MISIR GEZİ REHBERİ

MISIR GEZİ REHBERİ

5000 yıllık bir tarih, aşk, tutku ve savaş dolu öykülerin toprağı… Mısır… Her seyahat tutkunu gezginin gitmek istediği topraklar… Gerçekten büyüleyici, nefis, bambaşka tatlar bıraktı bende bu muhteşem tarihe sahip ülke… Burada uzun uzun Mısır tarihini yazmayacağım çünkü sayfalar sayfalar sürer. Mısır’da kaldığım süre boyunca bu ülkeyi kuzeyinden güneyine kadar dolu dolu gezdim, tarihinin içinde kayboldum, otobüs, tren, taksi, minibüs ne varsa kullandım, sinirden deliye döndüğüm zamanlar da oldu ama bende bambaşka bir tat bıraktı bu ülke…

Mısır’a THY ve Pegasus’un uçuşları bulunmakta, ben Pegasus’un yapmış olduğu bir kampanya ile İstanbul-Hurgada gidiş dönüş biletini 6 ay öncesinden 160 dolara aldım, cidden nefis bir kampanya yapmışlardı. Mısır seyahatimi de bu rota üzerinde oluşturdum. Eylül 2017 tarihinde Mısır seyahatim başladı.

-İstanbul-Hurgada

-Hurgada-Luksor

-Luksor-Aswan

-Aswan-Kahire

-Kahire-Hurgada

olmak üzere bolca yollarda geçmeli bir rotam oldu. Detaylıca gezi rehberinde okuyabilirsiniz. Burada yazacağım rakamlar ise Eylül 2017 kurudur, yani 1 dolar=17 pound. Aşağıda ise net olarak daha iyi anlayabileceğiniz ve nasıl yollarda olacağımı gösteren harita efendim. Pegasus Kahire kampanyası yapsaymış mis gibi olurmuş ama mecburen ben Mısır’ın tam ortasından gezime başlamak zorunda kaldım.

GEZDİĞİN YEDİĞİN SENİN OLSUN, MISIR HAKKINDA ERDEM’DEN TÜYOLAR VER BİZE…

Mısır acayip değişik bir ülke, adamların aklı fikri turist kazıklamak ve bu onlar için çok normal bir olay, bundan dolayı sinirlerinize hakim olun ama gevşek te olun, he he deyip geçin yoksa cidden sıkıntı olabiliyor.

-Pazarlık yapın hem de her şeyde pazarlık yapın, emin olun size söyleyecekleri her rakamın neredeyse onda biri gerçek fiyatıdır. Yani 100 pound dediği şapka 10 pound, 10 dolar dediği taksi 3 dolar, 10 pound dediği kutu cola 5 pound ve bunun gibi diğer örnekler. Kesinlikle verilen rakama tamam demeyin. Başka yerlere sorun hatta size o fiyatı veren kişilerin mağazanın yanındakilere sorun, adamlar görsün, emin olun sizin vereceğiniz rakama inecekler, param yok deyin, yüzsüz olun. Bu ülkede parasını verip biletini aldığınız Piramitler, Luksor gibi yerlerde bile içerde fotoğrafını çektiğiniz veya bakın burada bir de böyle yer var deyip kilitli kapıları açıp size içerisini gösterip sonra bahşiş isteyenler göreceksiniz, belli bir zaman sonra alışacaksınız, adres tarif eden adam bile bahşiş istedi düşünün yani, alışıyorsunuz zamanla ama bazı zamanlar cidden yapışıyorlar, ses tonunuzu yükseltin yeter.

-Mısır cidden pis bir ülke, özellikle hayatımda bu kadar karasineği bir arada görmedim. Burnunuzun içine kadar giriyorlar neredeyse, yanınızda karasinek ilacı, tuvalet kağıdı, kolonyalı mendil kesinlikle bulundurun. Özellikle hostellerin çarşafları ve tuvaletleri pis. Yemek konusunda ise sıkıntı yaşayacağınız bir ülke, ben oradaki arkadaşlarım sayesinde ucuz halkın yediği ve mideme dokunmayan 2-3 yemeği yedim hep, bunlarla gününüzü geçiştirebilirsiniz. Yemekleri çok yağlı.

Resmini gördüğünüz yemek KOŞARİ. Ayak üstü esnafın halkın yediği yemek, hemen her sokakta göreceksiniz. İçinde pirinç, makarna, mercimek, nohut, sos, domates, soğan ve et var. Fiyatı ufak kap 5 pound, büyük kap 10 pound. Ufak kap doyuruyor zaten.

-Yine sokak aralarında göreceksiniz, resimdeki tezgahlardan, HAWASHİ ve SOSİS diyeceğimiz ekmek arası lezzetler. Sandwiç ekmekleri arasında yanında turşu ile beraber veriyorlar, sokak arasında hangi arabanın önü kalabalıksa dalın oraya, işte halk bunlardan ayaküstü götürüyor. Bir tanesi 2.5 pound. Deli ucuz ve doyurucu.

Bunlar dışında ise SAMAKMAK restauranta gidip ahtapot, karides gibi deniz ürünlerini sizin seçip pişirttiğiniz temiz bir mekanı var. Ahmed Orabi Sokak, 24 Kahire. Tavsiye ederim.

-Ülkede içki satışı serbest. Gece saat 23.00’e kadar açıklar. STELLA  birasını tavsiye ederim. Fiyatı 15 pound.Yüzyıllık tarihi ile ülkenin ünlü birası. Yine ZİBİBİ’yi deneyebilirsiniz. Mısır’a özgü anasonlu bir içki. Yunanlıların geleneksel içkisi Uzo’ya benziyor. Üzümün damıtılması ile elde ediliyor.  Ufak şişesi 17 pound.

Eğer benim gibi kahve tutkunuysanız ve gününüz kahvesiz geçmek bilmiyorsa Mısır bizler için tam bir kahve cenneti. İçine CARDAMOM aroması eklenmiş kahvelerden her markette bakkalda bulabilirsiniz, light ve dark olmak üzere 2 çeşitler, benim favorim dark olan. CARDAMOM aroması nefis bir tat veriyor içime. Paket fiyatı 17 pound.

-Nargile ülkede çok sık içiliyor. Kadın ve erkek aynı kahvelerde içiyor, şaşırmayın. HUKA deniyor nargileye ve her adım attığınız köşede ufak ufak kahvehaneler var, bu keyfi yapabileceğiniz. Bu kahvehanelere AHWA deniyor. Günün yorgunluğunu AHWA’larda atabilirsiniz.

-Eğer öğrenciyseniz kesinlikle ülkeye gitmeden önce bir tane ISIC-ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KARTI çıkartın, GENÇTUR’dan Taksim şubesinden çıkartabilirsiniz. Mısır’da tüm müzeler bu kartı gösterdiğinizde yarı fiyatına düşmekte, Piramitler, Luksor, Mısır müzesi ve diğer tüm gezilecek noktaların bilet ücreti yarı fiyatına düşüyor. Moskova’da aynı deneyimi yaşamıştım, Mısır’da da cebimi rahatlatan kart oldu, kesinlikle alın yanınıza.

-Mısır’da kimsenin dediğine inanmayın. Alışveriş dükkanlarının hepsine yan yana olduklarında aynı şeyi farklı dükkanlara sorun, size fiyat söyleyenlerde görsün bunu, 300 pound dedikleri eşya 15 pound’a sizin olacaktır. 120 pound dedikleri basit bir şapkayı 5 dakikalık bir pazarlıktan sonra 10 pounda aldım.

-Piramitlere bilet alıp gittiğinizde eğer piramitlerin içine de girmek isterseniz ayrı bir ücret ödemek zorundasınız ama girmenize gerek yok çünkü içerde sadece boş odalar var. Pazarlama taktiği olarak sizde merak uyandırıp daha fazla para kazanabilmek adamların yaptığı.

-Piramitleri tek başınıza rahatça gezebilirsiniz. Tüm gününüzü ayırın bence çünkü içerde yürüme mesafeleri uzun ama tatlı bir yorgunluk olacak. Piramitler bölgesine adım attığınız andan itibaren deve, at arabaları sürücüleri size yapışacak, bazı zamanlar rahatsız verici durumlarda bir yapışıklık olacak bu, sesinizi yükseltin ve istemiyorum deyin, tek başıma gezeceğim deyin, ondan sonra sizden tırsıp bir daha yanınıza gelmiyorlar. Rahat rahat gezebilirsiniz.

-Mısır’da OHAL var biliyorsunuz. Sokaklarda adım başı polis ve asker var ama bu biz gezginler için gayet iyi çünkü gerçekten çok güvenli bir ülke Mısır. Günün istediğiniz saatinde güven içinde gezebilirsiniz. Özellikle otobüsle yolculukta birçok kontrol noktasında otobüs durmakta, askerler kimlik kontrolü yapıyorlar, pasaportunuzu göstermeniz yeterli, pek soru sormuyorlar, bakıp geçiyorlar.

-Mısır’da maalesef esnaf halk pek İngilizce bilmiyor. Restaurant menüleri hep arapça. İşte burada turist kazıklama yöntemlerinden biri daha ortaya çıkıyor. Normal halkın yediği yemeğe ödediği rakamla sizden istenen arasında en az 3 katı fiyat var. Esnaf lokantasına gidiyorsunuz, cama kocaman arapça harflerle menü yapıştırılmış, veya içerde menü istiyorsunuz, menü komple arapça. Burada menüye dikkat edin, her yemeğin bir ücreti var, yani 9 pound, 12 pound, 15 pound gibi. Siz İngilizce menü istiyorsunuz, gelen İngilizce menüde başlangıç rakamı 25 pound, 35 pound gibi rakamlar. Garsonu çağırın, hani burada 9 pound, 12 pound gibi yemekler yok, ücreti yazmıyor, siz aynı yemeğe farklı ücret istiyorsunuz, şimdi polise gideceğim şikayet edeceğim sizi diyorsunuz, hemen özür dileriz yanlışlık oldu, sizin Müslüman olduğunuzu bilmiyorduk falan filan deyip halkın yediği fiyattan size satış yapıyorlar, mis gibi karnınızı doyuruyorsunuz.

-Dövizi sadece resmi bankalarda bozdurun. Aynı kur üzerinden resmi işlemli mis gibi eksiksiz paranızı alın. Size verilen makbuzu saklayın. Benim başıma gelmedi ama bazı yerlerde verdiğiniz paranın sahte olduğunu söyleyip fazla para isteyenler oluyormuş. Ülkenin bankalarından bozdurduğunuz döviz ile kafanız rahat alışveriş yapabilirsiniz.

-Ülkede trafik ışığı denilen kavram pek bulunmuyor, korna sesleri, deli bir trafik yığını, kontrol yok, kural yok, alışacaksınız. Atın kendinizi yola, arabalar zaten duruyorlar. Yine de karşıdan karşıya geçerken dikkatli olun.

İyi seyahatler, tadını çıkarın…