DEDE EFENDİ EVİ

EY ÇEŞM-İ AHÜ HİCR İLE TEHNALARA SALDIN BENİ…

Topkapı sarayı koridorlarında bir telaş bir koşuşturma vardı o gün… Sultan 2.Mahmut çok hasta olmasına rağmen mevlevihaneye, Mevlevi ayini’ne gitmek için hazırlık yapılmasını emretmişti. Saray tabibi ne kadar gitmeyin diye ısrar etse de sultan gür sesiyle şöyle bağırmıştı: ‘’ Ben İsmail Dede Efendi’yi dinlediğimde şifa buluyorum. Tez yola koyula…’’

1774 yılında yapılan ve Sultan 2.Mahmut tarafından kendisine 1818 yılında tahsis edilen Hamamizade İsmail Efendi Evi her musiki ve Doğu müziği hayranlarının hayatında en az bir kez gittiği bir buluşma noktasıdır. Osmanlı’nın ve Doğu müziğinin en büyük üstadı olarak adlandırılan Dede Efendi bu evde eşi ve kızlarıyla tam 28 yıl yaşamıştır. 1778-1846 yılları arasında yaşayan ve ‘’Büyük Dede’’ namıyla anılan Dede Efendi babasının hamamcı olması nedeniyle ‘’Hamamizade’’ ve Yenikapı Mevlevihanesinde 10 aydan az bir zaman da çilesini doldurarak Dede ünvanını almıştır. 1846 yılında hac farizasını yaparken Mekke’de vefat etmiş ve orada gömülmüştür.

Evin mimarisi 18.yy Osmanlı-Türk Evinin İstanbul’a özgü açık sofalı karakteristik bir örneğidir. Alt katı Taşlık olan evin mimari üslübunu ortaya çıkaran asıl mekanları ise üst kattadır. Ortada sofaya ulaşan merdiven ve merdivenin karşısında sofanın eyvan bölümü yer alır. Eyvanın iki yanında biri Dede Efendi’nin, diğeri ise eve gelen konukları ağırlamak için misafir odası bulunmakta.

Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği tarafından hizmet verilen ev, Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 11.00-17.00 arası açık ve burada kültür etkinlikleri düzenlenmekte.

Son söz olarak Cankurtaran’a gittiğiniz bir zaman kulağınıza bir tını gelirse şaşırmayın; iyice kulak kabartın; Ey çeşm-i ahü hicr ile tenhalara saldın beni… tınısını ve kulağınızda yankılanan kanun taksimini dinleyin ve adımlayın, sizde Sultan 2.Mahmut gibi müzikteki şifanın nerede yattığını bulacaksınız…