NEPAL GEZİ REHBERİ

NEPAL GEZİ REHBERİ

Nepal hakkında ne yazılabilir ki… Net cümleler veya kıyaslamalar yapamazsın bu ülke hakkında. Nepal bambaşka bir durgunluktur. Halkı sıcacıktır, en kötü zamanda bile Namaste der, Merhaba… Hep güleryüzlüdür. Bu ülkede kavga göremezsin, yumruk atan küfür eden göremezsin. Bu ülkede isteyen istediğini giyer, saçını gökkuşağı gibi boyar, gezer, kimse kimseye karışmaz. Bundandır yıllarca hippiler buraya akın etmiştir. Budha öğretisi her yerdedir. Ve en önemlisi Nepal'i kendin yaşamalısın, görmelisin… Gerisi zaten satırlarda kalan birkaç cümle olur.


 

ERDEM'DEN NEPAL TÜYOLARI

Nepal hava kirliliği ile özellikle Katmandu'da meşhur. Maske takan yüzlerce kişi göreceksin. Bazı zamanlarda hava kirliliği ve toz cidden çok ciddi zorluyor. Maske takmanı tavsiye ederim. Nepal halkı için tükürmek olağan bir davranış. Hem de geğire geğire tükürmek. Her yerde her an kadın erkek tükürdüklerini göreceksin. Çok normal. Nepal seyahatinde kesinlikle yanında dolar olsun. Haziran 2015 tarihinde 1 dolar 100 rupi idi.


 

Havaalanında döviz bürosu var ama yaklaşık 97 rupiden bozmaktaydı. Klasik havaalanı döviz bozma mantığı işte. Thamel meydanında her yerde döviz büroları var. Sırtçantanda kesinlikle bir yağmurluk olsun. Haziran, temmuz, ağustos, eylül ayları muson yağmurları ayları. Ben oradayken yeni başlamıştı ve bu muson öyle böyle değil, sağlam yağıyor. Sıtma aşını kesinlikle ol. Aşıdan sonra Nepal'e git. Caddelerin ortasında öylesine dolaşan, hatta trafiği felç eden inekleri göreceksin. Sakın dokunma, veya müdahale etme. İnek Nepal'de kutsaldır ve yaptığın hareket suç sayılır. Açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak dur.

NEPAL'DE NE YENİR, NE İÇİLİR ONU SÖYLE BANA!

Nepal gezi rehberinde de yazdığım gibi maalesef bizim damak tadımıza pek uygun seçenekler sunmuyor. Bugüne kadar yapmış olduğum seyahatlerde en çok zorlandığım ülke Nepal oldu. Hijyen maalesef yok, çok aşırı yağlı sebze, baharat kullanımı ve ağır bir koku var yemeklerde. Bundan dolayı mide sorunları yaşama ihtimalin fazla olacak. Ki ben gurme bir adam değilim, ve yemek ayırt etmeden pek çok ülkede yemişimdir ama Nepal mevzu bahis olunca bir tık durmak gerekiyor. Birde benim gibi uzun zaman kalınca bu sorun alışmaktan öte daha zorlaştırıyor mevzuyu. Şimdi bizim damak tadımıza uygun ve rahatlıkla yenebilecek Nepal yemek seçeneklerini sunuyorum. Bunlar ile en azından damak tadınızı alıştırabilir ve bizim yemek kültürümüze daha yakın olduğu için rahatlayabilirsin.

Dal – bhat

Nepali thali olarak ta menülerde göreceksin. Esnaf lokantalarında ise dalbat desen yeterli. Fiyatı 150 – 250 rupi arasında değişmekte. Servis farklılık gösterse de malzeme hep aynı. Tepside bolca tuzsuz pirinc pilavı geliyor. Pilavın etrafında ise aci sos, vejeteryan kori, şekerli yoğurt, piliç sotenin olduğu kaplar var. .


 

Pirinç pilavının ortasını hafif eşeleyip içine artık hangi malzemeyi dökmek istersen döküp karıştırıyorsun. Korkma zaten midede de karışıyor. Sonra afiyetle mideye indir. Bu yemeğin bir başka güzelliği ise pilav bittikçe sen isteyebilirsin, ücretsiz olarak servis edilmekte. Acı sos ta aynı şekilde sen istediğin sürece gelmekte. Yani bu yemek ile doymaman pek mümkün değil ve bu fiyata en uygun seçeneklerden biri.
 

Samosa

Samosa nepal'e özgü bir börek. Sabahın erken saatlerinden itibaren sokaklardaki fırınlarda ve ufak esnaf lokantalarında bulunmakta. Benim Nepal seyahatim boyunca her gün yediğim hayatımı kurtaran bir börek oldu. Fiyatı 15 – 25 rupi arasında değişmekte.


 

Şişmiş bir hamur içinde patates, fıstık ve bezelye bulunmakta. Çok doyurucu. Yaklaşık 4 tane ile ben doydum. Sabah aldım, çantaya attım, Nepal sokaklarında acıktığımda yedim, evde yedim, çadırda yedim. Kesinlikle tavsiye ederim.


 

Çıtır balık

Yine aynı şekilde esnaf lokantalarında bulabileceğin nefis bir tadımlık. Balık 3 – 4 parçaya ayrılıyor, baharat katılmış kızgın yağda kızartılıyor. Fiyatı 50 – 70 rupi arasında değişmekte. Yağda harmanlanan balık çok lezzetli ve farklı bir tat bırakıyor. Balığın yanında sebzeli ve hafif acılı bir sos gelmekte. Balığı bu sosa batır ve mideye indir. Yalnız unutmayın bizim hamsi gibi değil, bayağı kılçıklı buranın balıkları.


 

Momo

Gürcistan'da Xinkali vardır, bizim mantıların daha büyük ebatlı olanı. Bu ise Nepal mantısı işte. Adı Momo. Her yerde göreceğin Momo lokantalarında, cafe ve esanaf yemek köşelerinde bulunmakta. Fiyatı 80 – 120 rupi arasında. Yine mantıya eşlik eden bir acı sos var ama bu sos nefis. Momo'yu sosa batır mideye indir.


 

Gorkha bira

Nepal sokaklarında gezmekten yorulduğunda aç bir gorkha gel kendine. Nepal'in ulusal birası. Hatta gururu. Sonrasında Everest Birası gelmekte. İçimi çok yumuşak, çok güzel. Kesinlikle soğuk tüketiniz. Fiyatı 140 – 180 rupi arası.


 

Bunun dışında Nepal'de kahve içmek istersen tüm kahveler sütlü ve bol şekerli gelmekte. Şekersiz ve black içeceksen sipariş verirken belirtmelisin. Nepal'e özgü Masala çayı ise içimi yumuşak, sütlü ve içinde çeşitli aromalar olan bir çay. Ülkeden ayrılırken hediyelik olarak alabileceğin en istisna hediye bana göre.


 

NEPAL'E NASIL GİDİLİR?

Uçakla… Şaka bir yana Nepal'e uçmak için çeşitli havayollarının ulaşım seçeneği bulunmakta. Thy direkt Katmandu'ya uçmakta ama maalesef bilet fiyatları pahalı. Ben her zamanki gibi tercihimi Katar Havayollarından yana kullandım. Katar havayolları hizmeti ile benim bayıldığım bir havayolu. Aktarmalı olarak Nepal uçuşu yapmakta. Ve bana göre en iyi tercih Katar Havayolları. İlk durak Katar Doha oluyor. Ben uçuş saatlerimi genelde akşam orada olacak şekilde ayarlıyorum. Katar havayolları ikinci uçuş saatine 8 saatten fazla varsa ücretsiz olarak Doha'da otellerde konaklama imkanı sunmakta. İnternet üzerinden istersen konaklama seçeneğini sende belirtebilirsin. Ama yok unuttum vaktim olmadı dersen Doha havaalanında transit yolcu bölümünde yer alan Katar havayollarının otel konaklama deskine başvurup biletini onaylatıp yaklaşık 20 dakikalık bir bekleme süresinden sonra otelin ayarlanmış olarak dinlenme moduna geçebilirsin. Otel transfer aracına haber veriyorlar ve otel yetkilisi seni havaalanı çıkış kapısında karşılıyor. Ücretsiz olarak otele getiriyor ve sabah tekrar havaalanına bırakıyor.


 

Kaldığım oteller ise gerçekten nefis. Katar havayolları bu anlamda neden dünyanın bir numaralı havayolu firması olduğunu kanıtlamakta. Uçaklar çok rahat, ücretsiz ve hızlı wifi bulunmakta, alkol dahil içecekler sınırsız ve ücretsiz olarak ikram edilmekte. Yemek seçeneklerini internet üzerinden seçtiğinizde sizin seçtiğiniz yemek adınıza hazırlanmış olarak sunulmakta. Ve bazı zamanlarda yapmış oldukları kampanyalar ile bayağı makul fiyatlar ile Nepal'e uçmanız mümkün.


 

Katar Doha otellerinin tuvaletlerinde taharet musluğu olarak bunlar bulunmakta.


 

Katar Vizesini Ücretsiz Alıyorsun!

KATAR TÜRK VATANDAŞLARINDAN VİZE İSTİYOR. AMA KATAR'A TURİSTİK ZİYARET AMAÇLI GELEN TÜRK VATANDAŞLARININ ÜLKEMİZDE ÖYLE EVRAK FALAN TOPLAMASINA GEREK YOK, KATAR DOHA HAVAALANINA İNDİĞİNDE PASAPORT KONTROLDEN GEÇERKEN 100 RİYAL – YAKLAŞIK 25 DOLAR KARŞILIĞINDA KREDİ KARTINLA VİZENİ ALIYORSUN. NAKİT PARA KABUL EDİLMİYOR. BUNA VISA ON ARRIVAL DENİYOR. BURADA İNCE BİR NOKTA DEVREYE GİRİYOR. TRANSİT YOLCU OLDUĞUN İÇİN KATAR HAVAYOLLARI DESKİNDE PASAPORTUNU ALAN GÖREVLİ OTEL KONAKLAMA BELGENİ PASAPORT POLİSİNE ONAYLATIYOR VE BİR GÜNLÜK GEÇERLİ TURİSTİK KATAR VİZENİ ÜCRETSİZ OLARAK ALIYORSUN. TEKRAR YAZIYORUM, ÜCRETSİZ!


 

NEPAL VİZESİ NASIL ALINIR?

Dünyanın en kısa ve zahmetsiz vizesi Nepal vizesi. Katmandu Havalimanı'na indikten sonra standlarda bulunan ülkeye giriş formları var. Bu formları doldurarak işleme başlıyorsun. Pasaport numaran, nerede kalacaksın, kaç gün kalacaksın gibi sorular. Bu arada ortalık bayağı hareketli ve kalabalık olacak. Yanında bir tükenmez kalem olsun. Gerçi bu kadar kalabalığa rağmen en fazla yarım saat beklersin o kadar. Sonrasında karşında gördüğün atm'lere benzeyen e-vize veren makinelere gideceksin.


 

Makineler yanında görevliler bulunmakta. Onlar yardımcı oluyor. Pasaportunu makineye taratıyorsun ve çıkış fişini alıyorsun. Yanında eski bir fotoğrafın varsa bu forma ekliyorsun. Gerçi ben fotoğraf falan vermedim. Kimse de istemedi. Sonradan görevli söyledi, e-vize makinası fotoğrafımı dijital olarak çekmiş zaten. Para yatıracağın desk var. Orada Nepal'de kaç gün kalacaksan ona göre kalış ücretini ödeyip makbuzu alıyorsun. 15 günlük bir ziyaret için Nepal vizesi 25 dolar, 30 günlük Nepal vizesi 40 dolar veya daha uzun turistik bir ziyarette bulunmayı planlıyorsan 3 aylık vize 100 dolar. Nepal'e hoş geldin!
 

KATMANDU HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE NASIL GİDİLİR?

Havaalanından şehir merkezine gitmek için çıkışta bekleyen taksileri kullanabilirsin. Nepal ucuz bir ülke. Havaalanı ile Thamel merkez olacak şekilde taksi ücreti 200 - 250 rupi. Bunun daha üstünü kesinlikle verme. Veya hostel konaklaması yapacaksan hostelde çalışan elemanlardan biri gelip seni alıyor. Hosteline göre farklılık gösteriyor ama bu hizmet genelde Katmandu hostellerinde var ve ücretsiz. Otobüs ve minibüs seçeneği de var iner inmez bu şoku yaşamaya değmez.