METEORA GEZİ REHBERİ

YUNANİSTAN-METEORA

Kalabaka şehrinin bir kasabası olan ve yerden 300 ile 550 metre yüksekliğindeki kayaların üzerine yapılmış manastırlarından oluşan Meteora, UNESCO tarafından dünya mirası listesinde bulunmakta. Eğer Yunanistan seyahati yaptıysanız ya da düşünüyorsanız bu muhteşem bölgeye kesinlikle gelmelisiniz. 9. yüzyıl başlarında tanrıya daha yakın olmak isteyen rahipler önceleri kayalıkların içerisinde bulunan mağaralarda yaşamaya başlıyor ve sonralarında ise yerleşik yaşama geçmek istemeleriyle beraber kayalıkların tepelerine manastırları inşa ediyorlar. Özellikle tarihsel süreç içerisinde Türk Akıncılarından kurtulmak, saldırılardan zarar görmemek adına da bu yaşantıyı burada sürdürüyorlar.


 

NEDEN GELMELİSİN?

UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASLARI İÇERİSİNDE YER ALIYOR Meteora "gökyüzünde asılı" anlamına geliyormuş. Açıkcası ben Meteora ismini ilk duyduğumda hemen kafamda bir hikaye yazmıştım. Herhalde büyük bir meteor düşmüş, büyük bir krater açılmıştır, herhalde böyle bir yerdir Meteora, yani meteorla ilgisi olmasa Meteora denir mi, denmez ama deniyormuş, böyle bir mantık işte… İnsanlara uzak, göğe yakın manastırlar dedim ya, ismiyle müsemma bir yer Meteora. Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları içerisinde yer alıyorMeteora. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde dünya işlerinden uzak kalmak ve tanrıya daha yakın olabilmek için bu manastırları inşa etmişler Ortodoks keşişler. Osmanlı egemenliğinden Ortodoksluğu koruma amacıyla keşişler bu manastırlarda yaşamışlar uzun seneler boyunca. Hem güvenliklerini korumak hem de Ortodoksluğu muhafaza etmek için yapılan bu manastırların bazılarında hala keşişler yaşamakta.

KAÇ MANASTIR VAR?

14. yüzyılın sonlarına gelindiğinde toplam 24 tane olan manastırlardan bugüne kadar sadece 6 tanesi korunabilmiş. Bu toplam 6 manastırın 4 tanesinde rahipler diğer 2 tanesinde ise rahibeler bulunuyor.


 

Her ne kadar şu an inşa edilen merdivenler ve ufak patika yollar aracılığıyla yapılıyor olsa da bu makaraları hala kullanıyorlar. O dönemlerde manastırlar arası ulaşım makaralara bağlı çek-çek asansörler ile gerçekleşiyormuş


 

Büyük Meteora Kutsal Manastırı- Manastırlar içinde en büyüğü bu manastır. 14. Yüzyılda inşa edilmiş. 1483 ve 1552 yıllarında iç motifleri tamamlanmış. Manastır içine giriş 3 euro. Burada yapıldığı tarihten günümüze kadar olan kullanılmış eşya, araç gereç ve şarap, buğday gibi içecek ve yiyeceklerin muhafaza edildiği depoları görebilirsiniz.


 

Genel olarak ilk ziyaret edilen manastır bu olmakta. Bundan dolayı bayağı kalabalık olabiliyor. İçeride bulunan burada yaşamış ve ölmüş rahiplerin kemiklerini ve kafataslarını sakladıkları bir oda bulunmakta.
 

Manastırın terası ise tek kelime ile muhteşem. Tüm Kalabaka ayaklarınızın altında ve diğer tüm manastırları, kasabanın yamaçlarında bulunan zirvesinde karlar dolu dağları bu terastan izlemek nefis bir duygu.
 

Yine burada göreceğiniz bir tablo var. Tabloda Türk esaretinden kurtulan Yunan halkı resmedilmiş. Bağımsızlığına kavuşmak için esaret zincirinin kırıldığı beyazlar giymiş bir kadın tasviri ve onu kutsayan melek. Milliyetçilik duygularının tavan yaptığı bir resim bu. Turistler uzun uzun fotoğrafını çekmekte ve orada görevli rahiplerde bu resmin hikayesini anlatmakta. Bende dinledim bayağı anlatılan hikayeyi. Türklerin yapmış oldukları zulüm, burada yaşayan din görevlilerinin Türklere karşı mücadelesi ve halkı örgütlemeleri… Uzun uzun anlatılıyor.
 

Varlaam Kutsal Manastırı- Meteora bölgesinin ikinci büyük manastırı. 1541 yılında inşa edilmiş.


 

Rousanou Kutsal Manastırı- 16. Yüzyıl ortalarında kurulmuş. 1560 yılında tam anlamıyla ibadete açılmış.


 

Nicholas Anapausas Kutsal Manastırı- 16. Yüzyılda inşa edilmiş.


 

Aziz Stephen Kutsal Manastırı>- 1545 yılında inşa edilmiş.


 

Holly Trinity Manastırı- 1475 yılında inşa edilmiş.


 

NASIL GİDİLİR?

Selanik'ten veya Atina'dan otobüs, tren veya özel araç ile ulaşabilirsiniz. Selanik'ten araba ile yaklaşık 3 saat sürmekte. Ben Atina'dan tren ile geldim. Özellikle akşam trenini tercih ettim. Çünkü sabaha karşı Kalabaka'da olacaktım, tüm gün Meteora'yı gezip akşam treni ile Selanik yapmak istedim. Atina'da merkez tren istasyonu olan Larissa'ya geldim. İnternet üzerinden veya gişeden bilet alma imkanı var. Ben son hareket saati olan 23.55'de yola çıkarım diye düşünüp gişeden bilet almak istedim. Saat 23.30 gibi Larissa tren istasyonundaydım. Fakat gişenin önü ve içerisi ana baba günüydü. Tartışanlar, bağırıp çağıranlar… Ve iki gişeden sadece biri çalışıyordu. Birden çalışan gişedeki kadın da gişeyi kapattı ve saat 23.50…


 

Ben panikle gişeye hücum ettim, kadın yerimiz kalmadı dedi. Ben ayakta da giderim dedim İngilizce ama kadın aldırış bile etmiyor. Bu arada ufak bir hatırlatma; Yunanistan'da otobüs, tren istasyonu gibi yerlerde gişelerde görevliler çok az İngilizce konuşabiliyor. O sırada yan tarafımda bulunan bir bayan ki sonra tanıştık trende, ısrarla gişeye bir şeyler söyledi yunanca, sonra beni de gösterdi. Gişedeki kadın döndü, bana bir şeyler söyledi. Yanımdaki 30 yaşlarındaki o bayan İngilizce olarak kendisinin de ayakta gideceğini, beni de söylediğini ve hemen bilet keseceğini söyledi. Ben sevinç içinde hemen öğrenci kimliğimi çıkardım, gösterdim ve 18.30 euro öğrenci ücreti ile bileti aldım. Trende yer numarası falan yok, yaklaşık 4 saat boyunca ayakta gittik. Bu arada ayakta giden sadece biz değiliz. Yaklaşık 25 kişi falan daha var. Anlayamadığım ise ayakta yolcu alma imkanı var ama gişe kapatılıyor. Size tavsiyem sizde denk gelirseniz ısrar edin, ayakta gideceğim deyin. Bana yardımcı olan bayan Selanik'te yaşıyormuş. İş için Atina'ya gelmiş, inşaat mühendisi. Yol boyunca sohbet ettik. Sonra o oturduğu çantası üzerinde uykuya daldı, ben kompartıman arasında merdivenlerde sızdım. Atina'dan bindiğiniz tren direkt Kalabaka'ya gitmiyor. Paleofarsalos istasyonunda inip Kalabaka trenine aktarma yapmalısınız.


 

Saat 04.00 gibi Paleofarsalos istasyonuna geldik. Bu arada trenlerde sadece yunanca anons var. İngilizce yok. Bu yüzden ben bu istasyonda beni uyarın, ineceğim diye bilette yazılı olan Paleofarsalos adını kompartımana ve bir iki yanımdaki yolcuya gösterdim. Durakta indikten sonra yaklaşık 15 dakika Kalabaka trenini bekledim. Ve tren geldikten sonra trene atlayıp saat sabahın 05.30'unda Kalabaka'ya gelmiş oldum.

KALABAKA

Bu kasaba çok ufak bir kasaba. Genelde yaz sezonunda turistlerden geçinmekte. Merkezinde cafe'ler, ufacık esnaf lokantaları, parklar falan var.


 

Sabahın bu saatinde hava buz gibiydi ve donmuş vaziyette gişeden akşam gideceğim Selanik tren biletini aldım. Tren istasyonundan çıktım. Sokaklar normal olarak bomboş. İstasyonun karşısında bulunan bir cafe'ye oturdum ve kahvemi söyledim. Isındım. Yaklaşık 2 saat cafe'de oturdum ve sonrasında kasabanın merkezine otobüs duraklarının olduğu yere gittim. Meteora için otobüs aradım ama yaz sezonu dışında otobüsler bulunmamaktaymış. Yaz sezonunda ise otobüsler sadece Büyük Meteora Kutsal Manastırı'na kadar götürüp oradan geri dönüyormuş. Yani tabana kuvvet bir gezi yapmak zorunda kalıyorsunuz o zaman ve bu bölgeyi tabana kuvvet gezmek çok zor. Çünkü manastırlar arası mesafe kilometreler ile ölçülmekte. Şöyle yazayım, 1 tam günde yürüyerek bu manastırları gezmeniz çok zor, durmadan dik tırmanış, merdivenler ve mesafe bunu çok zorlamakta. Çok paranız varsa taksi tutabilirsiniz tabi.


 

Yaz sezonunda ise otobüsler sadece saat 09.00 ve 13.00'de kalkıyor. Ve kasaba merkezine geri inişte yolcu almıyor. Bu arada tüm manastırlar her gün açık değil. Yani bir günde tüm manastırları ziyaret etme şansınız yok. Manastırlar ikiye ayrılmakta; rahipler ve rahibelerin yaşadığı manastırlar.

BEN NE YAPTIM?

Meteora bölgesine gitmeden Atina'da detaylı bir araştırma yapmıştım. Olabilecek her türlü tersliğe karşı bir plan yaptım. Bu bölgeye gelen herkesin ortak fikri eğer özel bir araç ile gelinmediyse bu bölgeyi tur firması ile gezmek. Bu kasabada iki adet tur firması bulunmakta. En çok referansı ve yüksek puanı olan tur firmasına geçtim. Kalabaka merkezinde bulunan Visit Meteora Travel.

VISIT METEORA TRAVEL

Kalabaka kasabasının tam merkezinde bulunan bu seyahat acentasına gittim. Ve tur bitiminde iyi ki gittim diye kendime teşekkür ettim. Meteora bölgesini gezeceksiniz size tek tavsiyem bu acenta olacak. Acenta'ya gittiğimde sabahın 08.00'i idi. Ve yeni açılmışlardı, içeride temizlik yapıyorlardı.


 

Durumumu anlattım. Tanıştık, sohbet ettik. Kahvelerimizi içtik. Buranın ilk seyahat acentası. Diğeri daha yeni açılmış. Visit Meteora Travel iki kardeş ve anneleri tarafından işletilen bir aile firması. Çok cana yakınlar, sıcakkanlılar. Her sabah 09.00'da turları başlıyormuş. Turlar sabah 09.00'da başlıyor ve saat 14.00'da bitiyor. Yarım günlük ve tam günlük turları bulunmakta. Tur ücreti tam 30 euro, öğrenci ise 20 euro. Kredi kartı geçmekte. Ben tam günlük tur aldım. Öğrenci kimliğim ile 20 euro ödedim.

http://www.visitmeteora.travel/en/


 

Benimle beraber 3 turist daha var. Toplamda rehber ve araç sürücüsü dahil 6 kişiyiz. Rehberimiz ise akıcı İngilizcesi ile anlatımı gayet iyi. Ayrıca daha önce 2 yıl boyunca İstanbul'da yaşamış ve bizim kültürümüzü iyi biliyor. Ben ofis önünden araca bindim, diğer turistleri ise kaldıkları otel önünden aldık. Aracımız Mercedes ve verdiğim paranın kat kat karşılığını aldım, hem dolu dolu ziyaret ettik manastırları, fotoğraf molaları verdik, anlatım, sohbet nefisti. Araç çok rahattı. Bu para karşılığında nefis bir Meteora gezisi yapıyorsunuz ki tek tavsiyem bu olacak. Yoksa başka türlü tabana kuvvet gezmek bu bölgeyi çok ama çok zor.


 

METEORA'YI BELKİ DE FİLMLERDEN GÖRDÜNÜZ…

Bu tarihi bölge nefis manzarası ve tarihi manastırları ile pek çok filmde kullanılmış. Belki de bu filmlerde pek çok defa görmüşsünüzdür.


 

Tenten ve Altın Post, James Bond, Tomb Raider, World Warriors Z, 2012, On Emir, Call Of Duty gibi filmlerin bazı sahneleri burada çekilmiş. Yine dünyaca ünlü dizi olan Game Of Thrones serisinin Dan Arryn Meclisi'nin geçtiği tüm sahneler burada çekilmiş ki bende izlemiştim.
 

NEREDE KONAKLANIR?

Kalabaka kasabasında konaklamak için pek çok seçenek mevcut. Pansiyonlar, oteller bulunmakta. Fiyatlar yüz yüze görüşülüp pazarlık yapıldığında daha da düşebiliyor. Ama işimi sağlama alayım derseniz booking.com üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz.

http://www.booking.com/index.tr.html 


 

THEOPETRA MAĞARASI

Meteora bölgesini gezdikten sonra son durağımız bu mağara oldu. Bu mağara bölge tarihi açısından ve Yunanistan antik yerleşimi tarihi açısından çok önemli bir mağara.


 

Theopetra Mağarası kasaba'dan yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta. Bu mağara içinde arkeologlar iki büyük önemli kültürel geçiş izlerine rastlamışlar. Avcılıktan tarıma dayalı bir geçiş izleri olan bu mağarada hala düzenli olarak kazılar yapılmakta. Yaklaşık 17 metre uzunluğunda olan mağarada yaklaşık 50.000 yıl öncesinden kalma insan izlerine rastlanmış.


 

Mağara girişi ücretli, tam 5 euro, öğrenci 3 euro. Mağaranın tavanından devamlı tatlı su akmakta. Bundan dolayı burada izlerine rastlanan insan bulgularının bu suya ulaşma kolaylığı ve kendilerini burada güvenle koruyabilme düşüncelerinden dolayı bu dağ içindeki mağarada yaşamışlar.
 

Tıpkı bizim Çatalhöyük yerleşimi gibi tepelerden girilen ufak odacıklar şeklinde bir yerleşim yapmışlar.


 

Bu yerleşimin zemininde bulunan bu ayak izlerinin ise yapılan testler sonucunda yaklaşık 6000 yaşında olduğu tespit edilmiş. Bu ayak izlerinin hemen üst tarafında ise bulunan bir mezardaki iskeletin yaklaşık 5500 yaşında olduğu tespit edilmiş.


 

Tarih tutkunları için çok zevk alabilecekleri bir arkeolojik gezi alanı bu mağara. Toplam gezme süreniz yaklaşık 30 dakika falan sürmekte. Tabi mağaradaki duvar resimlerine, nehir yataklarına, ayak izlerine dikkatlice bakıp bilgi aldığınızda bu süre olur. 5 dakika içinde de bakıp çıkabilirsiniz, tercih meselesi.

Ölmeden önce yapılacaklar listenize Meteora seyahatini ekleyin. Bana hak vereceksiniz.