POKHARA GEZİ REHBERİ

POKHARA – NEPAL GEZİ REHBERİ

Pokhara Katmandu'ya otobüs ile yaklaşık 6 saatlik uzaklıkta bulunan bir doğa harikası. Katmandu turist otobüs durağından otobüslere binip geliyorsun. Otobüs bilet ücreti 500 rupi. Genelde turist olduğun için 600 rupi derler ama 500 rupiden fazlasını verme. Bu 6 saatlik yolculuk yolların bayağı bozuk olmasından dolayı bazen işkenceye dönüşebiliyor ama Pokhara'ya vardıktan sonra her şeyi unutuyorsun. Pokhara – Katmandu arası yaklaşık 190 kilometre. Otobüs dışında uçakla gelme imkanı da bulunmakta. Pokhara merkeze yaklaşık 15 dakika uzaklıkta bulunan Pokhara Havaalanı ufacık bir alanda kurulu. Yeti Airlines, Buddha Airlines gibi firmalar hizmet vermekte ve uçuş yaklaşık 30 dakika falan sürmekte.


 

Nepal'e gelen her gezginin kesinlikle uğradığı ve kaldığı ana nokta burası. Burada zaman durmuş gibi. Fewa gölü etrafında kurulu olan bu kasaba rengarenk sandalları, her daim neşeli bölge halkı, 24 saat boyunca eğlence ile vazgeçilmez bir gezi noktası. Bazı anlar müzik, tempo, dinginlik, rengarenk elbiseler ve gölün huzuru ile cennet benzetmesi yapsam tam nokta atışı yapmış olurum.


 

Dünya üzerinde 8000 metre yükseklikten daha fazla yüksekliğe sahip olan sıradağların zirvelerini en yakından izleyebileceğin tek nokta burası.
 

Göl kenarında sıralı dizilmiş cafelerde kahvenizi yudumlarken karşınızdaki manzara karşısında ruhunuz huzurla kaplanacak.


 

Çok sessiz, sakin ve kafa dinlemek için en ideal yerleşim ve kalınacak nokta. Günlerce Pokhara'da kaldım ve Pokhara'da uyandığım her sabah mutlu uyandım. Gölün kenarında gitar çalanlar, yüzenler, içenler, dans edenler… Günümüz sırtçantalı gezginlerinin ve hippi kuşağının devam temsilcilerinin ana uğrak noktası.
 

Pokhara'da unutmaman gereken tek madde akşamları elektrik kesintisi. Her akşam düzenli olarak saatlerce elektrik kesilir ve tasarruftan dolayı bu yapılır. Bundan dolayı Pokhara geceleri göl kenarında mumlar eşliğinde çok daha fazla tat bırakır insanda.
 

Ufacık cafelerin ambiansı, renkleri ve motifleri bile insanı bambaşka bir ruh haline sokmakta.
 

Sabahtan itibaren göl kenarında yürüyüş yapın, oturun, meditasyon yapın, müziğin ritmine kaptırın kendinizi. Dünya üzerinde yer alan her ülke ve ırktan gezginle karşılaşırsınız burada. Ortak dil müziktir.


 

Burası aynı zamanda yamaç paraşütü, bungeejumping gibi aktivasyonların yapıldığı bir merkez. Fiyatlar da gayet mantıklı. Kasabanın caddesinde sağlı sollu pek çok turizm acentası var, bunlardan fiyat alabilirsin.


 

Fewa gölünün sonunda yer alan Lotus Corner benim sabahtan akşama kadar takıldığım gezgin uğrak noktası olan bir cafe. Genelde öğleden sonra dolmaya başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar müzik, sohbet buradadır. İstersen göle atlayıp biraz yüzüp tekrar masana geçebilirsin. Ben yaptım.


 

Pokhara içinde yer alan Lakeside denilen bölge genelde hippilerin yerleşim alanı ve uğrak yeri. Burada sağlı sollu cafe ve dükkanlardan her türlü içecek ve yiyecek ihtiyacını karşılayabilirsin. Haliyle kasabanın en damar noktası burası. Pokhara içinde bir çok konaklama yeri mevcut. Hosteller, pansiyonlar, oteller. Sırtında çanta atla gel, her zaman boş yer bulabilirsin.


 

Pokhara'dan yaklaşık 20 kilometre kuzeyde ise Begnaslake denilen göl kenarında kurulu yerleşim var. Burası ise balık yetiştirme çiftlikleri ve meditasyon bölgeleri ile ünlü. Yemyeşil vadiler içinde, göl kenarında yer alan lokantalarda yemeğini ye, meditasyon merkezlerinde meditasyon denemelerine katıl ve karşında yer alan Himalayalar'ın manzarasının tadını çıkar. Zirvenin vermiş olduğu mutluluğu tat. Buraya gelmen için merkezden kalkan minibüsler var, fiyatı yaklaşık 1 dolar.
 

Himalayalar manzarasına karşı salıncak keyfi yapabilirsin örneğin. Pokhara bana göre cennetin yeryüzünde kendini gösterdiği ender yerleşimlerden biri. Nepal'e gelirseniz kesinlikle buraya uğramadan dönmeyin.