TROLLTUNGA

TROLLTUNGA’YA NASIL GİDİLİR?

Norveç seyahatinin en önemli sebeplerinden birisidir Trolltunga… Bu kayalık üstünde o meşhur pozu vermek için kalbiniz heyecanla atar, adımlarınız hızlanır. İşte meşhur kayalığımıza gitmek için izleyeceğiniz rota şöyle olmakta;

Oslo merkez tren istasyonundan trene bineceksiniz. Özellikle akşam trenini tercih edin, çünkü yol yaklaşık 6 saat sürmekte. Bu süre boyunca trende güzel bir uyku çekebilirsiniz. Trenler çok rahat, çok konforlu. Ama önemle hatırlatmam gereken bir konu var; Haziran 2015 tarihinde bu seyahati yaptığımda beyaz geceler başlamıştı, yani saat 23.00 olmasına rağmen hava tıpkı öğleden sonra saat 15.00 gibi aydınlıktı. Böyle olunca beden dengesi şaşırıyor, afallıyor insan. Uyumakta zorluk çekiyor. Trenlerde gece seyahati yapacaksanız eğer bir set halinde battaniye, göz maskesi, şişme yastık verilmekte. Bunlar ücretsiz. Bayağı faydalı ve yanınıza alabiliyorsunuz. Ayrıca trenlerde wifi var ve çok kaliteli. Oslo'dan trene binip Voss istasyonunda ineceksiniz. Bu arada tren ücretleri bayağı pahalı, Norveç zaten çok pahalı bir memleket. Bu yüzden haftalar önce internet üzerinden bilet almalısınız. Hem daha ucuza gelmekte, hem de yer kalmamış korkusundan kurtulursunuz. Ben Norveç'e gitmeden önce İstanbul'da tren biletini internet üzerinden aldım. Aşağıdaki linke tıklayıp alabilirsiniz. Bileti print edip yanınıza aldığınızda artık işleminiz bitiyor. İnternet üzerinden almazsanız hem yer bulma ihtimaliniz zorlaşır hem de bayağı pahalı bir ücretle almak zorunda kalırsınız. Bilet'te vagon numarası ve koltuk numarası yazmakta.

https://www.nsb.no/

Eğer Oslo'dan değil Bergen'den biniyorsanız trene yine aynı şekilde Voss istasyonunda ineceksiniz. Voss istasyonu sabah 05.00'te açılmakta. İçeride mis gibi yanan kalorifer, sınırsız internet var. Hemen istasyonun yanında lavabolar var. Ücretsiz kullanabilirsiniz. Ama bazı zamanlar lavaboların kapısını kilitliyorlar. Bu sefer de 1 euro verip jeton alıp kullanıyorsunuz. Voss tren istasyonu akşam 23.30'da kapanıyor. Güvenlik geliyor ve istasyon kapanıyor. Voss'ta bir tane hostel var, tren istasyonundan yaklaşık 100 metre ileride sol tarafta. Voss vanderhjem adında bir hostel. Ama maalesef bayağı pahalı. Ben Voss'ta tren istasyonunda sabahlamak planları yaparken istasyon yine kapandı ve dışarıda deli bir yağmur ve kar vardı. Çadır da olmadığından mecburen hostel yaptım. Gecelik 45 dolar verdim. Ki 6 kişilik oda fiyatı. Yani en ucuz fiyatları bu maalesef.

Eğer Oslo tren istasyonundan gündüz vakti trene binip 6 saat boyunca Voss yolculuğu yaparsanız dünyanın en güzel tren rotalarından bir tanesini gündüz gözüyle görmüş olacaksınız. Her iki tarafınızda olağanüstü manzaralar var. Fotoğraf çekmekten artık parmağınız otomatiğe bağlayacak. Voss tren istasyonu yanında bir tane hediyelik eşya dükkanı var. İçeride devamlı burada çalışan Cristina adında çok cana yakın bir kız var. Dalın içeri, kahve ikram eder, sizde ona yardım edersiniz. Hoş sohbet ve çok sıcakkanlı.


 

Voss tren istasyonu önünde bekleyen otobüsler göreceksiniz. 990 numaralı otobüse binin. Bu otobüs Odda'ya giden otobüs. Ücreti otobüste ödeyeceksiniz. Öğrenci fiyatı 175 Norveç Kronu. Otobüslerin üzerinde Skyss yazmakta. Aşağıda linkini verdim. Buradan internet üzerinden de bilet alabilirsiniz.

https://www.skyss.no/en/timetable-and-maps/buss/

Otobüs şöförüne Tyssedal'da ineceğinizi söyleyin. Voss-Tyssedal arası yaklaşık 1,5 saat sürmekte. Otobüs Tyssedal'da durakta sizi indirecek. Durakta bir market göreceksiniz. Buradan atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz. Marketin karşısında bir üst geçit var. Bu üstgeçitten yolun karşısına geçip yürümeye başlayın. Yaklaşık 5 dakika sonra sol tarafa doğru yol sapacak. Evler, oteller falan var. Bu yoldan Trolltunga başlangıç noktası yaklaşık 5 km kadar var, bu yüzden otostop çekin. Ben otostop çektim, çok rahat araçlar duruyor, alıyor. Yol boyunca nefis manzaralarla karşılaşıyorsunuz.


 

Yola çıktığımda çok şiddetli yağmur yağıyordu. Sonra yağmur kesildi. Fırtına çıktı ama hava bir yandan da güneşliydi. Çok değişken bir havası var Norveç'in. Yol sonunda Trolltunga tabelası önünde inin. Trolltunga'ya tırmanmak için iki yol var, merdivenli olan ve normal patika yol. Merdivenli olanı ben denemedim. Patika yolu tercih ettim.


 

Patika yol yaklaşık 2 km çok dik bir tırmanış gerektirmekte, zemin çok kötü, sağlı sollu ipler asılmış, çekilmiş. Tırmanırken bu iplere tutunup dengenizi sağlayabilirsiniz. Adamın nefesini kesiyor cidden ama soluklanmak için kısa molalar verdiğinizde aşağıya baktığınızda manzara çok nefis.
 

Bu dik tırmanıştan sonra ağaçlık bir ortama geliyorsunuz. Buradan sonra birden hava ve zemin değişti. Aşağısı hafif fırtınalı ve hafif güneşliydi ama birden dizlerime kadar kar dolu bir zemin, donmuş göl, yürümesi zorlu olan bir patika karşıladı.


 

Bu arada Trolltunga başlangıç noktasından kayalıklara ulaşmak 11 kilometre. Git gel yapacaksanız 22 km'lik bir yolu adımlayacaksınız. Yanınıza bol atıştırmalık enerji veren çikolata, çerez falan alın derim.


 

Patika boyunca belli aralıklarla Trolltunga tabelalarını göreceksiniz. Özellikle gölden geçtiğiniz köprüden sonra dik bir rampa var. Orası bayağı zorlamakta. Fotoğraflardan da gördüğünüz gibi zemin dizlerime kadar karlıydı ve yürümesi cidden zordu. Bakmayın öyle artistlik poz verdiğime.


 

Bu rampadan sonra artık yavaş yavaş patika yolu düzelmekte ve en sonunda sizi hayallerinizin kayalığına çıkarmakta; Trolltunga'ya…


 

Yolda karşılaştığım yürüyüşçüler kamp attıklarını söylemişlerdi ama adamların malzemesi falan bayağı sağlamdı. İsterseniz sizde çadır atabilirsiniz. Ben geri döndüm. Yine aynı yolda otostop çektim. Duran araç beni otobüsten ilk indiğim yere kadar getirdi. Tyssedal'dan tekrar Voss yönüne giden otobüslere binebilir veya yaklaşık 15 dk'lık bir uzaklıkta bulunan Odda'ya geçebilirsiniz. Ben Voss yönüne dönüşte otobüsle gitmek istemedim. Çünkü manzara nefisti ve otostop çekerek dönüş yoluna geçtim.


 

Yolda hem çok nefis kareler çektim, hem de otostop çekerken duran araç içindekiler Türk öğrenci arkadaşlar çıktı. Alman arkadaşları ile onlar da Norveç turuna çıkmışlar. Araç kiralamışlar. Onlarla kahkaha dolu bir yolculuk yapıp Voss'a ulaştım. Zaten beyaz geceler olduğu için hava akşam 23.00'te bile tıpkı öğleden sonra 15.00 gibi aydınlık olmakta.

İyi tırmanışlar…