2 FOTOĞRAF ARASINDAKİ GİZLİ TARİH..

2 FOTOĞRAF ARASINDAKİ GİZLİ TARİH..

Thomas Allom adını duyan var mıdır acep..Tarih ve mimarlık okuyanların dışında pek duyan yoktur sanırım. Gülhane'den Alay Köşkü'ne doğru belki binlerce defa adımlamış veya o yoldan geçmişsinizdir. Alay Köşkü zaten başlı başına bir gezilecek ve dinlenilecek hikaye taşır bünyesinde..O hikayeyi daha sonra başka bir yazımda anlatacağım zaten ama biz kaldığımız yere dönelim hadi..

Thomas Allom  1804 doğumlu İngiliz mimar ve ressam. Kraliyet Akademisi mezunu. 1834-1836 yılları arasında mimarlık bilgi ve görgüsünü artırmak amacıyla uzun bir yolculuğa çıktı. Bu yolculuk kapsamında, II. Mahmud döneminde İstanbul'dan başlayıp Anadolu, Suriye ve Filistin'i gezdiği, buralarda resimler yaptığı bilinmekte. Bursa, Manisa, Bergama, Efes, Pamukkale'den de resimler bulunduğu bir albümü var.

Allom, gördüklerini güzel ve canlı şekilde, ayrıntılara önem vererek tasvir eden bir resim ustası. Ressamın yerinde çizdiği gerçekçi desenler, İstanbul'un binaları, manzaralar, insanları ve bunların kıyafetleri ile Batı'ya Osmanlı'yı tanıtıyor. Bugün bu resimlerin çoğu birer belge niteliğinde İşte Allom yine bir sabah tuvalini ve fırçasını alıyor, Gülhane yoluna çıkıyor ve Alay Köşkü önüne konumlanıyor, saatlerce gördüklerini tuvale aktarıyor ve aşağıdaki resim ortaya çıkıyor.

 
 

Bir İstanbullu elinde bir sopa birbirlerini hırpalayan köpeklere vurmakta, Osmanlının yeni düzenli ordusunun ilk temsilcileri sokaklarda, Bab-ı Ali kapısından ilerleyen bir askeri kortej..

Ve bu tablonun yapışılışından yaklaşık 180 yıl sonra, aynı yerde ben, elimde fotoğraf makinası ile fotoğraflıyorum caddeyi;


 

Dikkatli gözler fark edecektir, o zamandan bu zamana Alay Köşkü yolu yükselmiş, attığımız asfaltlardan dolayı, zemin teknolojiye yenilmiş. Bab-ı Ali arkasındaki tarihi surda yok artık..Her gün burayı adımlayan bizler belki de hep tarihi yarımada üstüne gezme planları yaparken Thomas Allom yukardan izlemekte buradan geçenleri, belki de onun tam tuvalini attığı noktada birisi cep telefonuyla konuşuyor, yada sevgililer aşklarını ilan ediyor yada biri sigara içiyor ama o tuvalin tarihe bıraktığı fark hep aynı kalıyor…