MERSİN VE ADAM KAYALAR…

MERSİN VE ADAM KAYALAR…

Baba tarafım Mersin'li ve benim de çocukluğum Mersin'de geçti. Bu şehri adım adım çok dolaştım, ilk gençliğe Mersin sokaklarında adım attım, birçok arkadaşım burada yaşamakta, 1993 yılında üniversite okumak için ayrılmıştım Mersin'den… O zamandan bu zamana çok büyüdü, gelişti Mersin. Mersin'in birçok tarihi yerine gitmiştim ama hep içimde kalan bir yer vardı ki en sonunda bu yaz Likya Yolu yürüyüşüne başlamadan önce Mersin ziyaretimde oraya da gittim, ADAM KAYALAR…
 

Mersin Üniversitesi'nde okuyan ve çok sevdiğim arkadaşım Özkan her zamanki gibi muhteşem bir misafirperverlik ile karşıladı beni Mersin'de. 1 günlük kısa bir dinlenme ardından sabah yollara düştük, amacımız Erdemli ilçesinde Şeytan Deresi Vadisi'nin sarp yamaçlarına M.Ö 1. ile M.S. 2. yüzyıl arasında yapıldığı tahmin edilen büyük boyutta insan kabartmalarına sahip "Adam Kayalar" a gitmekti.

Sabahın erken saatlerinde atladık minibüse, Kızkalesi son durağımız oldu. Oradan yaklaşık 5 km kuzey'de bulunan Adam Kayalar'a adımlamaya başladık. Mersin sıcağı kendini göstermeye başlamıştı. Yoldan geçen tek tük araba ya var ya yoktu. Yaklaşık 30 dk kadar yürüdükten sonra arkadan gelen ufak bir kamyonete el kaldırdım, biraz tereddütle dahi olsa durdu kamyonet, hurda eşya toplayan bir aile… arka taraf dolu ama binebilirseniz atlayın arkaya dedi, Özkan ile ben atladık arka tarafa, arka taraf demir, saç, bakır dolu, bir yanlış hareket bir tarafımızın kesilmesi demek. Ama Mersin sıcağında püfür püfür yol almanın da tadı farklı tabi ki…


 

Adam Kayalar mevkinde kamyonetten atladık, bizi buraya kadar getiren bu emekçi aile ile fotoğrafımızı çekildik, helalleştik, ve sapaktan yaklaşık 2 km kadar tekrar yürümeye başladık. Yol traktör yolu, ulaşım zor, Adam kayalar tabelasına geldiğinizde ise her şey yeni başlıyor, çünkü bu kabartmaların olduğu yere inebilmek gerçekten çok zor, çok dikkat istiyor. Çok dik kaya yerleşiminden inmeniz yaklaşık 30 dk falan sürmekte.


 

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu yapmış olduğu bir röportajda Adam Kayalar'ın, Anadolu'nun hiçbir yerinde örneği bulunmadığını söylemişti.

Mersin'in önemli turizm merkezlerinden Erdemli'ye bağlı Kızkalesi Mahallesi'ne yaklaşık 5 kilometredeki Şeytan Deresi Vadisi'nde bulunan Adam Kayalar; 9 niş içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı kabartması olan bir bölge.


 

Adam Kayalar bölgesi o zamanın kutsal alanı seçildiği için kayalara o dönemin ileri gelenleri ya da komutanların ailesi ve çocuklarının kabartmaları minnet duygusundan dolayı yapılmış. Anadolu'da bu kadar kabartmayı bir arada görebileceğiniz hiçbir alan yok. Kabartmalar yaklaşık 250 yılda yapılmış, bölge kutsal olduğu için dönemler boyunca sürekli kayalara kabartma yapılmış, aralarındaki sitilistik değişimi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Burada yaşayanlar bu bölgede özellikle yerleşim kurmuş çünkü Sahilden iç bölgelere giden vadi yollarını rahatlıkla buradan kontrol edebiliyorlarmış. Yine buranın yukarısında yer alan yerleşim yerlerinde tepenin bir surla çevrili olduğunu görüyoruz. İçerisinde çok sayıda yapı bulunan bir askeri garnizon olduğu anlaşılıyor. Bu garnizon, yolları kontrol eder. Helenistik dönemde bunun gibi hat boyunca çok sayıda kale vardır.
 

Kabartmalar gerçekten olağanüstü güzel, nefesim tutuluyor izlerken… binlerce yıllık bu kabartmaların belki de yok olmama sebebi ulaşımının bu kadar zor olması, iyi ki bu kadar zor bunlara ulaşmak diye düşünüyorum.


 

Bu kabartmalar M.Ö.4.yy'dan Roma'ya kadar uzanan zaman dilimi içinde yapılmış olduklarını göstermekte. Ve bu tablolar içinde en çarpıcı olanı, hüzünlü bir anı yansıtan, askerin karısına ve kız çocuğuna veda ettiği sahne. Geri dönmediği anlaşılan bu asker, bu kabartmayla ölümsüzleştirilmiş.


 

Ağzım kulaklarımda Adam Kayalar gezisini yaptıktan sonra Özkan ile geri dönüş hazırlığına başladık. Bu arada biz gezerken sadece 3 kişi vardı burayı gezen, yani insanlar Kızkalesi'ne kadar gelip, buraya gelmiyor, belki de bilmiyor bile. Yine zahmetli bir tırmanıştan sonra yollara düştük.


 

Kızkalesi sahile geldiğimizde sıcaklık iyice artmıştı, kısa bir deniz molası verdik. Sonrasında Mersin yollarına düştük. Uzun lafın kısası; Mersin günlüklerinize kesinlikle Adam Kayalar kabartmalarını koyun, her bir kabartmanın hüzünlü hikayesine kulak verin, orada; sizleri bekliyorlar…