NORVEÇ VOSS GEZİ REHBERİ

NORVEÇ – VOSS GEZİ REHBERİ

Voss daha önce de yazdığım gibi Trolltunga kayalığına gitmeniz için inmeniz ve belki de konaklamanız gereken şirin, ufak bir kasaba. Doğası, sunmuş olduğu aktiviteler ve tarihi ile dopdolu bir yerleşim yeri burası.


 

Yaklaşık 4 saatte ki normal bir tempoyla Voss gezinizi tamamlayabilirsiniz. Ama daha fazla seçenek istiyorsanız rahat 2 gün ayırmalısınız. Oslo tren istasyonundan kalkan trenlerle buraya gelebilirsiniz. Yol yaklaşık 6 saat sürmekte. Bergen-Voss arası trenle yaklaşık 1 saat sürmekte. Araç ile Bergen-Voss arası 100 km, Oslo-Voss arası ise 429 km.


 

Voss'ta bir çok aktivite yapma imkanı var. Rafting, Tandem Skydiving, Sea Kayaking, Fotballgolf, Voss Vind gibi. Ama fiyatlar bayağı pahalı. Ve önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.


 

Kasaba nefis bir manzaraya sahip gölün yanında kurulmuş. Her yer yemyeşil, sessiz sakin. Göl kenarında günlerce oturup kitap okuyabilir ve doğanın nefis görselinin tadını çıkarabilirsiniz.
 

Voss Kilisesi ise ayrı bir önem taşımakta. 1271-77 yılları arasında yapılan kilise ilk günkü gibi korunmuş vaziyette. Her Pazar saat 11.00'de ayin yapılmakta. Kilise girişi ücretli ve fiyatı 15 Norveç Kronu.
 

Rengarenk evler, yeşillikler içinde tablo gibi durmakta bu kasabada. Ben saatlerce göl kenarında oturdum, kahvemi yudumladım.


 

1295 yılında tamamen ağaçtan yapılan Norveç'in en eski tarihi evlerinden biri olan Finnesloftet'i ise kesinlikle görmelisiniz. Voss merkezden yaklaşık 15 dk yürüme mesafesinde olan bu evi ziyaret etmek için önce merkezde bulunan turizm ofisine gidip adınızı yazdırıyorsunuz ve kayıt oluyorsunuz. Sonra bir rehber eşliğinde sizi gezdiriyorlar. Zaten yaklaşık 30 dk sürmekte gezi.


 

Ve tabi ki Voss sokaklarında da Troll heykelleri dolu. Norveç halkının mitolojik kahramanları olan Trollar her yerde karşınıza çıkmakta.


 

Evlerin damlarında bile yeşillikler var, bitki örtüsü kaplamış. Voss içinde pek çok konaklama seçeneği mevcut. Oteller, pansiyonlar bulunmakta. Hostel bir tane var. tren istasyonundan yaklaşık 100 metre ileride sol tarafta. Voss vanderhjem adında bir hostel. Ama maalesef bayağı pahalı. Ben Voss'ta tren istasyonunda sabahlamak planları yaparken istasyon yine kapandı ve dışarıda deli bir yağmur ve kar vardı. Çadır da olmadığından mecburen hostel yaptım. Gecelik 45 dolar verdim. Ki 6 kişilik oda fiyatı. Yani en ucuz fiyatları bu maalesef.


 

Voss Camping var birde. Kasabanın merkezinde bulunmakta. İçinde yüzme havuzu ve farklı genişlikte kabinlerin çadırların bulunduğu bir kamp alanı.
 

Norveç koşuşturmanızda Voss size ilaç gibi gelecek, dinlendirecek bir mola noktası olacak. Ciğerlerinize tertemiz havayı çekerken ilk defa bu kadar çok yeşili bir arada göreceksiniz.

İyi dinlenmeler…