Erzurum’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olan Erzurum, kış tatillerinin de bir numaralı adresi olmaya devam ediyor. Son yıllarda uçaklı Gap turu paketleri ya da Doğu Ekspresi turları ile popülerliğini kazanan Erzurum, gerek tarihi gerekse mimari eserleriyle ülkemizin en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Doğanın bu şehre sunduğu inanılmaz güzelliklerinin yanında tarihi dokusu ile de çok önemli olan Erzurum’a yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerleri Erzurum Kars turları notlarınıza alıp mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tortum Şelalesi

48 metre yüksekliğine sahip ve dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olma özelliğini taşıyan Tortum, görenleri şaşkınlığa uğratacak kadar muhteşem bir doğal güzellik. Şelaleden dökülen sular, alt bölümde adeta bir gökkuşağı şöleni sunduğu için her göreni kendine hayran bırakıyor. Her yıl binlerce insan bu olağanüstü güzelliği görmek için Erzurum’a akın ediyor. Özellikle yaz aylarında bu manzarayı görmek daha keyif verici. Çünkü sonradan yapılan merdivenler aracılığı ile şelale altına geçmek de mümkün. Bu bölgede ziyaretçilerin piknik yapabileceği bir alan mevcutken, şelale keyfini gökyüzünden izlemek isteyenler için de balon turu yapma imkanı da bulunuyor.

Çift Minareli Medrese

Selçuklu dönemine ait olan bu tarihi medrese, Erzurum’un önemli tarihi mirasları arasında yer alıyor. O dönemde kimin yaptırdığı bilinmeyen bu yapı için çeşitli efsaneler olması, buranın daha çok ilgi görmesinin nedenlerinden biri. En çok konuşulan efsaneye göre;  usta ve çırak medrese inşasına başlar, çırağın yaptığı minare daha güzeldir ve usta bunu kaldıramadığı için intihar eder. Olay, bu duruma sebep olduğunu düşünen çırağında intiharı ile sonuçlanır. Tabi bu durum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyoruz ancak oraya giden her ziyaretçinin iki minare arasındaki farkı çok net görmesinden dolayı diğer efsanelere doğruluk derecesi göre bir nebze daha artıyor.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Şimdilerde Erzurum’un meşhur Oltu taşının imalat ve satışı için kullanılan bu yer, Kanuni Sultan Süleyman zamanında İpekyolu üzerinde bulunduğu için han olarak kullanılmış. Kanuni’nin Sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırıldığı için bu isimle anılan kervansaray halk arasında ‘’Taşhan’’ olarak da biliniyor. O dönemlerde ticaret için gelen kişilerin konaklama amacıyla kullandığı binada, yöre esnafı birbirinden şahane el emeği göz nuru ürünlerini yapıyor. Bu şehirden bir anı götürmek isteyenler veya birilerine hediye almak isteyenlerin uğraması gereken ilk adres sayılan Taşhan’ı görmeden Erzurum turunuzu sonlandırmayın.

Erzurum Kongre Binası

1.Dünya Savaşı döneminde kilit şehirlerden biri olan Erzurum, tarihi yapıları ve doğal güzelliklerinin yanında yaşanan tarihi olayların şahidi olması nedeniyle de Türk halkı için her zaman apayrı bir yere sahip.23 Temmuz 1919 yılında açılan Erzurum Kongresi’nin başkanı da şüphesiz ki tek ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ten başkası değil. Kongrenin önemini belirleyen iki madde vardır ki işte bunlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni var edecek kadar kıymetli. Birincisi; ‘’Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, ayrılık kabul edilemez.’’ İkincisi de: ‘’ Manda ve himaye kabul edilemez.’’ maddelerinin kabul edilmesinde aracılık eden bu kongre merkezi Erzurum gezinizin unutulmazlarından olacak.

Palandöken Kayak Merkezi

Kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın akın ziyaret ettiği bu bembeyaz cenneti mutlaka görmelisiniz. 2011 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Palandöken, özellikle ‘’toz kar’’a sahip olması nedeniyle kayak tatili için dünyanın her yerinden gelen insanların bir numaralı adresi.Kayak tutkunlarının sevebileceği bir yer olan Palandöken’e aralık ve nisan ayları arasında gidebilirsiniz. Farklı seviyeler için yapılmış olan kayak pistlerinde dilediğiniz aktiviteye katılabilir, buradaki olağanüstü atmosferi soluyabilirsiniz.

Narman Peribacaları

“Zaman, tam burada şu anda durmalı” diyeceğiniz türden bir yer burası. 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi’ne eklenen Narman Peribacaları, yılın her dönemi ziyaretçilerine kartpostallık manzaralar sunuyor. Aynı zamanda halk arasında renginden dolayı “Kırmızı Periler” olarak da adlandırılıyor. Nevşehir Kapadokya’daki Peribacaları’na olan benzerliği de aşikâr olan bu yer, yıl içinde pek çok turisti ağırlıyor. Özellikle manzara fotoğrafları çekmeye doyamayan kişiler bu bölgeden ayrılmak dahi istemiyor. Yaşanılan anı ölümsüzleştirmek isteyenler için benzersiz fotoğraf çekimlerinin yapılabileceği bu yere yakın bir bölgede konaklama tesisleri de mevcut. İster ziyaret edip dönün, isterseniz de Narman Peribacaları’nın yakınında konaklayarak birkaç gününüzüburada geçirin, tercih size kalmış...