İZNİK ÇİNİLERİNİN MUHTEŞEM ZARİFLİĞİNİ BURADA İZLEYİN…

İZNİK ÇİNİLERİNİN MUHTEŞEM ZARİFLİĞİNİ BURADA İZLEYİN…

İZNİK ÇİNİLERİNİN MUHTEŞEM ZARİFLİĞİNİ BURADA İZLEYİN…

Efendim, 'Strolling Through Istanbul(1972). 'Classical Turkey', 'Strolling Through Athens' ve 'Strollig Through Venice' gibi yirmiden fazla gezi kitabına imza atan İrlanda'lı gezi yazarı John Freely, Tahtakale'de bulunan Rüstem Paşa Camii için şunu der: ''Mimar Sinan'ın yaptığı büyük vezir camilerinin en güzellerinden biridir.'' 2007 yılında ABD'nin önde gelen haftalık dergisi NEWSWEEK tarafından ''Avrupa'nın en güzel camisi'' seçilmiştir. İznik çinicilik örneğinin had safhaya ulaştığı bu muhteşem cami Mihrimah Sultanın eşi Rüstem Paşa'ya duymuş olduğu büyük aşkın belki de göreceli bir simgesidir. Kanuni'nin sadrazamlarından Rüstem Paşa için ölümünün ardından eşi Mihrimah Sultan tarafından 1561 yılında yaptırılan bu cami, İznik çinilerinin en muhteşem örneklerini sunar gelen ziyaretçilere. Adeta bir İznik Çini müzesinde geziyor gibi hissedersiniz kendinizi.


 

Ama maalesef böyle nefis bir camiyi bilmeyen hiç bilmez, çünkü girişini dahi bulmanız için en ufak bir tabela yoktur. Sadece Tahtakale curcunasına girdiğinizde, yüzyıllık eski dükkan'lar arasında ufacık bir kapı dikkatinizi belki çeker; işte giriş kapısı burasıdır.


 

Ve işin ilginç tarafı, cami Rüstem Paşa Camisi olarak yaptırılmış olsa bile ona ithaf edilen bir yazıt ya da kitabe dahi konulmamıştır. Burası öyle bir camidir ki içeriye girdiğiniz anda masmavi İznik çinilerinin oluşturduğu bir denize düşersiniz. En güzel çini oluşumları burada yapılmıştır. Burayı hala görmediyseniz en kısa sürede bir Eminönü, Tahtakale, Mercan turu yaptığınızda uğrayın derim. Tarih sayfalarında meşhur sadrazam Rüstem Paşa ve Mihrimah Sultan'ın aşk hikayesini de okuyup giderseniz ne ala…Belki de İznik Çinilerindeki o aşkla yoğrulmuş harcı duyabilirsiniz nefesinizde…