hakkında bilgiler veriliyor.


 

Kızıldeniz Alanı


 

Bu alanda Kızıldeniz'in renkli sualtı yaşamı sergileniyor. Cam fanuslar içerisinde maket mercanlar görülebiliyor. Alanın temalandırması sayesinde ziyaretçilere sualtında dolaşıyormuş hissi veriliyor.


 

Akdeniz Alanı

Mağaralardaki ışık oyunlarına benzer aydınlatmalar ve ses efektleri sayesinde dev bir mağaradaymış hissine kapılan ziyaretçiler, sarkıtların ve kayaların arasında dolaşıyorlar.
 

Çocuklar için ufak mağaraların da olduğu bu alanda, Akdeniz'i anlatan görsellerin olduğu ışıklı panolar ve kısa bir filmin gösterildiği ekran bulunuyor.
 

Cebelitarık Boğazı Alanı


 

Akdeniz'i Atlantik Okyanus'u ile birleştiren Cebelitarık Boğazı, akvaryumun da önemli geçiş noktalarından biri. Alana girerken ziyaretçileri Herkül heykeli karşılıyor.


 

Aralarında grafik panellerin bulunduğu antik görünümlü sütunları takip eden ziyaretçiler iki tarafı 6 metre yüksekliğindeki akriliklerden oluşan bir tünelden geçerek Doğu Atlantik alanına ulaşıyorlar.

Doğu Atlantik (Batık Gemi) Alanı


 

Doğu Atlantik alanında ziyaretçiler okyanusa açılacakları yolculuğa, Liberty gemisinde başlıyorlar. Ziyaretçiler, Marmara alanında yüzeyden gördükleri Ana Tank'ın içinde gezmeye başlıyorlar. Bu alanda yer alan paslı borular, kırılmış plakalar ve çalışmayan göstergeler, gıcırdama ve benzeri ses efektleri sayesinde ziyaretçiler gerçek bir batık gemide geziyormuş gibi hissedebiliyorlar. İki bölümden oluşan batık geminin eğik tavanlı ikinci bölümünde mürettebat dinlenme alanı ve ambar bulunmakta, bu alanın bittiği yerde ise 180 derece açılı akrilik bir tünel bulunuyor. Ziyaretçiler oldukça geniş olan bu tünelden geçerken tankın içindeki köpekbalıklarını ve diğer canlıları da izleyebiliyor.

Orta Atlantik Alanı


 

Büyük bir gözlem camının olduğu bu alanda ziyaretçiler, büyüteçlere konulmuş köpekbalığı dişi, ıstakoz kabuğu, denizatı, denizkestanesi gibi canlıları inceleyebiliyor.


 

İki adet 40 inch dokunmatik ekranın yer aldığı interaktif masada, derin denizlerde yaşayan 2 adet balık detaylı bir şekilde incelenebiliyor.
 

Batı Atlantik Alanı


 

4 metreye 10 metre büyüklüğe ve yaklaşık 40 santimetre kalınlığa sahip akvaryumdaki en büyük tek parça cam panel bu alanda yer alıyor. Bu akriliğin tam karşısında ise dev bir köpekbalığı ve ondan kaçan onlarca balığın maketi yer alıyor. Köpekbalıklarının anatomik yapısı hakkında bilgi veren dokunmatik interaktifin olduğu bu alanda; bir köpekbalığının kas yapısı, iskelet yapısı ve kemik yapısı anlatılıyor. Yerdeki projeksiyon animasyonu ise harekete duyarlı oldukları için özellikle çocukların çok keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor. Projeksiyon animasyonun hemen yanındaki oyun ile ziyaretçiler zamanla yarışarak ekranlarda yer alan canlıları isimlerini butonlara basarak bulmaya çalışıyorlar. Çok keyifli anlar yaşıyorsunuz burada.

Panama Kanalı Alanı


 

Bu alanın sağ tarafı ise eğimli bir akrilikten oluşuyor. Kiosklar ve görseller aracılığı ile Panama Kanalı, kanalın işleyişi ve bölgedeki sualtı yaşamına etkisi hakkında bilgi veriliyor.

Pasifik Alanı


 

Bu alanda tsunami, deprem ve volkanik patlamalar hakkında bilgi verilen dev bir pano bulunuyor. Kabartmalı dünya haritası şeklinde olan bu panonun önündeki düğmeye basınca Pasifik Ateş Çemberi'nin harita üzerindeki yeri kırmızı ledli ışıklarla aydınlanıyor. Okyanus tabanının coğrafi yapısı hakkında ilginç bilgilerin verildiği bu bölümde, içinde büyük denizyıldızları olan silindir şeklinde büyük bir tank yer alıyor.

Nautilus (Denizaltı) Alanı


 

Gruplar halinde girilen alanın dekorasyonu ile yoğun ses ve aydınlatma efektleri sayesinde, ziyaretçiler gerçek bir denizaltıda seyahat ediyormuş hissine kapılıyorlar.


 

Alandaki ekrandan ziyaretçiler ile konuşan bir kaptanın oynatıldığı filmde, inilen derinliklerdeki canlılar hakkında bilgi verilirken, led aydınlatmalı göstergeler denizaltının kaç metrede olduğunu gösteriyor.

Yağmur Ormanı Alanı


 

Akvaryumdaki son alan bin metrekare büyüklüğündeki Yağmur Ormanı alanı...


 

İçinde dev canlı bitkilerden yapay şelalelere, iguanalardan piranha balıklarına kadar türlü canlının olduğu bu dev alanda sis ve belirli tanklar üzerinde yağmur efekti yaratılıyor.


 

Bu alanın en ilgi çeken canlısı olan Capybara, dünyanın en büyük kemirgen ailesine mensup. Hem suda hem karada yaşayabilen bu tür Türkiye'ye ilk defa geldi.
 

Kıvrımlı bir patika ile ziyaretçilerin, bodrum katından tekrar zemin katına çıktığı alanda ses efektleri de Yağmur Ormanı alanının yaratacağı izlenimi güçlendiriyor.

Bu bölüm gerçekten insanın nefesini kesiyor. Hep televizyonlardan belgesellerden izlediğimiz o dev Tarantula Örümcekler, Piranalar, dokunması bile bir insanı anında öldüren küçücük, çok renkli süper zehirli kurbağalar, anaconda… Kısaca aklınızı başınızdan alacak bir alan burası.BU BÖLÜMÜ GEZERKEN ÇOK ŞAŞIRDIĞIM VE ÇOK TAKDİR ETTİĞİM BİR OLAYLA KARŞILAŞTIM; BERABER GEZDİĞİMİZ GÖREVLİ BİR AKVARYUM ÖNÜNE GELDİĞİMİZDE YANINDAKİ ARKADAŞINA –YAKLAŞIK 1 HAFTADAN BERİ HEP AYNI ŞEKİLDE DURUYOR, MORALİ NEDEN BOZUK ACABA? ONU MUTLU ETMELİYİZ DEDİ. NOLUYOR, KİM BU, KİMİ MUTLU EDECEKSİNİZ DEDİM. SUYUN İÇİNDE BİR TİMSAH VAR VE AYNI POZİSYONDA 1 HAFTADIR DURUYORMUŞ. BURADA GÖREV ALANLARIN DİKKATİ, SORUMLULUKLARININ BİLİNCİNDE OLMALARI, O TİMSAHI MUTLU ETMELİYİZ DEMELERİ BENİ BENDEN ALDI, ÇOK TAKDİR ETTİM, İMRENDİM, AYNI ORTAMDA OLMAKTAN ONUR DUYDUM. İŞLERİNE DUYDUKLARI SORUMLULUK VE MUTLULUK HALİ ÇOK FARKLILIK YARATMAKTA.

Bu muhteşem akvaryumu hakkını vererek gezmek isterseniz neredeyse bir 5 saatinizi ayırmalısınız. Özellikle bir aile olarak giderseniz çocukların attığı o sevinç çığlıklarını, şaşkınlıklarını zevkle izleyebilirsiniz. Arkadaş grubunuzla giderseniz eğlencenin boyutu daha da artacaktır.

VE KÖPEKBALIKLARI İLE DALIŞ HEYECANI…

Bu turumuzdan sonra dalış yapacağım dev tankın yanına geldim. Tank içine girmeden önce burada yine çok detaylı bilgiler aktarıldı bana. Dalış yapacağım köpekbalıkları tanıtıldı. Tek tek özellikleri anlatıldı. Limon, Nazlı, İpek, Doğa ve Şener ile işte tam bu anda tanıştım. Hepsi de bu dev tankın içinde kendi yaşamsal sınırlarını oluşturmuş köpekbalıkları. Nasıl ihtişamlı ve nasıl güzel gözüküyorlar. Dakikalarca izledim asalet içinde suyun içinde süzülmelerini. İstanbul Akvaryum'un köpekbalıkları ile dalış konusunda çok net kuralları var ve bu kurallar aslında sahip oldukları misyon, vizyon ve insana verdikleri değerin net bir göstergesi. Peki nedir bu kurallar;

-Uzman eğitmenler eşliğinde yapılan dalışlara 14 yaş ve üzeri, dalışa engel herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan ve BRÖVESİ OLAN herkes katılabiliyor. Burada ki sihirli kelime BRÖVE. YANİ İSTANBUL AKVARYUM İŞİN TİCARETİNİ YAPMIYOR, ÖNÜNE GELEN VE PARAYI BASTIRAN İSTESE DE DALIŞ YAPAMIYOR, BRÖVE ŞARTI ARANIYOR. BU İNSANA VE YAPILAN İŞE VERİLEN DEĞERİN EN BÜYÜK GÖSTERGESİ.

-SON 12 AY İÇERİSİNDE DALIŞ YAPTIKLARINI BELGELEMEK ADINA LOGBOOK'LARINI YANLARINDA GETİRMELERİ GEREKİYOR DALIŞ YAPACAKLARIN. YANİ BURADA HERŞEY NEFİS BİR KURAL VE İNSANA VERİLEN DEĞER ÜZERİNE ÇALIŞIYOR. BASTIR PARAYI, AL BİLETİ ZİHNİYETİ KESİNLİKLE İSTANBUL AKVARYUM'DA YOK.

-Dalış için gerekli tüm ekipman İstanbul Akvaryum tarafından temin edilmekte. Burada amaç ise dışardan getirilen ekipmanların temizliği konusunda gösterdikleri hassasiyet.

-Dalıştan önce dalış kıyafetinin giyilmesi için size ait bir oda veriyorlar, anahtarı sizde kalıyor. Ve bu oda içinde WC, duş, lavabo, temiz havlu, temiz kurulanma havlusu, terlik, şampuan, sabun var. Sanki bir otel kompleksine gelmiş gibi hissediyorsunuz. Su ise sıcacık, duş keyfi nefis.

Aynı kibarlık ve işlerine duydukları saygı ile beni yine bilgilendirip tankın dalış bölümüne geldik. Regülatör, bis kontrolü yapıldıktan sonra tankın içine attım kendimi. Yanımda uzman dalış hocası ile tankın derinliklerine doğru paletledik. Görüntü, içinde bulunduğum atmosfer olağanüstüydü. Köpekbalıkları etrafımdan dolaşıyor, yüzlerce balık, vatoz etrafımda tur atıyordu. Adrenalim yükseldi bir anda. Müthiş bir keyif, haz dakikaları yaşıyordum. Uzman dalış hocası o kadar profesyonel ki her dakikanın hakkını vererek belirlenmiş rotada gezdirdi beni.


 

Köpekbalıkları ile dalış maceram ve bu nefis tecrübe 30 dakika sürdü, bu 30 dakika nasıl geçti anlayamadım bile. Ama üstümden, altımdan, yanımdan geçen köpekbalıkları, yüzlerce rengarenk balık, vatozlar… Muhteşemdi.

Dalış sonrasında yine soyunma kabinine gittim, sıcacık bir duş aldıktan sonra dalış eğitmenleri ile tekrar buluştum. Kahvemizi içtikten sonra vedalaştık. Bu arada köpekbalıkları ile dalış sırasında çekilen fotoğraflar ve video kaydı bir cd içerisinde size teslim edilmekte ve bu ödediğiniz ücrete dahil.

Birde bu dev tankta çok ama çok şanslı bir dev Caretta Caretta bulunuyor. Adı Kerata. İsrail'de 11 yıl önce balıkçı ağlarına takılmış, ön iki ayağı kesilmiş. 1 sene önce İstanbul Akvaryum'un şefkatli aile ortamına getirilmiş. Burada bulunan Caretta Caretta Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi görevlileri tarafından el üstünde tutuluyor. Ve dediklerine göre çok yaramazmış, bundan dolayı adını Kerata koymuşlar.

Sonuç olarak İstanbul içinde hafta boyunca stres dolu bir koşuşturma, çalışma hayatının verdiği yorgunluğu bir hafta sonu için kendinize İstanbul Akvaryum ödülü vererek unutabilirsiniz. İstanbul'un istisnai keyif noktalarından biri olan İstanbul Akvaryum'a ilk girdiğiniz andan itibaren içinde yürüyüp gezeceğiniz bu büyülü dünya sizi çok keyiflendirecek. Hemen bu hafta sonu için planlamanızı yapın, keyif noktanız Florya'da sizi beklemekte. Kapısında İstanbul Akvaryum yazmakta…

İstanbul Akvaryum canlıları ile ilgili bunları biliyor muydunuz?

• İstanbul Akvaryum'da Amazon Yağmur Ormanı alanında yaşayan kırmızı karınlı piranalar, en çok ilgi gören canlılar arasında. Sürüler halinde dolaşıyor ve avlanıyorlar. Sudaki bir damla kan kokusunu 2 kilometre uzaktan algılayabiliyorlar.
• Akvaryumun en büyük tankı olan Ana tank içerisinde yaşamını sürdüren Limon Köpekbalığı akvaryumun en büyük canlısı... Ortalama ömrü 25 yıl olan Limon Köpekbalıkları bu süre boyunca ne dinleniyor ne de uyuyorlar. Çünkü bu canlılar yüzdükçe solungaçları sudaki oksijeni vücutlarına geçirebiliyor, durdukları zaman solungaçları bu işlevi yerine getiremiyor ve okjisensiz kalıp hayatlarını kaybediyorlar.
• İstanbul Akvaryum'da Karadeniz Alanı'nda görebileceğiniz Rus mersinleri dinazorlar zamanından günümüze gelen nadir balık türlerinden, siyah havyarı ile ünlü. Rus Mersinleri'nin iskeletleri kemik ve kıkırdaktan oluşuyor, kemiksi pulları var.
• İstanbul Akvaryum'da zehirli deniz canlıları olan anemonların (et yiyen deniz bitkisi) içinde yaşayabilen nadir balıklardan biri olan palyaço balıklarını da görebilirsiniz. Herhangi bir balık dokunduğunda salgıladığı toksik madde ile zehirleyip içine çeken anemonların salgıladığı zehir dünyada bir tek palyaço balıklarının derisinden geçemez. Palyaço balıkları küçük gruplar halinde yaşıyor ve popülasyondaki dişi birey ölürse erkeklerden biri dişiye dönüşebiliyor.
• İstanbul Akvaryum'da görebileceğiniz Orfozlar genellikle cinsiyet değiştiriyorlar, hayatlarının belirli dönemlerinde erkek ya da dişi olabiliyorlar.

RAKAMLARLA İSTANBUL AKVARYUM

- 138 milyon TL + KDV İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 30 milyon TL+ KDV İstanbul Akvaryum olmak üzere toplam 168 milyon TL + KDV'lik yatırım,
- Yatırımı İstanbul Akvaryum tarafından karşılanan 5 milyon $ bedelinde balık ve kara canlısı transferi,
- Toplam 64 adet tank, 
- Yaklaşık 100 dönüm arazi içerisinde, toplam 22 bin m2'lik 2 katlı dev proje, 
- Sadece İstanbul Akvaryum'a ait 1.200 araçlık 32 bin m2'lik otopark alanı, Alışveriş ve Yaşam Merkezi tamamlandığında toplam 2.600 araç kapasiteli otopark alanı, 
- 6.000 m2'lik ziyaretçi alanı, 
- Karadeniz'den başlayıp Pasifik'e kadar uzanan 1,2 kilometre uzunluğundaki, özel temalı gezi güzergâhı, 
- Birbirinden ilginç türlerin bulunduğu yaklaşık 1.500 çeşit, toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısı,
- 2 adet 15 kişilik 6 akslı 5D sinema salonu, 7 ayrı film izleme seçeneği, rüzgâr, sis, su gibi efektler yaşatan sıra dışı sistem,
- İstanbul Akvaryum içerisinde 470 m2'lik alana sahip hediyelik eşya birimi,
- Gezi güzergâhı üzerinde 3 kafe, 
- Bir tarafı Panama Kanalı manzaralı, diğer tarafı deniz manzaralı 1 adet restoran,
- Tam teşekküllü hayvan hastanesi ve laboratuvar alanı bulunmakta.

İstanbul Akvaryum hakkında daha detaylı bilgi almak için sitesini ziyaret edebilirsiniz

http://www.istanbulakvaryum.com/

Köpekbalıkları ile dalış videomu ise aşağıda izleyebilirsiniz.