ABU SİMBEL GEZİ REHBERİ

Luksor seyahatimin sonunda hemen şehir merkezinde bulunan tren istasyonuna gittim. Bugün Aswan’a geçeceğim, dünyaca ünlü Abu Simbel Tapınağına ziyaretim için şimdiden heyecan duymaya başladım. Tren istasyonunda ekonomik ve vip olmak üzere 2 sınıf bilet var. Ekonomik olana Mısır halkı alınıyor ve ısrarla adamlar vip kısım bileti satmaya çalışıyor. Ekonomik bilet 66 pound, vip bilet 170 pound. Aslında trenler arasında hiçbir fark yok, sadece güvenlik sebebi diye tutturmuşlar, yedirdiklerine yutturuyorlar. Luksor’da kaldığım otelin sahibi Ahmet ile konuştuğumda, gülümsedi, dal trene gitsin dedi, turistsin, bilmediğin için bir şey demezler dedi. Aldım çantamı, tren istasyonuna gittim, hiç telaş yapmadan sakince peronlara daldım, Aswan trenine atladım, trenlerde yer numarası falan yok zaten bilet almamışım, oturdum bir koltuğa. Luksor-Aswan arası yaklaşık 3 saat. Tren gayet konforlu, sadece klima o kadar yüksek derecede çalışıyor ki battaniye falan ihtiyacı duydum. Görevli geldi, bilet sordu, dedim ben turistim, İngilizce konuşan bir iki kişi daha yardımcı oldu, bilet fiyatı 66 pound ödedim, mis gibi. Bu arada aynen sizde böyle yapabilirsiniz, trene atlayın, trende alın bileti. Neticede arkadaşım söyledi, param yok yanımda, sadece 70 pound param var deyin, en fazla 5 dakika blabla dedikten sonra tamam iyi yolculuklar diyorlar. Trende acıkırsanız paket olarak 2 dilim ekmek arası tavuk dilimi, ufacık bir tatlı ve meyve suyu veriyorlar, fiyatı 15 pound. Fiks fiyat ama. Gayet güzel bir yolculuktan sonra Aswan’a vardım. Tren istasyonu  şehrin göbeğinde. Ahmet’in referansı ile burada hemen tren istasyonu yanındaki çarşı girişinde bulunan YaseenHotel’e geldim. Booking notu yaklaşık 9 olan bu otelde yetkili kişi BeshwyQades ki bana gerçekten çok yardımcı oldu. Kendisi Aswan tren istasyonunda çalışıyor ama ek iş olarak ta bu oteli işletiyor. Otel güzel, temiz, interneti güzel çekiyor. Sadece 1 gece kalacağım burada, oda fiyatı 5 dolar, kahvaltı dahil. Beshwy’in telefonunu yazdım aşağıya, Abu Simbel için tur ve dönüş otobüs bileti alımında çok yardımcı oldu, detaylıca yazacağım zaten.

BESHWY QADES- 002-012-244-31-169

Abu Simbel Tapınağı… Görmek için hayalini kurduğum ama hep ertelediğim bir dünya harikası. Bu tapınağa gitmek için maalesef bir tur firması ile anlaşmalısınız. Sudan sınırının 40 km yakınında olmasından dolayı güvenlik sebebi ile sadece tur firmaları ile gidebiliyorsunuz. Tur firmasına kaydınızı yaptırıyorsunuz, gece saat 03.30’da sizi otelinizden alıp transfer aracı ile toplanma noktasına götürüyor ve burada diğer gruplar ile birleşip yola çıkıyorsunuz. Yol yaklaşık 3 saat, polis ve asker kontrol noktalarında durmalarıyla beraber yaklaşık 3.30 saati buluyor. Abu Simbel turu için her firma farklı fiyat veriyor. Dediğim gibi kazık atan atana. Yedirdiklerine yediriyorlar. Mısır’da kimsenin dediğine inanmayacaksınız. Ve sizde üst üste araştırıp teyit edeceksiniz. Ben caddede ve 4 farklı otelde yer alan tur desklerine fiyat sordum, 300 pound, 400 pound, 370 pound, 450 pound gibi hep farklı fiyat verenler oldu. Beshwy bu konuda bana yardımcı oldu, 200 pounda tur kaydımı yaptırdım ki onun verdiği fiyatı bile araştırdım, evet gerçekten ucuz bir fiyat vererek bana torpil yapmış, Ahmet’in referansı olduğumdan.

Otel odasında bir duş sonrası Aswan’ı keşfetmek için yollara düştüm. Aswan Mısır’ın en güneyinde kalan bir şehir. Nüfusu Nübyeli’lerden oluşmakta. Nübyeliler bu coğrafyanın ilk yerleşimcileri. Nil nehri ile çölün birbirine en çok yaklaştığı sıra dışı bir coğrafyada kurulmuş. Nil üzerinde bulunan çok sayıda yerleşim Aswan sınırları içinde kalıyor. Diğer yerleşimlere göre oldukça sakin olan bu şehirde akla Nil’i kontrol eden barajlar geliyor. Şehrin göbeğinde tren istasyonun yanında Souk dediğimiz kocaman bir Açıkhava çarşısı var. Bayağı büyük. Çarşının bittiği yerde ise kavşak noktası Nil nehrinin yanına uzanmakta. Bu sokakta şehrin 2 resmi bankası bulunuyor, buradan döviz bozdurabilirsiniz. Caddeyi sonuna kadar takip ettiğinizde ise ki burası baştan sona cep telefonu satan mağazalar ile dolu, cadde sonunda tren istasyonunun bulunduğu kavşağa geliyorsunuz. Burada birçok Ahwa var, yani bizim deyişimizle kahveler. Buralarda soluklanabilirsiniz. Zaten şehir de tren istasyonu etrafında şekillenmiş.

 

Otele geri dönüp tur saatini bekledim sabırsızlıkla, saat 03.30 da yetkili geldi, beni transfer aracı ile grup toplanma noktasına getirip hareket edeceğimiz minibüse teslim etti. Minibüste yaklaşık 20 kişiyiz. Bu arada tur firması ufak bir paket veriyor, içinde 2 dilim ekmek, ufak bir reçel, 2 dilimpeynir var, beklentiyi fazla yüksek tutmamak lazım. Yola koyuluyoruz. 3 Kontrol noktasından geçiyoruz. Yola bakıyorum, sağımda ve solumda uçsuz çöl ve kumlar, dümdüz bir yolda ilerliyoruz. Uyuyorum. Ve gözümü açtığımda en az 10 otobüsün daha olduğu bitiş noktasındayız. Abu Simbel…

ABU SİMBEL TAPINAĞI

Yıl 1812. Mısır’ın güneyinde çölde eski Nubiye halkının yaşadığı sınırlarda, Nil nehrinin kıyısında araştırma yapan İsviçreli Jean Louis Burckhardt kumun kaydığını görür ve arkeolojik kazı çalışmalarına başlar. Önce kayadan yontulmuş kafa sonra ise Abu Simbel’in heykelleri görünmeye başlar. Ancak 4 sene sonunda kaybolmuş bir tapınak olarak gün yüzüne çıkar bu muhteşem eser.

Bir çok tur firması buraya geldiğinden haliyle çok kalabalık oluyor, araçtan inen doğruca bilet gişelerine gidiyor. Öğrenci bilet 63,5 pound, yetişkin 127 pound. Abu Simbel adı ise tapınak kumların altından çıkarıldıktan sonra tapınağı gezmeye gelen turistlere rehberlik yapan küçük çocuğun ismi aslında. Abu Simbel, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer almakta. Kaya içine oyularak yapılan nadir yapılardan biri. M.Ö 1250 yıllarında, Yeni Krallık döneminin 19.sülalesi zamanında Eski Mısır Firavunu 2.Ramses ve karısı Nefertari için Kadeş Antlaşması zaferi şerefine inşa edilmiş 2 ana tapınaktan oluşuyor. BU ARADA KADEŞ ANTLAŞMASI YAZIMI-İSTANBUL GEZİLERİ BÖLÜMÜNDE-YİNE Mİ MISIR YİNE Mİ HİTİT-BÖLÜMÜNDE OKUYABİLİRSİNİZ. BU ANTLAŞMANIN BİR BÖLÜMÜ İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİNDE SERGİLENMEKTEDİR. HİTİT KISMINDA İSE KRAL MUVATTALİ’NİN İZİNİ ADANA CEYHAN NEHRİ KIYISINDA SÜRMÜŞ, EN SONUNDA KADEŞ SAVAŞI İLE İLGİLİ KAYA OYMASINI İSVEÇ ARKEOLOJİ KURUMUNUN KAZI YAPTIĞI VE KORUMA ALTINA ALDIĞI YERDE GÖRMÜŞTÜM. ADANA NOTLARIMDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Konumuza dönelim, büyük tapınak 2.Ramses için inşa edilen ve 33 metre yüksekliğinde, Güneş Tanrısı Amon-Ra’ya adanan ana tapınaktır. Nil nehrinin batı yakasındaki kayaları 56 metre oyarak gerçekleştirilmiştir. Girişin her iki yanındaki kayalara, Ramses’in oturur durumda ve 20 metre boyunda, ikişerden 4 tane devasa heykeli oyulmuş. Tapınağın içinde ise 2.Ramses’in zaferlerinden, çocuklarından ve eşi Nefertari’den bahseden hiyeroglifler, duvar yazıları var.

Yaklaşık 50 metre uzağında ise biraz küçük olarak inşa edilen tapınak ise karısı Nefertari için yapılan Hathor Tapınağı. Zevk ve Aşk Tanrıçası Hathor’a adanmış olan bu tapınağın ön yüzünde Mısır’ın düşmanlarıyla olan savaşlarını simgeleyen betimlemeler var.  Bunun girişinde de dördü firavunun, ikisi kraliçenin olmak üzere her biri 10 metre boyunda 6 heykeli var.

İnşa edildikten 3300 yıl sonra tapınakların yeri değiştirilmiş. 1960’lı yıllarda sular altında kalacak olan tapınaklar, UNESCO’nun katkılarıyla sökülmüş ve 210 metre ileriye taşınarak kurtarılmış.

Tapınak içlerinde fotoğraf çekmek yasak, kapıdan zoom yaparak çekebilirsiniz, ama asıl güzellik tapınağın içlerindeki hiyeroglif ve resimler, muazzam, muhteşem, enfes.Hipostil Salonu sütunlarına oyulmuş Osiris heykelleri Yukarı ve Aşağı Mısır’ın birleşmesini sembolize eden objeler taşıyorlar. İç Tapınak olarak adlandırılan içeriye girdiğinizde hemen karşınızdaki tapınak kısmında ise kapalı salonda oturur vaziyette 2.Ramses, Amon-Ra, Ptah ve Ra-Horakti’ye ait heykeller var.

2.Ramses heykellerinin ayaklarına ise belirli dönemlerde burada kazı yapan arkeologlar isimlerini kazımış, arkeolog ama tarihe böyle saygısızca bir imza atayım demiş. Bunun aynısını İran seyahatimde meşhur Persepolis Antik kenti girişindeki kapıda da görmüştüm. Adamlar neyin kafasını yaşıyorsa artık…

Gezimiz sonunda tekrar Aswan yollarına düşüyoruz. Abu Simbel Tapınağını kesinlikle gözlerinizle görmeli, o tarihi dokuyu hissetmelisiniz. Gidiş-dönüş 6 saat, değer mi? Kesinlikle BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM, DEĞER J

Tadını çıkarın…