HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ

Haleplibahçe Mozaik Müzesi ülkemizin en önemli ve dünyaca tek örneği bulunan mozaiklerini barındırmakta. Şanlıurfa gezisi yaptığınızda Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile aynı kompleks binada sergilenen bu muhteşem mozaiklerini kesinlikle görmelisiniz. Son yaptığım Şanlıurfa gezisinde sergilendiği son derece modern sergi alanı ile gezilmesi son derece rahat ve mutluluk veren kompleks binasında bir kez daha mozaiklerin içinde kayboldum.

 

Halil ür-Rahman Gölü(Balıklıgöl) çevresindeki Haleplibahçede, 2007 yılında yapılan kazılarda, günümüzden 3.000 yıl önce Egeden, Karadeniz’e ve Anadolu’nun içlerine uzanan kültür havzasında, erkek egemenliğine karşı savaşan Amazon kadınlarının av sahnesi mozaiği bulundu. Mozaiklerin ilk tespiti Yrd.Doç.Dr Bahattin ÇELİK ve Arkeolog Ali UYGUN tarafından yapıldı.

Haleplibahçe Mozaiklerinin en önemli özelliği “Savaşçı Amazon Kraliçelerinin İsimleriyle Beraber Mozaiğe Resmedilmiş Dünyadaki Tek Örneği” olmasıdır. Uzmanlar, Haleplibahçe Mozaiklerinin mozaik tekniği, sanatı 4 mm2 ebadında Fırat Nehri’nin orijinal taşlarından yapılması ve benzeri özelliklerinden dolayı, dünyanın en kıymetli mozaiği olarak tanımlamaktadır.

Halepli Bahçe’de Mozaiklerinde Av sahnesi mozaiğinin kenar bordürlerinde, geometrik motifler, bitki desenleri, güvercin, kanatsız eros, sincap, ördek, keklik, ceylan ve tazı figürlerine yer verilmiştir.

Mozaiği çevreleyen bordürün köşelerinde ise “Edessa Güzeli” diye kamuoyuna yansıyan, mask dışında, ana sahnede dört amazon kraliçesi Hippolyte (Hipplüte), Antiope, Melanipe (Melanipe) ve Penthesileia (Pentesileya) savaşçı amazon kadınlarına özgü giysileriyle, tek göğüslü olarak at üstündeki av sahneleri tasvir edilip Grekçe isimlerine yer verilmiştir.

Haleplibahçe’de yapılan kazı çalışmaları sonucu farklı mozaikler de ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında en önemlilerinden biri Truva Savaşı’nın kahramanlarından Aşil(Akileus)’dir. Alanda Aşil’in hayat hikâyesini konu alan taban mozaiği, Şanlıurfa Müzesi arkeologları tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve Roma dönemine tarihlenen yerden ısıtmalı hamam da alanın ne kadar önemli bir yerleşim yeri olduğunu gözler önüne sermektedir.

Son derece modern olan sergileme salonunda sergilenen eserler muhteşem güzellikte. Müzeye girişte müzekart geçmekte. Anadolu’muzda attığımız her adımda ayrı bir tarih güzelliği karşımıza çıkmakta. Haleplibahçe Mozaikleri bu anlamda bu toprakların en zengin hazinelerinden. Görmeden dönmeyin.