MAVİ CAMİ , YA DA DÜNYANIN 6 MİNARELİ TEK CAMİSİ DESEM…

MAVİ CAMİ , YA DA DÜNYANIN 6 MİNARELİ TEK CAMİSİ DESEM…

MAVİ CAMİ , YA DA DÜNYANIN 6 MİNARELİ TEK CAMİSİ DESEM…

Evliya Çelebi, meşhur seyahatnamesinde Sultanahmet Cami için ''kutsal gecelerde altı minare 12 bin lambayla aydınlatıldığında tutuşmuş yanan servi ağaçlarına benziyor'' diye yazar. Evet, dünyanın 6 minareli tek camisidir Sultanahmet Cami.


 

Efendim, tarih koridorlarına dalalım şimdi ve 1610 yılına gidelim hadi. O zamanlar Mekke'de bulunan Kabe Cami dünya üzerinde bulunan altı minaresi olan tek camidir. Sultan 1.Ahmet öyle bir cami yaptırmak ister ki tarihi yarımadaya, tam 6 minaresi olsun ister. Fakat ulema sınıfı şiddetle karşı çıkar buna, tüm İstanbul'da halk açıktan açığa bunu söyler durur. Lakin Sultan isteğinden vazgeçmez, ısrar eder. En sonunda bu ısrar ulema sınıfının ayaklanmasına kadar gider. İstanbul bir cami için ısınmaktadır artık…

O zamanlar bu bölgede Sadrazam 2.Murat, Semiz Ahmet Paşa gibi paşaların konakları bulunmaktaydı. Sadrazamlarla konuşan padişah, yapmak istediği bu cami'den bahsetti. Konaklar ve arsalar uygun bir dille paşaların elinden alındı ve yeni yerler tahsis edildi. Ama paşalarda bundan pek memnun olmadı. İstanbul artık ateş almak üzereydi. Derken; 
Sultan Ahmet birden dahiyane bir fikir bulur, masraflarını kendi üstlenmek şartı ile Mekke Camii'ne yedinci minareyi eklettirir. Sorun çözülmüştür. Devrin meşhur süslemelerine imza atan iznik çinileri yine bu şaheserde de kendini ortaya çıkarmıştır. Yalnız iznik çinilerinin hazırlandığı fırınlar sadece bu cami için iznik çinisi üretmesi emrini almış ve uzun zaman ülkede iznik çinisi sıkıntısı baş göstermiştir.


 

Caminin mimarı ise Mimar Sinan'ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa'dır. Tüm tarih kitaplarında Sultanahmet Cami olarak geçen bu muhteşem eser, halk arasında Mavi Cami olarak adlandırılır. Neden böyledir tam olarak bilinmez ama 260 penceresi ve 21 bin 43 iznik çinisi ile muhteşem bir gün ışığı alan Sultanahmet Cami belki de bundan dolayı bu ismi almaktadır.


 

Evet efendim, kısaca hikayesi ve dünyanın 6 minareli tek cami olma özelliğinden dolayı kesinlikle gidilmesi ve görülmesi gereken yerdir Sultanahmet Cami. Hatta cami gezinizden sonra F kapısından çıkıp Arasta Bazaar, sonrasında Büyük Saray Mozaikleri Müzesi gezisi yapabilir ve çok keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Belki de sizinle orada karşılaşabilir, bir çay keyfi yaparız.