ZONGULDAK GEZİ NOTLARI

ZONGULDAK GEZİ NOTLARI

Siyah Akar Zonguldak'ın Deresi, Yüz Karası Değil, Kömür Karası, Böyle Kazanılır Ekmek Parası… Orhan Veli'nin bu şiiri aslında Zonguldak demek bana göre. Çünkü Zonguldak denilince ilk aklımıza gelen şey kömür ve kömür madenleri oluyor. Bende Zonguldak gezimde bu tecrübeyi yaşadım.

http://www.erdemgurses.com/zonguldak_kozlu.html

Oysa Zonguldak zengin bir tarihi geçmişi olan, göz alabildiğince yeşili, bin yıllık mağaraları, doğal ve tarihi güzellikleriyle görülmeye değer bir il. Aslında yapılanması da çok ilginç olan bir yerleşim yeri. Zonguldak eşittir merdiven demek. Dik rampa ve tepelere yerleşim kurulmuş. Bu şehre gittiğinizde aklınızda olan tüm mimari prosedürleri bir kenara atın. O kadar ilginç ama bir o kadar da şaşırtıcı ev manzaraları sizi bekliyor olacak. Örneğin bir apartmanın giriş kapısını görüyorsunuz, tepeden merdivenle girişi yapılmış. Tamam giriş katı budur diyorsunuz ama apartmanın arka tarafına bir bakıyorsunuz ki aslında o gördüğünüz merdivenli kapı apartmanın 4.katı. Yani apartmanın giriş katı aslında bu arka taraftan yapılıyor. O merdivenli olan bölümü ise kestirme giriş olarak yapılmış. Dedim ya evlerin bu merdivenli halleri çok ilginç gelecek size.


 

Oldukça engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan Zonguldak topraklarının önemli bir bölümünü, akarsu vadileriyle yer yer derin bir biçimde parçalanmış alanlar ve orta yükseklikteki dağlar oluşturmakta. Kent yılın her mevsiminde bol yağışlı bir iklime sahip. Mayıs - Ağustos ayları arasındaki ortalama deniz sıcaklığı 20 derece. Kent Karadeniz kıyısına kurulduğundan uzun bir sahil kesimi bulunmakta. 80 km'lik kıyı şeridi boyunca çok sayıda doğal plaj ve kumsal bulunmakta. Doğu yönünden itibaren Sazköy, Filyos, Türkali, Göbü, Hisararkası, Uzunkum, Kapuz, Karakum, Değirmenağzı, Ilıksu, Kireçlik, Armutçuk, Karadeniz Ereğli, Mevreke, Alaplı ve Kocaman mevkiileri yaz boyunca yöre halkının akın ettiği kumsallar.

Zonguldak kent merkezi ise bugüne kadar gördüğüm pek çok şehirden daha sakin, az sosyal ve günü erken bitiren bir merkez konumunda. Şehir ufacık, iki ana caddesi bulunmakta. Şehrin her yeri kömür ve madenci heykelleri ile dolu. Bu çok normal çünkü Zonguldak eşittir kömür ve madenci demek.


 

Genelde şehir halkı ve buraya gelen ziyaretçiler çevrede bulunan mesire yerlerine gitmekte, yayla ve dağlara çıkmakta. Zonguldak şehir merkezinde yapılacak pek bir etkinlik yok. Gezi noktaları ise sınırlı. Şehri yürüyerek 5-6 saat içinde tamamen gezebilirsiniz.


 

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden dolayı burada okuyan öğrencilerin şehre kattığı bir heyecan ve sosyalleşme var. Ama bu sadece öğrencilerin kendi içlerinde oluşturduğu bir sosyalleşme. Halk pek buna dahil olmuyor. Aşağıda gördüğünüz fotoğrafta İstanbul Parkı var. Yorum yazmıyorum. Genelde halk bu parkın bulunduğu hatta yer alan yürüyüş yolunda spor yapıyor, yürüyüşünü yapıyor. Demirpark AVM ise şehrin tek alışveriş merkezi. Şehir halkının akın ettiği yer. Bu çok normal çünkü başka avm bulunmuyor şehirde. Zonguldak seyahati yapmayı planlıyorsanız seyahatin asıl kısmının Zonguldak iline sadece 50 km uzaklıkta olan Karadeniz Ereğli ilçesine yapmanızı tavsiye ederim çünkü gezilecek tüm ana noktalar bu ilçede bulunmakta. Bununla ilgili gezi notumu yine sitemde okuyabilirsiniz.