YUNANİSTAN ULUSAL ARKEOLOJİ MÜZESİ-ATİNA

YUNANİSTAN ULUSAL ARKEOLOJİ MÜZESİ-ATİNA

Yunanistan Arkeoloji Ulusal Müzesi için ayrı bir not yazmak gerekiyor. Benim gibi tarihçiyseniz veya tarihe ilgi duyuyorsanız dünya üzerinde gezmeniz gereken ilk 3 müzeden birisi burası. Bu müze dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden bir tanesi. 48 odadan oluşan müze iki katlı ve tam anlamıyla gezmeniz için yaklaşık 5 saatinizi ayırmalısınız. Müze giriş ücreti tam 7 euro, öğrenci 3 euro. Müzede öğrenci kimlik kartınızı ki Türkiye'de kullandığınız öğrenci kimlik kartları geçerli veya Isıc Kartınızı gösterdiğinizde indirimli öğrenci biletinizi alıyorsunuz. Bende 3 euro verip biletimi aldım.

http://www.namuseum.gr/index-en.html


 

Müzenin koleksiyonlarında ağzımın suyunu akıtan Miken Döneminden Hellenistik Döneme değin geçen zamanda yapılmış ve Yunanistan'ın çeşitli yerlerinde ele geçmiş heykeller, tunç eşya, çanak çömlek, takı ve çeşitli aletler yer almakta.
 

1928'de Artemision Burnu açıklarında bulunan ve MÖ yaklaşık 450'de heykelci Kalamis'in yaptığı sanılan tunç Poseidon heykeli müzenin en güzel parçalarından birisi. Helenistik dönemden kalma heykeller arasında "Galyalı Savaşçı" ve "Boksör" en nadide parçalarından. Yunan sanatının yanı sıra Avrupa'daki dördüncü en önemli Mısır sergisi burada aynı zamanda.
 

Müze çok ferah bir sergileme alanına sahip. Burada sergilenen eserler gerçekten göz kamaştırıcı. Burada dikkat etmeniz gereken ise tanrı heykelleri önünde şebek gibi poz vermemek. Örneğin Zeus heykeli önünde sizde yıldırım atar gibi bir poz verdiğinizde güvenlik görevlileri gelip sizi uyarıyor. Antik Dönem tanrılarına saygılı olmalısınız diyorlar. Normal poz verin yani. Bunu da ilk defa burada gördüm.
 

İlk giriş katında sergilenen vazolar, küpler, çanak ve çömlekler savaşçı figürleri ve tutamakları ile sergilenen eserlerin ne kadar nadide parçalar olduğunu size ilk giriş dakikasından itibaren hissettirmekte.

LİNEAR B TABLETLERİ

Yunan tarihi ve Helenistik Dönem derslerinde Linear A ve Linear B tabletlerini okumuştuk. Linear B tabletleri örneğini bugüne kadar Türkiye'de gezdiğim hiçbir müzede görememiştim. Yunanistan Arkeoloji Müzesi ise bu tabletler konusunda çok zengin bir arşive sahip çünkü tabletlerin çıkış noktası bu kıta. Bende ilk defa gördüğüm Linear B tabletlerini uzun uzun inceledim burada.
 

İkinci Dünya Savaşı sırasında, müzedeki paha biçilmez koleksiyon, toprağa gömülerek bombardımandan korunmuş. 1946'da yeniden kapılarını açmış. Miken eserlerinin sergilendiği bölüm özellikle çok ilgi çekici. Altın maskeler, kupalar, çanaklar ve mücevherler, 1876'da Heinrich Schliemann tarafından Mycenae'de çıkarılmış. Bazı objeler o kadar küçük ki kalabalık bir ortamda rahatça fotoğraf çekme imkanınız pek olmuyor. Özellikle M.Ö. 1500'lerden kaldığı tahmin edilen altın ölü maskesini kesinlikle görün. Schliemann bunu yanlışlıkla Agamemnon'un maskesi olarak adlandırmış.
 

Yine Müzede Miken döneminden kalma saf altın eserlerin sergilendiği salon çok ilgi çekici ve kesinlikle görülmesi gereken bir bölüm.
 

Yukardaki fotodaki sembol size tanıdık geliyor mu?


 

Antik Yunanistan'da güreşen güreşçilerin tasvir edildiği mermer işlemeler çok iyi muhafaza edilmiş.
 

Yine aynı salonda bulunan iki asilzade yunanlının köpek ve kedinin kapışmasını izlediği sahnenin betimlendiği mermer parça çok ilgi çekici.


 

Belki de binlerce yıl öncesinde oynanan ilk golf turnuvasının betimlendiği mermer işlemeyi zaten kesinlikle görmelisiniz.


 

POSEDION HEYKELİ

Zeus Heykeli diyen arkeolog ve tarihçilerde olmuş. Erken Klasik Dönemin en önemli bronz heykelleri arasında gösterilen bu eser Artemission Burnu'nda bulunmuş. Yapılış tarihi M.Ö.460 olarak belirlenmiş. Heykelin fırlatmaya hazır olduğu şimşek, üç uçlu mızrak yada hangi cisim ise maalesef bulunamamış. İşte bundan dolayı bir karışıklık içinde araştırmacılar. Eğer elinde fırlattığı cisim yıldırım ise Zeus, üç uçlu mızrak ise Posedion olarak kimliği açığa çıkmış olacaktı. Bu heykelin en önemli özelliği yapıldığı dönem içinde en ince ayrıntısına kadar bir tanrının işlenmesi.


 

ATHENA PARTHENOS HEYKELİ

Bu nefis eseri dakikalarca izledim, baktım. Tanrıça Athena bir eliyle Yunan halkına Nike ile zafer ve onur verirken, diğer elindeki kalkanıyla Polis'i yani Site devletini korumakta. Athena'nın göğsünde yılanlar ve Gorgo başı betimlenmiş. Kalkan ile Athena arasında Akropolis'in kutsal yılanı var. Yine kalkanın dış kısmında Medusa betimlenmesi bulunmakta. Bugüne kadar gördüğüm eserler arasında en güzellerinden bir tanesi.


 

Yunanistan Ulusal Arkeoloji Müzesi Atina seyahatinizde ilk önce uğramanız noktalardan bir tanesi. Sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. İlerleyen saatlerde bayağı kalabalık oluyor.