MOSKOVA GEZİ REHBERİ

MOSKOVA GEZİ NOTLARI

Çok istediğim bir seyahat destinasyonu idi Moskova ve Kızıl Meydan'da doyasıya adımlamak, Moskova sokaklarında kaybolmak... Fakat bir türlü para ve zaman ayıramıyordum. Bir gün mail kutuma düşen Pegasus Havayolları'nın promosyonlu uçak bileti kampanya haberi ile anında Moskova uçak biletimi aldım. Normal fiyatından yaklaşık %35 indirimli olarak aldığım uçak biletinden sonra geriye tek şey kalmıştı, sırtçantamı hazırlamak...


 

Mart başında gittiğim Moskova'da 5 gün kaldım. Couchsurfing sitesinden kalacağım evi ayarladım, cs arkadaşım ile doya doya adımlama ve keşfetme imkanı yaşadım bu muhteşem şehri. Mart başında gittiğimden hava çok soğuktu, kar yağışı vardı. Ama bu bile ayrı bir güzellik geldi Moskova seyahatimde. En çok seyahat edilmek istenilen bu şehir benim seyahat ettiğim şehirler arasında sanat ve kültürü açısından en başta yer alan bir şehir oldu.

ERDEM'DEN MOSKOVA TÜYOLARI

Moskova'ya seyahat etmek istiyorsunuz ama herkes farklı bir şey söylüyor, bir çok gezi forumunda farklı gezi notları yazıyor, yok ingilizce konuşmuyorlar, yok ben rusça bilmiyorum, yok pahalı şehir v.s. Evet maalesef bunların hepsi doğru ama hiçte kafaya takılacak bir mevzu değil.


 

-İngilizce konuşmuyorlar, nasıl anlaşacağım?

Moskova'da neredeyse kimse ingilizce konuşmuyor. Sadece şanslıysanız genç nesilden tek tük ingilizce konuşan var. Bunun sebeplerinden başta geleni aşırı milliyetçi olmaları. Evet, tıpkı Fransa'da neredeyse ülkenin yarısının ingilizce bilmesine rağmen sadece fransızca konuşması gibi bir şey bu. Ama buna rağmen rus halkı çok yardımsever. Her defasında sadece gideceğim yeri metro haritasında gösterdim, çünkü sizde kaybolacaksınız bu metro olayında, hiç tasalanmayın. Her zaman yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaklar.

-Ben rusça bilmiyorum?

Bende bilmiyorum. Ve rus alfabesi gerçekten çok zor. Ama iki gün içinde elinizde metro haritası ve duraklarda yazılanları okumaya başladığınızda hem yapılan anonslardan, hem de metro ve haritada yazılanları karşılaştırdığınızda yavaştan alışıyorsunuz bu dil olayına. Ben iki gün içinde hem metro duraklarını hem de yapılan anonslardan artık alışmıştım ve yolumu tek başıma buluyordum. Unutmayın, her yol Kremlin'e çıkıyor.

-Moskova çok büyük, ulaşım olayını nasıl çözeceğim?

Moskova eşittir metro demek. Moskova metrosu dünyanın en büyük metrolarından biri ve tam 180 durak noktası var. Bu metro sistemi ile Moskova'nın istediğiniz her yerine kolaylıkla gidebilirsiniz. 5 gün boyunca sadece metro sistemini kullandım. Aldığınız tek bilet ile metrodan çıkmadan istediğiniz her noktaya aktarma yapabilirsiniz ve moskova metro duraklarının her biri sanatsal anlamda bir görsel şov sunuyor. Moskova'da son günümde sadece metro istasyonlarını dolaştım ve fotoğrafladım. İnanılmaz güzeldi.

-Vize istiyorlar mı?

Rusya bizden vize istemiyor, seyahatin en güzel tarafı bu zaten. Pasaportunuzu alın ve Moskova'nın tadını çıkarın. Bunlar dışında ise; Moskova metro haritasında tam ortasında gördüğünüz yuvarlak kahverengi hat içinde bulunan noktalar birinci derece şehir merkezi sayılıyor. Şimdi bu ne anlama geliyor? Bu yuvarlak içinde bulunan hiçbir noktada elinizde sigara püfür püfür içip dolaşamazsınız. Her köşe başında küllük veya ufak sigaralıklar var. Zaten herkesi orada göreceksiniz. O noktalarda sigaranızı için. Pasaportunuz ve kimliğiniz hep yanınızda olsun. Sık sık polis tarafından pasaport kontrolü oluyor. Genelde bu kontrolün sonucu rüşvet istemek oluyor. Hiç tasalanmayın. Sizden pasaport kontrolü yapıp para isterlerse yok deyin geçin. Çünkü siz turistsiniz ve ülkeye giriş kartınızı görüyorlar. Zaten onlar ingilizce bilmiyorlar, kısa bir sert çıkış ile pasaportunuzu alın ve yola devam edin. 2 defa bu muamele ile karşılaştım. Sonuç; avuçlarını yaladılar tabi. Şehir içinde taksi kullanmanıza hiç gerek yok. Metro ile istediğiniz her noktaya gidebilirsiniz. Ama acil olarak taksi kullanmak isterseniz akıllı telefonunuza Yandex Taxi uygulamasını indirin. Uygulamaya girin ve gideceğiniz noktayı söyleyin. Taksi ve fiyatlar konusunda bir kıyaslama seçeneği sunuyor. Taksinin modeli, plakası gibi bilgileri sunuyor. Ödeyeceğiniz tutarı size bildiriyor. Eğer onaylarsanız taksi geliyor. Buradan taksiyi çağırın. Çağırdığınız noktaya taksi geliyor. Gideceğiniz yere ulaştığınızda ödemeyi yaptıktan sonra uygulama size mesaj atıyor. Memnun kaldınız mı, size belirtilen rakamı ödediniz mi? gibi sorular soruyor. Cs arkadaşım ile gece geç vakit eve dönerken taksi çağırdık. Zaten o hep kullanıyormuş. 35 km yol gittik, 652 ruble ödedik. Bu arada 1 dolar=62 ruble idi.


 

Eğer öğrenciyseniz öğrenci kimlik kartınız yanınızda olsun. Veya Uluslar arası Öğrenci Kartı alın. Gençtur sitesinden alabilirsiniz. Öğrenci kimlik kartınızı veya student kartınızı müze girişlerinde gösterdiğinizde bilet ücretleri çok ciddi biçimde düşmekte. Mutlu olan taraf biz oluyoruz. Aşağıda linkini verdim. Daha detaylıca bakabilirsiniz.

http://indirim.genctur.com.tr/isic-uluslararasi-ogrenci-kimlik-karti

MOSKOVA METROSU

Aşağıda gördüğünüz harita meşhur Moskova metrosu haritası.


 

Elinizde bu harita olacak zaten. Ve moskova geziniz sadece bu harita ile istediğiniz her yere gitme imkanı sunacak. Havaalanına indiğinizde turizm danışma ofisinden bu haritalardan ücretsiz alın. Duraklar ingilizce ve rusça olarak yazmakta haritada. Bu kolaylık sağlamakta. Metrolarda anonslar ve gelinecek duraklar rusça anons edilmekte. Gideceğiniz durağı nokta nokta sayarak bulabilirsiniz. Moskova metrosu'nda 8 ana istasyon, 4 aktarma istasyonu var. İstasyonlar renkler ve rakamlar ile belirtilmiş ve metro duraklarında gideceğiniz noktayı renk ve rakam olarak bulabilirsiniz.


 

Metro'dan çıkmadan istediğiniz noktaya aktarma yapabilirsiniz. Moskova metrosu çok büyük ve altlı üstlü olmak üzere 3 katlı, bazı noktalarda 4 katlı. 2.Dünya Savaşı yıllarında sığınma noktası olarak yapıldığından neredeyse magma tabakasına kadar inebiliyorsunuz. Durağa geldiniz, metrodan indiniz, aktarma yapacağınız renk için bazen 3 kat yürüyen merdivenler ile yukarıya çıkıyorsunuz, bazen 2 kat yerin altına tekrar iniyorsunuz ki zaten yerin altındasınız. İki gün içinde alışacaksınız bu mevzuya. Metro biletini alacağınız makinalarda ingilizce ve rusça seçeneği var. Tek kullanım bilet 50 ruble, çift kullanım bilet 100 ruble. Zaten makinalarda bu iki seçenek var. 100 ruble verip tek geçişlik bilet almak isterseniz para üstü olan 50 rubleyi bozuk para olarak veriyor. Moskova seyahatinden önce okumuş olduğum bazı forumlarda para üstü yok gibi yazılar okumuştum ama Moskova metrosunun neredeyse yarısını dolaştım, böyle bir şey ile karşılaşmadım. Aldığınız tek bilet ile sınırsız aktarma yapabilirsiniz metro içinde. Metro istasyonu içinde karşılıklı olarak her iki taraftan trenler geçiyor. Yukarda bulunan tabelalarda oklar ile trenin hangi tarafa gideceği ve hangi renk ve numara olduğu yazıyor. Elinizdeki haritada yazan rusça ile tabelalarda yazanı karşılaştırsanız bile yolunuzu bulabilirsiniz. Kaybolmaktan korkmayın ki bu normal bir durum zaten. Metro içinde free wifi var. Ve bayağı kuvvetli. Metro içinde wifi açın, free moskova metrosuna bağlanın. Size bir kullanıcı kodu gönderecek. Bu kodu girin ve tüm moskova seyahatiniz boyunca internetin tadını çıkarın. Metro içinde çalan klasik müzikler, yolcuların yarısından çoğunun elinde okuduğu kitaplar ve her metro durağının gerçekten bir sanat eseri gibi olmasından dolayı bayağı bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Güzel şey bunlar.


 

Yinede bir şaşkınlık veya yol bulma problemi olursa istediğiniz bir kişiye sorabilirsiniz, bu konuda gerçekten çok yardımseverler. Veya metro içinde yürüyen merdivenlerin başında bir görevlinin oturduğu ufak kulübeler göreceksiniz.


 

Bu kulübelerde oturan görevliler yürüyen merdivenleri kamera ile izlemekte. Her metro istasyonunda yürüyen merdivenlerin başında bu görevlilerden göreceksiniz. Onlara sorun, elinizdeki haritada gideceğiniz noktayı söyleyin. Çok yardımcı oluyorlar.

DOMODEDOVO HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM NASIL OLACAK?

Moskova'ya uçuşlar ülkemizden bu ülkenin en büyük havaalanı olan Domodedovo havaalanına oluyor. Havaalanına indikten sonra pasaport kontrol noktasında pasaport polisi bir giriş kartı verecek size. Seyahat boyunca bu kartı kaybetmeyin. Çıkışta tekrar bu kartı vereceksiniz. Pasaportunuza giriş damgasını vuracak, klasik sorular soracak ama 5 dk falan sürecek bu soru sorma faslı. Çünkü onlar ingilizce bilmiyor, siz rusça bilmiyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza ufak bir döviz ofisi çıkacak. Orada PARA BOZDURMAYIN. Kur çok düşük, çanta kontrol noktasından sonra ana salona geçtiğinizde danışma bölümünün yanında olan döviz ofisinden paranızı bozdurun. Yanınızda dolar olsun. Bu satırları yazdığım Mart 2015 tarihinde 1 dolar=62 ruble idi. Havaalanı içinde tabelalara bakın. İngilizce ve rusça olarak yazıyor. To the city ve AEROEXPRESS yazan tabelaları takip edin. Tabelalar sizi havaalanı tren istasyonunun olduğu çıkışa götürecek. Burada AEROEXPRESS TICKET yazan gişeye gidin. Tek kişilik bilet 450 ruble.


 

Kredi kartı geçmekte. Biletinizi aldıktan sonra çıkış kapısından çıkın ve karşınızda bulunan tren istasyonu turnikelerine biletteki barkodu okutup geçin. AEROEXPRESS trenleri kırmızı renkte ve hemen karşınızda. Trene binince her kapıda veya koltuk arkasında bulunan moskova metrosu haritasını alın, Bu harita sizin eliniz ayağınız olacak. Yine aynı şekilde AEROEXPRESS hareket saatleri yazan kartı alın. Bu sayede hangi saatlerde ulaşım olduğunu bileceksiniz. Trende yer numarası falan yok. İstediğiniz yere oturun. Tren hareket ettikten sonra hiçbir durakta durmadan yaklaşık 45 dk sonra yeşil hat 2 numarada bulunan PAVELETSKAYA istasyonuna gelecek. Burası aynı zamanda AEROEXPRESS trenlerinin son durağı. Seyahatiniz bittiğinde aynı yoldan tekrar havaalanına bu yoldan geri gideceksiniz. Bu istasyona girin, metro kartınızı alın ve moskova'da nereye gitmek istiyorsanız veya konaklama yapacağınız yer nerede ise oraya gidebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta metro istasyonuna girdiğiniz andan itibaren ingilizce artık yok. Sadece rusça var. Ama trende aldığınız metro haritası hem rusça hem ingilizce olduğundan çok faydasını göreceksiniz. Dedim ya, 5 gün boyunca benim elim ayağım oldu bu harita. Benim cs arkadaşımın evi yeşil hattın sonunda olan yeşil hat 2 numarada bulunan RECHNOY VOKZAL'da idi. Ben PAVELETSKAYA istasyonuna geldim, metroya girdim ve yeşil hat 2 numara olan metro hattına geçtim. Son durak olan RECHNOY VOKZAL'da indim. Sizde bu örnek gibi istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Tren içinde tren hareket ettikten sonra yiyecek ve içecek satışı oluyor. Tadımlık şeyler alabilirsiniz.

METRO İSTASYONLARI VE GÜZELLİKLERİ

Moskova metrosunda bulunan her istasyon gerçek bir sanatsal güzellik. Buralarda bulunan resimler, heykeller, mozaik işlemeler gerçekten çok güzel. Moskova seyahatimin son gününde neredeyse bu istasyonların yarısını gezdim, her birinde farklı bir eser, resim, güzellik var. Özellikle yeşil hat 2 numarada bulunan MAYAKOVSKAYA istasyonu ve mavi hat 3 numarada bulunan PLOSCHAD REVOLYUTSİİ istasyonunu kesinlikle görmelisiniz.


 

Moskova metrosunda dolaşırken tavana bakmaktan boynunuz tutulacak. Her istasyonda farklı güzellikte resimler, mozaikler, heykeller var. Kesinlikle 1 gününüzü ya da yarım gününüzü ayırın derim.


 

MOSKOVA GEZİ REHBERİ

Moskova gezi destinasyonları arasında tarih, sanat ve kültür olarak en doyurucu şehirlerden biri. 5 günlük Moskova seyahatimde bende bu dokuya karıştım.

KIZIL MEYDAN

Mavi hat 3 numaralı PLOSCHAD REVOLYUTSİİ istasyonu veya kırmızı hat 1 numaralı OKHOTNY RIAD istasyonu veya yeşil hat 2 numaralı TEATRALNAYA istasyonuna gelin. Bu istasyonlara gelmek için metronun hangi durağında olursanız olun istediğiniz noktada aktarma yaparak gelebilirsiniz. Artık bu konuda uzmanlaşmış olmalısınız. Çıkışta karşınızda meşhur Kremlin Sarayı duvarını göreceksiniz. Benim hep hayalini kurduğum meydandayım işte. Burası çok büyük bir meydan. Meydanın ortasına gelin. Karşınızda dondurmaya benzer külahları ile meşhur Aziz Vasili Katedrali, sol tarafınızda meşhur markaların olduğu mağazaları ile ünlü alışveriş merkezi Gum, sağ tarafınızda Kremlin Sarayı, hemen sarayın önünde meşhur Lenin Mozolesini göreceksiniz. Kızıl Meydan girişine ise Diriliş Kapısından yaptığınızda tam meydanda bulunan heybetli yapıya dikkat edin. Birazdan anlatacağım zaten, Rus Tarih Müzesi. Bu müzenin önünde 2.Dünya Savaşında Almanları yenilgiye uğratan rus ordusu ve komutanlarını simgeleyen at üstünde bir heykel var. Heykele dikkat edin, atın ayakları altında gamalı haç var, çiğnedim geçtim anlamında. Bu heykelin önünde fanatik Ruslar orak çekiçli bayrak sallıyor, sabahtan akşama kadar nöbetleşe saygı duruşu yapıyor. Bende bol bol foto çekince orada bekleyen kişi koca bayrağı bana verdi ve hatıra resmin olsun dedi. Gerçekten güzel bir davranıştı, aldım koca bayrağı ve sallamaya başladım.
 

MEÇHUL ASKER ANITI

1966 yılında Moskova bölgesindeki bir toplu mezarda bulunan, ismi belli olmayan askerin naaşı Moskova'da Kremlin duvarı yanında gömülmüş. Sonra Meçhul Asker Anıtı açılmış. 7 Mayıs 1967 yılında Leningrad'daki Sönmeyen Ateş'ten meşaleyi yakıp Moskova'ya getirmişler. 8 Mayıs tarihinde ise Meçhul Asker Anıtı'nda ateş yakılmış. İşte bu ateş tam 48 yıldır hiç sönmemiş.  


 

Anıt etrafında saatte bir devriye atılıyor. Yine anıt bahçesinde üzerlerinde yıldız bulunan Rusya şehirlerinin isimlerinin yazılı olduğu mermerler var. Bunlar 2.Dünya Savaşında en çok kayıp veren yerleşimlermiş.
 

RUS DEVLET TARİH MÜZESİ

Bu müze sadece Moskova'nın değil tüm dünyanın sayılı kültür hazinelerinden birisi. Diriliş kapısından Kızıl Meydan'a girdiğinizde karşınıza çıkan heybetli yapı bu müze. Paleolitik çağdan bugüne kadar Rus tarihini sergileyen eserler muhteşem. Müze çok büyük. Gezmesi yaklaşık hakkını vererek 3 saati bulur. Bilet fiyatı tam 350 ruble, öğrenci 100 ruble. İçeri girişte paltonuzu, çantanızı resepsiyona bırakıyorsunuz. Ve çalan klasik müzik eşliğinde müzeyi gezmeye başlıyorsunuz. Burası ilk gelmeniz gereken nokta bana göre. İçerideki sergilenen eserler olağanüstü.


 

SIFIR NOKTASI

Kızıl meydan'da Kremlin Sarayı girişinde Sıfır Noktası diye adlandırılan bir nokta var. Yerde bir yuvarlak mermer. Eskiden Moskova'dan bütün şehirlere ve ülkelere olan uzaklıklar bu noktadan hesaplanırmış. Bizim Sultanahmet'te bulunan Milyon Taşı'nın aynı işlevlisi. Şimdi ise turist milleti bu noktanın ortasına geçip bozuk para atıyor arkasına ve dilek tutuyor. En komiği ise evsiz ve parasız Moskovalılar ellerinde ucunda mıknatıs bulunan sopalar ile bu atılan paraları anında topluyorlar.


 

LENİN MOZELESİ

Kızıl Meydan'a giriş yaptığınızda sağ tarafta göreceğiniz Lenin Mozelesini ziyaret etmek istiyorsanız Pazartesi ve Cuma günleri dışında saat 10:00-13:00 arasında orada olmalısınız. Sabahın erken saatlerinde giderseniz uzun bir kuyruğa katlanmanız gerekmez.


 

AZİZ VASİL KATEDRALİ

Soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla Moskova'nın simgesi olan ünlü katedral. Yaygın bir hata olarak genelde Kremlin Sarayı ile karıştırılır. 1555 - 1561 yılları arasında Rus Devleti'nin Kazan Hanlığı'na karşı kazandığı zaferi kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılmış. Değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemekte. Önceleri som altın olan kubbeler 1670'den sonra değişik renklerde boyanmış. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yükseklikte. Yöre halkı arasında yapıyı yapan mimarın, daha sonra yapıyı tekrar etmemesi için kör edildiği rivayeti dolaşır. Katedral bugün müze olarak kullanılmakta.


 

Müzeye giriş ücreti tam 350 ruble, öğrenci 100 ruble. İçeriye girdiğinizde katedralin ilk inşasından bu yana kullanılan aletleri ve eşyaları görebiliyorsunuz.


 

3 katlı olan katedral içinde ilk yapıldığı yıllarda orada görevli rahiplerin kaldıkları odalar, katedral muhafızlarının silahları, ayin odası gibi pek çok bölüm bulunmakta.


 

KREMLİN SARAYI

Moskova seyahat rotasının ilk durağı olmazsa olmazı Kremlin Sarayı. Kızıl Meydan girişinden saraya giriş yapıyorsunuz. "Kutafiya Tower" denilen kapıdan içeri giriş yapın. Kremlin sarayına 3 farklı gişeden bilet alma imkanı var. Fakat aldığınız tek bilet ile tüm sarayı gezemiyorsunuz. Hazine bölümü, silah bölümü hep farklı bilet satışı yapılarak gezilebiliyor. Hazine bölümünde üstünde pek çalışılmamış blok altın külçeler, pırlantalar falan sergilenmekte. 2 kattan oluşan Silah Bölümünde ise tarihi değeri yüksek İncil kaplıkları, rus krallarının kullandıkları silahlar sergileniyor. Türk silahlarını da sergiliyorlar. Alt katta ise halılar ve giysiler var. Bu bölümde sergilenen Türk kaftanları ise görülmeye değer.

ARBAT CADDESİ

Tamamen turist kazıklama caddesi olan bizim istiklal caddesinin benzeri bir cadde. Her gün İstiklal caddesinde olanlar için pek bir şey ifade etmeyeceğini düşünüyorum. Cafeler, seyyar satıcılar, hediyelik eşya satanlar… Hazır buradayken bir uğrayayım deme noktası olan Rusların meşhur caddesi. Eski ve yeni olmak üzere iki kısmı var. İkisi arasındaki fark mimari yapılar sadece.


 

KURTARICI İSA KİLİSESİ

Kırmızı hat 1 numaralı KROPOTHİNSKAYA istasyonunu kullanarak veya Kızıl Meydan'dan yürüyerek yaklaşık 30 dk içinde ulaşabilirsiniz. Ben her zamanki gibi yürümeyi tercih ettim. Yaya olarak yürüdüğünüzde Kremlin Sarayı ana giriş kapısı önünden geçeceksiniz. Ama Turistik giriş kapısı değil bahsettiğim, devlet işlerinin yürütüldüğü ana binanın giriş kapısı. Kontrol noktasında fotoğraf çekmeyin. Her yerde kamera bulunmakta.


 

1872 yılında Ruslar'ın Napoleon'a karşı kazandığı zaferin anısına, Bizans mimarisinin etkisinde kalarak projelendirdiği Katedral; 1883 yılında kutsanarak halka açılmış. Bu görkemli yapı; hem dünyanın en büyük Ortodoks ibadethanesi olup hem de Rusya'da halka bağışlanan ilk katedral olma özelliğini taşıyor. 1931 yılında Stalin'in din karşıtı politikası sebebiyle yıktırılan Katedralin som altın kubbeleri ve içerisindeki değerli altın fresk ve ikonalar devlet hazinesine aktarılmış. Ve buraya bir yüzme havuzu yapılmış. 1997 yılında Kurtarıcı İsa Katedrali'nin yeniden yapımına karar verilmiş.

NAZIM HİKMET'İN MEZARI

Şiirleriyle büyüdüm, kitapları hep başucumdaydı. Moskova'ya esas geliş amacım Nazım'ın mezarı başında mısralarını mırıldanmaktı. Soluksuz yollara düştüm. Kırmızı hat 1 numaralı SPORTİVNAYA istasyonunda inin. Metro çıkışı hemen sağ tarafa dönün ve dümdüz ilerleyin. Karşınıza bir park alanı çıkacak. Parkın hemen karşısında gördüğünüz tuğlalı büyük yapı NOVODEVICHY MEZARLIĞI.


 

Mezarlığa girin ve dümdüz ilerleyin. Mezarlığa giriş ücretsiz.


 

İlk sapaktan sola döndüğünüzde ki dönmeden önce de göreceksiniz, kahverengi, beyaz, mavi renkli bir anıt mezar göreceksiniz. Bu anıt mezar Rus Devlet Başkanların dan Yeltsin'in anıt mezarı.


 

O mezarın hemen karşısında mavi gözlü dev Nazım Hikmet yatmakta. Yanında ise hayat yoldaşı Vera. Bende dakikalarca kaldım mezar başında. Mırıldandım şiirlerini.
 

Bu mezarlık içinde çok farklı, sanatsal mezarlar bulunmakta.
 

Yine bu mezarlık aynı zamanda Novodevichy Manastırı olarak ta geçmekte. Bir diğer adı Rus Ortodoks Kilisesi. 2004 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Mezarlık içinde manastırın kubbelerini görüp o tarafa gittiğinizde giriş kapılarının kapalı olduğunu göreceksiniz. Manastırı gezmek isterseniz mezarlıktan çıkıp sola sapıp dümdüz ilerlemeniz gerekiyor. Yolun köşesinde giriş kapısını göreceksiniz.


 

Giriş ücretli. Normal fiyatı 300 ruble. Öğrenci kartınız ile sadece 100 ruble ödüyorsunuz. Fotoğraf çekimi için 100 ruble, video çekimi için 200 ruble ödemek zorundasınız.


 

İçeride bulunan alan bayağı büyük. Halk arasında Rahibeler Manastırı da deniliyor buraya. 15. Yy başlarında yapılan bu kompleks yüzyıllar içinde büyümüş ve bugünkü durumuna gelmiş. Rus çarı Deli Petro kendisine karşı sürekli komplolar kurulduğunu ve düşmanları ile işbirliği yaptığına inandığı öz kızkardeşini bu manastıra hapsetmiş. Onu korkutmak içinse belli aralıklarla kızkardeşinin en yakın arkadaşlarını tam hapsedildiği odanın karşısındaki bahçede astırmış. Adama boşuna deli dememişler yani. İçeride 4 kilise ve 1 katedral var. İçeride yer alan 1525 yılında yapılan Smolensk Katedrali çok etkileyici. İçindeki mozaikler bu ünü sağlıyor.

 


 

Benim şansıma gittiğimde içeride turla gelen kalabalık bir grup vardı, bende o gruba karıştım kapıda, bilet parası ödemeden dolaştım manastırı.

UZAY FATİHLERİ ANITI-UZAY VE KOZMONOT MÜZESİ

Turuncu hat 6 numaralı VDNHAK istasyonunda inin. Metro çıkışından dümdüz ilerleyin. Hemen yolun sağında kocaman üstünde bir roket olan bir anıt göreceksiniz. Burası Rusların uzay macerasını size anlattığı meşhur Uzay ve Kozmonot Müzesi.

 


 

Müze girişi anıtın hemen arkasında bulunan merdivenlere çıkıp sağ tarafa döndüğünüzde bulunuyor. Yine öğrenci kimlik kartınız ile indirimli olarak biletinizi alıyorsunuz. Bu müzede fotoğraf çekmek isterseniz ayrı bir ücret ödüyorsunuz. Ücreti ödedikten sonra fotoğraf makinasına mavi bir sticker yapıştırıyorlar. Böylece istediğiniz gibi fotoğraf çekebiliyorsunuz. Bunun dışında cep telefonu ile bile fotoğraf çekemiyorsunuz. Her yerde güvenlik elemanı bulunmakta. Giriş ücreti sivil 380 ruble, öğrenci 200 ruble. Fotoğraf çekimi için bilet ücreti 230 ruble.


 

Rusların uzay macerasını, Gagarin'i, uzay mekiklerini, astronotların uzaydaki günlük yaşamları gibi daha pek çok bilgiyi görsel bir zenginlik ile sunuyor müze ziyaretçilerine. Kesinlikle gidilesi bir nokta. Rus halkı çok ilgili müzelere. Burası her daim kalabalık oluyor. Özellikle sınıf gezilerinden dolayı bayağı kalabalık müze.


 

GUM

GUM çok büyük bir alışveriş merkezi. Ana giriş kapılarında kocaman yazıyla GUM yazıyor. Dalın içeriye. Mimarisi ve büyüklüğü ile bayağı etkileyici bir alışveriş merkezi. Burada bir çok ünlü markanın mağazaları bulunmakta. En alt katında ise rengarenk bir meydan bulunmakta. Fiyatlar neredeyse ülkemiz ile aynı. Ama alışveriş merkezi içinde adımlamak, bir kahve molası vermek, rus halkını gözlemlemek bayağı keyifli.


 

BOLŞOV TİYATROSU

Kızıl Meydanın bulunduğu alanın ana caddesi üzerinde yer alan tarihi bir tiyatrodur. Opera ve bale gösterileri için, ünlü mimar  Joseph Boye tarafından tasarımı yapılmış. Ruslar bu ikonik yapılarını 100 rublelik banknotlarının üzerine de taşımışlar. Banknotların ön yüzünde Bolşoy Tiyatrosu'nun sütunlu girişi (portico) üzerinde yer alan " Quadriga" heykeli, arka yüzünde ise tiyatronun ön cepheden görüntüsü var. Opera ve bale tutkunuysanız kesinlikle gitmelisiniz.
 

KOLOMENSKAYA PARKI

Yeşil hat 2 numara üstünde bulunan KOLOMENSKAYA durağında inin. Metro çıkışından dümdüz ilerleyin. Parkın giriş kapısına geleceksiniz. Burası gerçekten çok büyük bir park. Rus çarlarının ve o zamanın zengin kesiminin oturduğu evler, yazlıklar bu parkta bulunmakta. 16. ve 17.yüzyıl'da yapılmış kilise, evler ve yerleşim alanlarını bu parkta göreceksiniz. Parka giriş ücretsiz. Burası aynı zamanda yerel halkın da uğrak yerlerinden biri. Aşağıda gördüğünüz fotoda Unesco Dünya Mirası listesine alınmış olan ana meydan ve Kilisesi gözükmekte


 

Park içinde bulunan gezi noktaları ise sırasıyla şunlar;
-St.George Kilisesi- 1685 yılında yapılan bu kilise tamamen ahşap.


 

-Beyaz Kilise- 1532 yılında yapılan bu kilise mimarisi ve bu yerleşim alanında yapılan ilk kilise olma özelliğini taşıyor. Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunmakta. Yukarıda ilk paylaştığım meydan burası işte.


 

-Kazan Kilisesi- 17.yy'da yapılmış olan kilise.


 

Parkın çıkış noktasında ise 15.yy ve 18.yy tarihleri arasında yapılan, birbirine eklenen binalar ile bakmaya doyamayacağınız sanat merkezi ve müze binası var.


 

OKHOTONY RYAD ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Kızıl Meydan girişinde Four Season Otel karşısında bulunan bu alışveriş merkezi çok hareketli ve gençlerin uğrak noktalarından. Kahve içimi molasını burada verebilirsiniz. Yine zemin katta bulunan havuz başı hep hareketli.
 

MOSKOVA FUAR MERKEZİ VE MEYDANI

Uzay ve Kozmonot Müzesi çıkışında ana cadde üzerinde göreceğiniz bu meydanda ulusal fuarlar düzenlenmekte. Rus halkının da buluşma noktalarından biri. İçerisinde parklar, dinlenme alanları, yeme içme standları bulunmakta.


 

Meydan günün her saati kalabalık. Ufak hediyelik eşya dükkanları da bulunmakta ama fiyatları pahalı. Yine bu meydanda açık alanda rus halkının kullandığı halka açık ücretsiz bir buz pisti var. 1954'de meydan bugünkü son halini almış. 90 metre yüksekliğinde zafer anıtıyla dekore edilmiş ve ellerinde buğday demeti tutan traktör şoförü ve çiftçi kadın heykeli ile taçlandırılmış.


 

Yine meydanın arka çıkış kapısında ise Ermenistan hükümetinin yıllık 1 Ruble kirayla kiraladığı kültür merkezi var. Yanlış yazmadım, evet yıllık 1 ruble kira ile kiralanmış.


 

Bina içerisinde Ermenistan'ın tarihi ve kültürel eserleri sergilenmekte. Ulusal kanyak içim noktaları var, resim galerisi var. Ve yine Ararat bizimdir diye haykırdıkları bir propaganda merkezi var.

Yine fuar merkezi meydanı içerisinde Dost Milletler Çeşmesi ve televizyon vericisi kulesi güzel bir seyirlik sunmakta. Bu kulenin tepesinde döner bir restaurant bulunmakta.
 

MOSKOVA NEHRİNDE MANZARANIN TADINI ÇIKAR

Moskova Nehir Turları kişi başı 600 ruble. Bu turlara Kievski Tren Terminali'nin yanındaki kıyı iskeleden kalkan teknelerle katılabilirsiniz. Ben katılmadım, Kurtarıcı İsa Katedralinin bulunduğu köprüden nehrin manzarasının tadını çıkardım. Özellikle gece gittiğinizde ışıl ışıl Moskova gecesinin tadını çıkarabilirsiniz.


 

ŞEHİR MERKEZİNDEN DOMODEDOVO HAVAALANINA ULAŞIM NASIL OLACAK?

Moskova'ya ilk geldiğiniz gün yukarıda yazdığım şehir merkezine nasıl ulaşılır yazısının aynısını yapacaksınız. Bu sefer dönüş olarak uygulayacaksınız. Tavsiyem havaalanında en az 2 saat öncesinden bulunmanız. Pasaport kontrol noktası sorunsuz ve hızlı hareket etmekte.

İyi seyahatler…