FETHİYE GEZİ NOTLARI

FETHİYE GEZİ NOTLARI

#erdemgursesilelikyayolu başlangıcından önce çıkış noktam Fethiye'de dolu dolu 4 gün geçirdim, adım adım dolaştım bu nefis tatil beldesini. Her kent, her deniz bir renkle anılsaydı Fethiye'ye turkuvaz yakışırdı. Turkuvaz yeşile çalan mavi demek ve Türk'ten üretilmiş, Türk çinilerinin mavisinden. İşte mavinin bu en güzel tonu gelip Fethiye'de Ölüdeniz'e oturmuş. Ölüdeniz'de dünyanın başka bir yerinde asla göremeyeceğiniz bir turkuvaz yakalarsınız. Mavi desen mavi değil, yeşil desen yeşil değil, anlatması çok zor… iyisi mi siz Fethiye'ye gidin ve kendi gözlerinizle görün, inanın ne demek istediğimi anlayacaksınız


 

Antik çağda Telmessos kahinler kenti olarak ünlenmişti. Eski kent kalıntıları bugün de izlenebiliyor.

Çalış Plajı'nın Caretta Caretta kaplumbağalarının önemli üreme sahalarından biridir.

Metrelerce yükseklikteki kaya blokları üzerinde dizilmiş görkemli kaya mezarlarının ve adeta dantel gibi işlenen lahitlerin eşsiz bir Açıkhava müzesi görünümü yarattığı Fethiye'de, şehrin simgesi olarak kabul edilen AMİNTAS MEZARI ilk gözünüze çarpan eser oluyor.


 

M.S.4.yy'da Telmessos kentinin yöneticisi olan Kral Amintas'ın anısına yapıldığı düşünülen bu mezarın yanısıra, güneyindeki tepe üzerinde Aziz John Şövalyeleri tarafından yapıldığı söylenen kalenin kalıntıları var.


 

Fethiye merkezinde yapacağınız geziniz sırasında görebileceğiniz en eski eserlerden biri, postane yanındaki Hükümet Konağı bahçesinde yer alan ve üzerindeki savaşçı kabartmalarıyla dikkat çeken lahit. M.Ö.4 yy'a tarihlenen bu lahit türünün bilinen en büyük örneği.
 

Ayrıca, kazılar sonucunda ortaya çıkarılan Telmessos amfi tiyatrosu erken Roma dönemine tarihlenmekte ve 5000 kişi kapasiteli yapının Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı bilinmekte. Ben gittiğimde tadilat çalışmalarından dolayı gezemedim

Dünyadaki endemik sığla türleri arasında yer alan Altingiaceae familyasında bulunan Anadolu Sığla Ağacı sadece Fethiye'de yetişir.

FETHİYE MÜZESİ

Kesinlikle ama kesinlikle gezmeniz gereken Fethiye Müzesi tam bir tarih yolculuğu yaşatıyor insana. Burada yine M.Ö.3.binden başlayarak Bizans dönemi sonuna kadar tarihlenen eserler sergilenmekte.
 

DÜNYANIN 3 DİLİ-LİKÇE, GREKÇE, ARAMİCE- TEK YAZITI OLAN LETOON YAZITI VE DÜNYA ÜZERİNDE BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK, BU MÜZEDE SERGİLENMEKTE.

Bu yazıt 1973 yılındaki kazılarda ortaya çıkarılmış. M.Ö.338 yılına tarihlenmekte.
 

Kaunos Kybelesi


 

Bu mozaik ise antik çağın önemli din merkezlerinden biri olan Letoon'da kutsal alandaki Apollon Tapınağında taban süslemesi olarak yapılan mozaik. Ortasındaki güneş motifi ışık ülkesi Likya'yı, sağdaki Lyra betimlemesi Tanrı Apollon'u, soldaki ok sadağı ve yay ise Tanrıça Artemis'i sembolize ediyor. Helenistik döneme tarihlenen bu muhteşem mozaik, korunması için müzeye taşınmış ve Letoon'a ise alındığı yere kopyası yerleştirilmiş.

İlçe merkezinde bulunan ŞEHİTLER ANITI ise 2001 yılında açılmış. Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşları, Kıbrıs ve Kore Şehitleri anısına dikilmiş. Kaideyi çepeçevre saran rölyefler bu savaşlarda şehit olan askerlerimizi betimliyor.


 

Antik mezarlardan Fethiye manzarası
Yine ilçede mezarlara çıkarken tam yolun ortasında tarihi bir lahit bulunmakta, bunun aynısından Kaş'ta da görmüştüm.


 

PLAJLAR

Fethiye merkezde en tanınan plajlar Çalış ve Karagözler plajı. Çalış plajı körfezin açığında yol kıyısında uzun (5 km) dar kumsallı bir plaj. İyi rüzgar alıyor ve sörfe çok uygun. Plaja çok sayıda çok sık otobüs ve minibüs seferi var. Yol ve kumsal boyunca çok sayıda otel var. 1. Ve 2. Karagözler plajları ise Fethiye içinde sayılabilir. Rüzgarlı havalarda bile dalgalı olmayan bir denizi var. Ölüdeniz ise apayrı bir başlık altında yazılması lazım.

ÖLÜDENİZ

2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen eşsiz Ölüdeniz'de 950 hektarlık alan Kumburnu Tabiat Parkı adıyla koruma altına alınmış bir sit bölgesi durumunda.


 

Zaten Likya Yolunu yürümek isteyenler ilk önce Ölüdeniz'de kısa bir dinlenme yapar, sonra yollara düşer. Ölüdeniz hakkında uzun uzun yazmak istemiyorum, zaten herkes bilir, burada kesinlikle yapmanız gereken tek aktivite yamaç paraşütü. Babadağ ki 1950 mt. Fethiye'den yaklaşık 1 saat kadar uzaklıkta, buradan yamaç paraşütleri havalanıyor, 30 dk ile 1 saat arasında değişen sürelerle havada kalıyorsunuz ve sonunda Ölüdeniz'İn tam ortasına sahilin oradaki toplanma yerine iniyorsunuz. 
Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu gibi noktaları zaten Likya yolu parkurunda anlatacağım için buraya yazmıyorum. Son olarak, her deniz bir renk ile anılsaydı, Fethiye'ye turkuvaz yakışırdı diye yazmıştım. Her 2 kişiden biri İngiliz vatandaşı olan, caddelerinde Türkçeden çok İngilizce konuşulan, tarihi ve hayatım boyunca bu kadar temiz koyları başka hiçbir yerde görmediğim denizi ile sizi bekler Fethiye; hiç vakit kaybetmeyin, şimdi yola çıkın

Yamaç Paraşütü için GRAVITY iyi bir tercih. Güzel bir atmosferde, tam sahilin önünde yer alan nezih ama ekonomik bir restaurant seçiminde ise BELLA & GUSTO'yu tavsiye ederim. Sahibi Derya Bey çok misafirperver ve müşterilerine karşı çok ilgili bir işletme sahibi. 
www.bellagusto.com