CHITWAN – NEPAL GEZİ REHBERİ

CHITWAN – NEPAL GEZİ REHBERİ

1984 yılında UNESCO DÜNYA MİRASI'na alınan Chitwan milli parkı Nepal gezi noktalarından bir tanesi ve kesinlikle görülmesi gereken bir gezi noktası. Katmandu-Chitwan arası yaklaşık 6 saat ve yine turist bus otobüs duraklarından kalkan otobüsler ile buraya gelebilirsin. Bilet ücreti 600 rupi. Chitwan içinde bir çok konaklama yeri mevcut. Burası tamamen tüm kazancını milli park'tan sağlayan yerel halkın oluşturduğu bir yerleşim ve turistlik şehir. Chitwan 932 km²'lik bir alanı kaplayan bir milli park. Bölge 1973 yılında milli park ilan edilmiş. Milli park ilan edildikten sonra doğal olarak parkın etrafı elektrikli teller, çitler ve korkuluklarla çevrilmiş ama tapusu veya toprağı bu park içinde kalan yerel halkın bir kısmı buradan çıkmamış ve park içinde yaşamaya devam ediyorlar. Zaten o kadar çok turist buraya geliyor ki halk tamamen turistlere odaklı bir şekilde yaşamakta.


 

Chitwan havası ile sıkıntı yaratan bir yerleşim. Sivrisinekler o kadar çok ve büyük ki.. Litre olarak kan emdiklerine eminim. Hindistan havasına yakın olduğundan çok nemli, bunaltıcı ve ter döktürücü. Ama iki günlük bir gezi programında bu kadar sıkıntıya katlanırsın diye düşünüyorum. Oteller, kulübeler yeşillikler içinde, her yerden gelen kuş sesleri ve hemen az ileride milli park içinde süregelen vahşi yaşam… Heyecanlandırıyor ziyaretçileri.


 

Chitwan'da turistlere yönelik yapılabilecek pek çok aktivite bulunmakta. Bunlar paket tur olarak satılmakta. Örneğin filler üzerine binerek yaklaşık 1,5 saatlik bir vahşi orman safarisi gezintisi yapabilir, tahta oyma kanolar içinde timsahların arasından geçerek orman yürüyüşü turuna katılabilir, jeep safarisi yapabilirsin. Chitwan yollarında her yerde filler var. Filler halkın ekmek kapısı, aynı zamanda ulaşım ve yük taşımacılığında kullandığı hayvan. Bize garip geliyor ama burada yeni doğan bir çocuk ilk yürümeye başladığı anda topla değil fillerle oynuyor. Burada şunu yazmam gerek;FİL SAFARİSİNİ KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM. NEDEN? FİLLER BİR ALANDA TOPLANMIŞ VAZİYETTE ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR. HER FİLİN ÜZERİNDE BİR SELE VAR VE TOPLAM DÖRT KİŞİ BİNİYOR, AYAKLARINI UZATIYOR. BURAYA KADAR HERŞEY NORMAL AMA VAHŞİLİK BUNDAN SONRA BAŞLIYOR. FİL SÜRÜCÜLERİ ZIRDELİ, CAHİL, ACIMASIZ İNSAN MÜSVEDDELERİ. DEMİR ÇUBUKLAR İLE BİR İNSANIN KAFASINI KIRIP ÖLDÜREBİLECEK ŞİDDETTE FİLİN KAFASINA VURUYOR, ZİNCİRLER İLE SAĞA SOLA ÇEKİYOR, SİNİRDEN KUSABİLİRSİN. FİLİN DUYDUĞU ACIDAN İNLEDİĞİNİ DUYDUM. BEN FİL SAFARİSİ YAPMADIM. DİĞER YANIMDA BULUNAN TURİSTLER BİNDİ AMA BU ARADA FİL GİTMEK İSTEMEDİ, SÜRÜCÜSÜ FİLİN KULAKLARINA BASARAK ÇEKEREK AŞAĞIYA İNDİ VE AYAKLARINA DEMİR SOPALAR İLE VURMAYA BAŞLADI. BEN MÜDAHALE ETTİM, BAĞIRDIM ÇAĞIRDIM. REHBER GELİP ÖZÜR DİLEDİ, HİNDİSTANLI BU ADAM, NEPAL'Lİ DEĞİL DEDİ. BANA NE ARKADAŞ, NERELİ OLURSA OLSUN, HAYVAN BU HERİF DEDİM. KISACA ADAMA BEN ELİMDE DEMİR SOPA İLE DALACAKTIM. KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM. ORMAN İÇİNDE DE ÇOK DÖVMÜŞLER FİLLERİ. KATILAN AMERİKALI TURİST OTELDE ANLATTI.


 

Araba ile safari yapın daha mantıklı. Aynı yolu orman içinden değil de yan taraftan alıyorsun. Bu turların başlıca iki nedeni var, birincisi orman içinde bulunan bengal kaplanını görmek ki görmek bayağı zormuş. Görenler şanslı insan statüsüne girmekte. Ben tabiî ki göremedim. İkincisi Chitwan'ın sembolü gergedanı doğal yaşamında görmek. Evet gördüm, hem de yavru yapmış yeni, tatlı tatlı otluyorlardı. İlk defa bir gergedanı bu kadar yakından gördüm o ayrı.


 

Haziran 2015 tarihinde Chitwan'da olduğumdan Rapti nehri yükselmişti ve timsahlar hep nehir içindeydi. Kano ile aralarından geçerken adrenalin tavanda çünkü kano su teması dip dibe, yani timsahın kafası gözüküyor, yanınızdan geçiyor, tıslıyor. Ama nehir dışında yatmış uzanmış halini göremedim. Kano başında bulunan rehber silahsız, sadece sessiz olun diyor, adrenali severim ama aklımda şu soru var, bu kano devrilirse bittiğimiz andır. Kanoda bulunan herkes büyülenmiş, hiptonize olmuş gibi, çıt yok, tırsma var herkeste ama sessizlik hakim. Bu gezi yaklaşık yarım saat sürüyor. Sonrasında bir ormanın içinde inip yürümeye başlıyorsun. Rehber önde anlatıyor, geyikler, ceylanlar yanınızdan koşuyor, yukarda ağaç dalları arasından maymunlar atlıyor. BURADA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN TEHLİKE SÜLÜN!! KESİNLİKLE UZUN PANTOLON VE UZUN KOLLU SWEAT İLE BU GEZİYİ YAPIN. SÜLÜNLER ÇOK YAYGIN VE ÇOK TEHLİKELİ. BİZİM GURUPTA ÖNÜMDEKİ ADAMIN BACAĞINDA VE SIRTINDA ÇIKTI. DALLARDAN AĞAÇLARDAN DÜŞÜYOR. ADAMIN KANINI EMMİŞ BİLDİĞİN.
 

Bu yürüyüş turu yaklaşık 1 saat sürmekte. Bana hiç zevk vermedi. Ki Likya Yolu'nu bitirmiş bir gezgin olarak söylüyorum, bu tur fıs!! Sadece vakit kaybı, bana göre tabi. Sen vahşi orman, yürüyüş, kuş sesleri falan duymak istersin, belki fotoğraf çekmek istersin. O ayrı. Ama bazı noktalarda güzel fotoğraflık kareler bulunmakta. Tüm bu aktiviteler için her yerde bulunan seyahat acentalarından fiyat alın. Ortalama 40-50 dolar arasında tüm bu aktivitelerin ve konaklamanın dahil olduğu programlar var. Yani iki gün boyunca otelde konaklama, sabah kahvaltısı, akşam yemeği ve tüm bu aktiviteler dahil bu fiyatlar ile Chitwan konaklaması yapabilirsin.
 

Bu arada bu kanolar Nepal'in en yaygın ve sağlam bir ağaç çeşidinden yapılmakta. Tek parça kütükten oyularak yapılıyor ve çivi falan yok, sadece oyularak yapılıyor. Tek parça olarak suya indiriliyor. Dış kısımlarının eklemesinde az çivi desteği kullanılıyor. Timsahların içinden bu kanolar ile yol alıyoruz işte.
 

Rapti nehrinde biz kano ile yol alırken fil safarisi yapan turistlerde nehri fillerle geçiyordu. Yukarıda bahsettiğim rehberimiz dürbünle timsah kontrolü yapıyor.
 

Tüm bu aktiviteler bittikten sonra aynı rehber eşliğinde Chitwan içinde bulunan fil müzesine gidiyorsun. Müze sadece adı buranın. Harabe yıkık dökük bir bina, bir oda, odanın içinde bir filin kafatası var. Odanın duvarlarında fil ve Nepal halkının nasıl ayrılmaz ikili olduğunu anlatan yazılar, fillerin anatomisi ve özellikleri yazıyor. Aşağıdaki fotodan ne demek istediğimi anlarsın. Ama normal karşılamak gerekiyor tüm bunları. Buranın gelişim süreci yavaş ilerliyor.
 

Müze çıkışında ise fil besleme ve bakım merkezi var. Etraf elektrikli teller ile çevrili. Burada fillerin bakımı, eğitimi, beslenmesi yapılıyor. Bir çok yavrusu olan fil var burada. Ayaklarında zincir. Tabi kaçmasın veya etrafa hasar vermesin diye bu zincir olayı var. Fil çok güçlü bir hayvan ve kontrolden çıktığında kontrol altına alınması gerçekten çok zor.


 

Chitwan Milli Parkı ve Chitwan yerleşimi Nepal seyahatinde kesinlikle gezilmesi gereken bir nokta. Cadde ve sokaklarında yerel halk ile sohbet edin, zamanın durduğu bu yerde önünüzden geçen filleri sevin, yemyeşil bir doğa içinde kafanızı dinleyin. AMA FİL SAFARİSİ YAPMAYIN!!