BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

Günümüzden 1500 yıl önce bu toprakların sahipleri günlük hayatlarında olan bitenleri o zamanki muhteşem mozaik tekniğiyle tarihe kazımışlardı biliyormusunuz..İşin ilginç tarafı o zamanlar bu teknik din, mitoloji yada olağanüstü kavramlar için nakş edilirken ilk defa günlük hayatlarına dair çalışmaları bu mozaiklerde ortaya çıkarmışlardı. Bunun için sadece yapmanız gereken sultanahmet'te bulunan ve pek fazla kimsenin uğramadığı ama bir şaheser niteliğinde bulunan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi'ne uğramanız ve tarihte 1500 yıl öncesine gitmeniz..

1912 yılında İstanbul'da çıkan o korkunç yangın bir çok mahalleyi ve evi kül etmişti. Yangın söndürüldükten sonra tesadüf sonucu Büyük Saray Mozaikleri ortaya çıktı. Muhteşem bir işçilik ve dönemin sivil hayatını tasvir eden bu mozaiklere paha biçilemiyor. Yapılış tarihleri M.S 450-550 arası olan bu mozaikler 1872 metre karelik bir alana yapılmış. Yaklaşık olarak 80 milyon parça mozaikten oluşan bu şaheser mozaik topluluğu ziyaretçilerini tarih içinde enfes bir yolculuğa çıkarmakta.


 

Müzenin girişi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nındaki Arasta Pazar'da yer almakta. Müze binası, üzerineSultanahmet Camii Çarşısı'nın yapıldığı Büyük Saray'ın (Bukaleon Sarayı), tabanı mozaiklerle kaplanmış olan peristil (ortası açık sütunlu avlu) bölümünün kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Peristilin diğer bölümlerine ait mozaikler de bulundukları yerden müze binasına getirilmiş.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne bağlı olarak açıldı, 1979 yılında Ayasofya Müzesi'ne bağlandı. 1982'de Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Avusturya Bilimler Akademisi arasında yapılan bir anlaşmayla gerçekleşen son restorasyonun 1987'de bitmesiyle, müze bugünkü halini aldı.

Bu mozaikler topluluğu, geç antik çağdan bugüne ulaşabilen en büyük ve çeşitli peyzaj betimlemelerinden biri. Hayatta kalan mozaik parçalarında 150 insan ve hayvan figürü kullanılarak anlatılmış 90 farklı tema bulunmakta. Doğa ağırlıklı resimler açık havada çoban yaşamı, iş yapan köylüler ve avcıların cesareti gibi konular işlenmiş. Oyun oynayan çocukların, yabani ya da çayırda otlayan hayvanların yanı sıra, mitolojik hayvan hikâyelerinde ya da masallarda yer alan düşsel yaratıklar da canlandırılmış. 

Müze içerisinde aynı zamanda bir hediyelik eşya bölümü var. Pazartesi günleri dışında haftanın geri kalan 6 günü boyunca ziyaret edebilirsiniz. Müze kart geçmekte.

Ne zaman boş bir zamanım ve vaktim olsa bu müzeye gider, mozaikler arasında kaybolurum. Genelde erken saatlerde gider ve rahat rahat dolaşırım 1500 yıl önceki hayatın içinde. Devrin mozaik üstadlarına bir kez daha hayran kalır ve dilimi yutarım.

Her zaman söylerim, meşhur Kariye Müzesinin yanında bir evlatlık gibi duran Büyük Saray Mozaikleri Müzesi gittiğinizde günümüzden 1500 yıl önceki Bizans sakinlerinin yaşantısı hakkında verdiği bilgilerle sizi şaşkınlığa uğratacak. Kapın sırtçantanızı ve adımlayın bu muhteşem mozaikleri görmeye..Emin olun memnun kalacaksınız